reklama

Sedačka v hlavní roli

Obývacímu pokoji věnujeme při zařizování největší péči. Má reprezentovat a zároveň být místem, kde se cítíme dobře, protože tu trávíme nejvíce času. Sedačka je pak jeho pomyslným srdcem. Nabídka na trhu je v současnosti obrovská. O to těžší může být naše rozhodování, pro jakou se rozhodnout. V tom vám pomůžeme.

i (Zdroj: archiv redakce)
Sedačka v hlavní roli

Výběr sedačky ovlivňuje nejen velikost obývacího pokoje a tloušťka peněženky, ale i věk. Výzkumníci ze společnosti Apartment Therapy například zjistili, že pro lidi ve věku 35 až 50 let je důležitá velikost místa k sezení. Valná většina z nich dává přednost rozlehlejší sedačce. Naopak mladší lidé, kteří si život teprve zařizují a bydlí v menších prostorách, častěji nakupují nábytek úsporných rozměrů. Pro 62 % domácností je navíc důležitá i variabilnost sedačky, tedy to, aby šla rozkládat a posouvat.

Zatímco byty ve velkých sídlech se spíše zmenšují, podle americké společnosti Census Bureau se velikost domů zvětšuje. Podobný trend pozorujeme také u nás. V domech mizí příčky, jednotlivé zóny se propojují a lidé, alespoň fyzicky, mezi sebou bourají hradby. I v menších domech propojením vznikají rozlehlé prostory, které si zaslouží nábytek, který se v nich neztratí. Jejich středobodem se obvykle stává sedací souprava, která nahradila velký stůl pro celou rodinu, u něhož vyrostly generace našich babiček a prababiček.

Sedačku do prostoru

„Výrobci nábytku v dnešní době počítají s tím, že sedačka bude od stěny odsunutá, k dostání jsou proto soupravy, které vypadají skvěle ze všech úhlů a dají se různě natáčet. Do velkého prostoru se navíc hodí i pohovky netradičních tvarů, například ty ve tvaru písmene U,“ radí Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek. Pokud si to můžete dovolit, nestavte ji ke zdi. Velké prostory také mnohem více přejí výrazným či tmavým barvám.

Malý obývák nafoukne optický klam

V malých bytech by se sedací souprava měla postavit ke zdi nebo do rohu tak, aby se při pohledu ze sedačky zdála místnost co největší. Vznikne tak optický klam, díky kterému pokoj nepůsobí stísněně.

Pocitové zvětšení prostoru dosáhneme zavěšením zrcadel, nejlépe proti oknu nebo na strop. O světlých barvách použitých jak na stěnách či podlaze, tak na nábytku nemluvě. Barva sedačky by v malém prostoru neměla být příliš výrazná a poutat pozornost. Oblíbené jsou například pohovky ve vintage stylu v tlumených tónech, luxusně působí celokožené sedačky.

Sedačka v hlavní roli
Sedačka v hlavní roli (Zdroj: )
Sedačka v hlavní roli
Sedačka v hlavní roli (Zdroj: )
Sedačka v hlavní roli
Sedačka v hlavní roli (Zdroj: )

Nábytek nemá překážet, ale sloužit

Aby se nám v pokoji dobře bydlelo, a nezakopávali jsme o nábytek nebo o sebe, je potřeba dodržet komunikační zóny a minimální vzdálenosti jednotlivých kusů nábytku od sebe a zdí.

Minimální vzdálenost, kterou člověk potřebuje pro průchod mezi nižšími předměty, je 55 centimetrů. „Pokud máte domácího mazlíčka nebo malé děti, je nutné prostor pro průchod mezi nábytkem zvětšit alespoň na 60, ideálně však 75 centimetrů. Nábytek by neměl překážet ani při vstupu do místnosti, proto sedačku umístěte minimálně 150 centimetrů od otevřených dveří,“ doporučuje Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

Vzdálenost míst k sezení od televize se řídí její úhlopříčkou. Obecné pravidlo zní, že vzdálenost sedačky od televize musí být třikrát až čtyřikrát delší, než je její úhlopříčka.

Pravidlům podléhá i orientace sedačky, která by neměla stát zády ke dveřím. Umístěte ji proto tak, abyste v každé poloze měli přehled o dění v místnosti a příchozích. Vhodné není ani umístění pod okno. Tím se ochuzujete o výhled do okolí a při sledování televize zrcadlící se světlo na obrazovce zhoršujete kvalitu obrazu.

Nezapomeňte, že sedací souprava má sloužit hlavně k setkávání a neměla by komunikaci překážet, ale naopak ji vyvolávat. Sedící by si měli vždy bez problémů vidět do očí. Dle pravidel feng shui je ideální, když jsou jednotlivá místa pro sezení rozmístěna pod úhlem 90 stupňů. Naopak sezení v jedné řadě se nedoporučuje.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: MT nábytek

Publikováno: 6. 9. 2016, Autor: