reklama

Zdravá pára

Parní kabiny a lázně, stejně jako sauny nebo infrakabiny, slouží k uvolnění organismu, relaxaci a zmírňují revmatické potíže. V dnešní době se parní kabiny, obdobně jako bazény, sauny a ostatní regenerační přístroje stávají samozřejmou součástí vybavení rodinných domů a bytů.

Hlavní výhodou parní kabiny je její minimální požadavek na prostor a možnost kombinace se sprchovým boxem. Přestože lze považovat sauny a infrasauny s parní kabinou za blízké příbuzné, jsou v nich rozdíly. Zatímco klasické sauny mají provozní teplotu kolem 80 °C a relativní vlhkost 7 – 20 %, parní lázně mají klima téměř opačné a to vysokou relativní vlhkost a poměrně nízkou teplotu (40 °C.).

 
Více vybavení

Na rozdíl od běžných hydromasážních sprchových koutů nebo altánů je (jak už název napovídá) parní kabina (nebo box) zcela uzavřená. Dodává se jako kompletní technologický celek – akrylátová skořepina je už od výrobce kompletně vybavená vším, co potřebuje k provozu. Při instalaci je potřeba ji jen připojit k rozvodům vody a elektřiny.

Parní kabiny bývají pravidelně vybaveny sedátkem pro jednoho nebo dva uživatele, v poslední době se často vyrábějí z dřevěného masivu, který proteplí jinak neosobní bílou skořepinu. Ceny parních boxů se odvíjejí od vybavení a značky. Začínají na 50 tisících korunách, s rostoucím počtem trysek a komfortem ovládání se cena zvedá. Například za box Hawai Hydro Plus Steam od Teiko zaplatíte skoro 100 tisíc korun (u zahraničních výrobců počítejte s podstatně vyšší cenou). Takový box ovšem nabízí komplexní wellness centrum, tedy např. 11 trysek pro masáž páteře, 8 bočních nastavitelných trysek, 2 pro masáž nohou, elektronicky řízené cyklické masáže a osvětlení.

Součástí kabin bývá ruční i hlavová sprcha, barevné osvětlení pro využití chromoterapie, někdy i rádio, a telefon.

Chvála aromaterapie

Parní kabiny často konstrukčně vycházejí z masážních boxů – navíc mají v podstatě jen elektronicky ovládaný vyvíječ páry, do kterého je integrována možnost přilévat aromatické oleje, takže se při relaxaci využije takzvaná aromaterapie. Esence obsažené v olejích se vstřebávají nejen inhalací, ale i kůží do krevního oběhu, a dostávají se tak přímo k buňkám. Každá z vůní a bylinných výtažků má navíc na psychiku různé, ale vždy ve výsledku zklidňující či revitalisační účinky. Chcete například, aby vás koupel uvolnila a příjemně unavila? Pak použijte výtažky z bazalky, naopak třeba kořeněné vůně zase přinášejí osvěžení a povzbuzení, dobíjejí ztracenou energii.

Foto Albatros, Teiko, Roltechnik, Pharo

Radek Starý

Publikováno: 24. 1. 2006, Autor: