reklama

Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele?

Jestli jste někdy kupovali postel, asi víte, o čem je řeč – desítky obchodů a e-shopů, stovky postelí, matrací a roštů. Abyste si pořídili ideální lůžko, na kterém se vám bude dobře spát, aniž byste ráno vstávali zkroucení jako paragraf s kruhy pod očima velikosti ruského kola, musíte najít ideální kombinaci korpusu postele, matrace a roštu. Náš dnešní text vám pomůže zorientovat se v nabídce postelových roštů.

i (Zdroj: archiv redakce)
Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele?

Proč je rošt tak důležitý?

Nevěřte reklamám, které vám sugerují, že pokud si koupíte tu nebo onu jedinečnou matraci, vyspíte se do růžova i na zemi. Stejně důležitý jako matrace je totiž i rošt. Úkolem roštu je rovnoměrně rozložit zátěž matrace, zajistit její odvětrávání a podpořit správnou ergonomii těla.

Matrace bez roštu nikdy nesplní funkci dokonale. Mezi oběma platí nepřímá úměra – čím slabší matrace tím bytelnější musí být rošt. A na rozdíl od matrace ho není třeba měnit každých několik let – kvalitní rošt vám vydrží na celý život.

„Sháníte-li podklad pod matraci na dvojlůžko, myslete každý sám na sebe a pořiďte dva rošty a dvě matrace. Vyhnete se tak tzv. trampolínovému efektu. Napevno očalouněný rošt s matrací není vhodný. Matrace se poté nedá otáčet, rychleji se proleží a nemůžete ji vyměnit za novou,“ říká Alena Jindráková z Blanář nábytek.

Typy lamelových roštů – jaký je rozdíl?

Na trhu můžete narazit na tři typy postelových roštů – nejznámější a cenově nejdostupnější je laťkový. Vyrábí se z masivních dřevěných latěk a má dlouhou životnost. Jeho nevýhodou je nulová pružnost, která zvyšuje i opotřebení matrace.

Opakem je křidélkový nebo také talířový rošt, který nabízí nejširší variabilitu nastavení dle křivek těla. Může za to velké množství bodových křidélek/destiček po celé ploše roštu. Za tento nejnovější trend roštu budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy.

Zlatou střední cestou jsou pak lamelové rošty. Jsou pružné a vyrábí se v široké škále variací od základních až po opravdu propracované. Pokud se rozhodněte pro něj, budete asi vybírat podle počtu lamel, přičemž platí čím více, tím lépe – více lamel lépe rozloží váhu a přizpůsobí se ergonomii těla. Pokud u roštu o délce 200 centimetrů napočítáte alespoň 28 lamel, našli jste kvalitního pomocníka pro zdravý spánek. „Standardní tloušťka lamel je 8 mm, jsme ale schopní tloušťku zvýšit na 12 mm,“ dodává k možným úpravám pro osoby s vyšší hmotností Alena Jindráková.

Pátrejte i po speciálních vylepšeních, jako je ramenní kolébka nebo zdvojený počet lamel v bederní oblasti s posuvným jezdcem, jež ovlivňují jejich pružnost. „Důležité je i upevnění lamel. Uchycení do výkyvných kapes zvyšuje pružnost lamel po celé jejich šířce a rošt se lépe přizpůsobí matraci a zároveň odolává prudké jednorázové zátěži jako například při ráznějším dosedu,“ upřesňuje Jindráková.

Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele?
Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele? (Zdroj: )
Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele?
Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele? (Zdroj: )
Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele?
Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele? (Zdroj: )

Pevný, nastavitelný či plně motorizovaný?

Ani v tomto případě nebudete mít lehké rozhodování – proto se rozhodujte podle své potřeby, fyzické kondice a možností peněženky. Jak už název napovídá, u základního typu se jedná o nepolohovací pevný postelový rošt. Tento typ je vhodný jen pro jedince bez problémů s páteří, kdy jejich pozice ve spánku může být libovolná. Mechanicky polohovatelný rošt s individuálním nastavením nožní a hlavové části ocení a využije asi nejširší skupina lidí.

Plně elektrizovaný motorový rošt dobře poslouží zejména lidem po operaci, se špatnou hybností či seniorům. Výhodou je dálkové ovládání a libovolné nastavení polohy horních i dolních končetin.

Co je to box-spring?

Aktuálním hitem především západně od nás jsou tzv. box-springy, postele s odlišným zpracováním – bez spodního roštu. Ten se výrobcům postelí podařilo nahradit a vylepšit pružinovou matrací v postelovém rámu, která rošt plně zastupuje a zachovává jeho vlastnosti. Na klientovi je tedy již jen volba vrchní matrace.

Díky této inovaci se vyhnete shánění klasického postelového roštu a navíc získáte plusové body také od návštěv za design. Přičtěte ještě celkově pohodlnější vstávání díky výšce postele a boom těchto postelí je na světě. „Při uvádění box-springů na český trh jsme se setkali se specifikem, které v zahraniční neplatí. Češi preferují postele s úložným prostorem. Tak jsme box-spring jednoduše upravili ke spokojenosti zákazníků,“ uzavírá Alena Jindráková z Blanář nábytek.

A rada na závěr? Nespěchejte, přemýšlejte a hlavně zkoušejte v showroomech. Jen tak najdete ten ideální pro vás!

Z dostupných zdrojů vypracovala redakce
Foto: Blanář nábytek

Publikováno: 14. 10. 2016, Autor: