reklama

Ohřev vody průtokem, anebo pomocí zásobníku?

V některých případech dispozice domu nebo bytu neumožní, aby byl kotel s průtokovým ohřívačem umístěný blízko vany nebo umyvadla. Než doteče do koupelny, urazí mnoho metrů. Abyste nemuseli na teplou vodu dlouho čekat, zajistěte raději ohřev až v místě odběru.

Máte na výběr mezi dvěma základními možnostmi: buď teplou vodu dodá průtokový ohřívač, nebo zásobník užitkové vody.

Pozor na ampéry – kapacita a množství teplé vody

Pohledem do parametrů malého průtokového ohřívače o příkonu 3,5 kW zjistíte, že dokáže ohřát asi dva litry vody za minutu na teplotu 20 °C. Vzhledem k tomu, že běžně koupelnovou armaturou proteče šest i více litrů vody za minutu, je to výkon, který se pro praktický denní provoz v koupelně nehodí (navíc podobný ohřívač potřebuje šestnáctiampérový jistič). Aby bylo možné tento způsob ohřevu skutečně využít v koupelně, je třeba zapojit průtokový ohřívač o příkonu alespoň 12 kW. Tato hodnota je dostačující pro mytí rukou nebo sprchování, obojí najednou ale nezvládne, proto se často montují až 30 kilowattové ohřívače. Průtokový ohřev také předpokládá možnost připojení přístroj na třífázové napětí. Pro takovou dávku energie ale v domě potřebujete podstatně silnější jističe a tím i souhlas místních elektrorozvodných závodů, zda vůbec rozvody v místě bydliště ještě takové navýšení spotřeby snesou.

Průtokové ohřívače se vyrábějí v tlakovém i beztlakovém provedení, druhé z nich je ale vhodné spíše pro provizorní ohřev jednoho odběrného místa, navíc potřebují speciální baterii, kde je jen velmi omezený výběr tvarů. Proto je lepší zvolit tlakovou verzi, kterou lze umístit třeba do skříňky pod umyvadlem.

Průtokové ohřívače vyrábí například Eta, Mirava či Stiebel Eltron. Například za 27 kilowattový ohřívač DHB od Stiebel Eltron zaplatíte 7 300 korun.

Univerzální zásobník

Situaci pomohou vyřešit i elektrické zásobníky teplé užitkové vody. Proti průtokovým mají nevýhodu ve své velikosti – to v případě, že bude sloužit jako zdroj vody pro všechna odběrná místa v koupelně. Jejich objem se pohybuje mezi 50 a 200 litry, odběr se pohybuje do 3 kW.

Při koupi zvažte zvyklosti v rodině. Běžná čtyřčlenná rodina vystačí se 120 litrovým zásobníkem, pokud nemají všichni její členové ve zvyku každý večer napustit vanu po okraj. Pokud se počítá s běžným provozem, kde převažuje sprchování, měl by s rezervou postačit. Ceny podobných zásobníků začínají na 5 000 Kč.

Pokud máte možnost využít teplou vodu z radiátorů topení, vyplatí se koupit kombinovaný typ, kdy v zimě topná voda zásobník předehřívá, v létě probíhá ohřev jen za pomocí elektřiny. Mezi nejznámější výrobce patří AEG, Ariston, DZ Dražice, Tatramat, Stiebel Eltron či Clage.

Foto Stiebel Eltron, Clage, DZ Dražice, Tatramat

Radek Starý

Publikováno: 26. 1. 2006, Autor: