reklama

Chvála věčné mozaiky

Skleněná mozaika se před lety vyráběla i v Jablonci na Nisou. Tehdy se jednotlivé dílky o straně 2 cm kladly přímo do cementu a obložit precizně koupelnu tímto způsobem byl téměř nadlidský úkol. Dnes se mozaika prodává už od výrobce nalepená na skelná vlákna či textil ve čtvercích o rozměru běžného obkladu, což velmi usnadňuje pokládku.

Skleněné mozaiky mohou být z čirého skla, pak je nutné použít k pokládce transparentní lepidlo, aby byl efekt průhlednosti zachován a nezměnilo se podání barev.

Podstatně dražší jsou (vzhledem k výběru materiálu) mozaiky z mramoru. Mramor se velmi nesnadno opracovává a před použitím je nutné ho povrchově ošetřit. Tím se prodlouží jeho životnost.

Podobně jako běžné formáty keramických obkladů se vyrábí i keramická mozaika. I strukturu povrchu je možné vyrobit rozmanitou – může být hladký, lesklý, matný či drsný.

Specialitou, kterou nenajdete v každém obchodě, jsou například mozaiky Stone či River vyskládané z plochých kamínků od firmy Butterfly.

Jen napůl?

Obliby mozaiky jsou si vědomi i výrobci klasických keramických obkladů, a nabízejí proto její napodobeniny. Povrch běžného obkladu je vytvarovaný tak, aby napodobil drobnou strukturu a barevnost mozaiky. Tyto výrobky jsou podstatně levnější a cenová hladina se drží v rovině klasického obkladu. Nevýhodou této technologie je však fakt, že při jen trochu pečlivějším pohledu vidíte rozdíl mezi skutečnou a falešnou spárou. Matné spáry pak opticky vytvářejí čtverce, které tento „podvod“ odhalí. Když už tedy zvolit „mozaiku“ v podobě klasického formátu obkladu, vyberte výrobek, kde nejsou spáry poglazované. Při spárování se zanesou spárovací hmotou a výsledek odpovídá vzhledu klasické mozaiky.

Namíchejte si

Jedno z kouzel mozaiky spočívá v možnosti míchat barvy jednotlivých dílků do plochy tak, že lze ovlivnit výsledný vjem, jakým plochy působí. To dává takřka neomezené možnosti a množství barevných kombinací z mozaiky.

Nejčastěji se však tento takzvaný osobní mix používá pro kombinaci různých odstínů jedné barvy, ideální je pro vytvoření postupných barevných přechodů.

Při pokládání mozaiky nemusíte vždy spoléhat jen na tovární výrobu, nádherných efektů dosáhnete sami skládáním keramických střepů. Kdo se však pustí do této odvážné hry, dobrovolně se posune od prostého pokládání do oblasti umění.

Radek Starý

Foto: Butterfly, mozaiky.cz, CD Group, Eden koupelny, Steuler, Vidrepur

Publikováno: 27. 6. 2006, Autor: