reklama

Proudové chrániče – záruka bezpečí před úrazem el. proudem

Pro stavebníky nových bytů není pojem proudový chránič ničím novým, ale pro většinu uživatelů elektrické sítě je stále něčím neznámým. Jedná se o zařízení které dokáže v případě poruchy elektrického zařízení účinně zabránit úrazu elektrickým proudem. V článku se dozvíme jak a kde instalovat proudový chránič a jaké jsou přednosti jeho využití.

Pro stavebníky nových bytů není pojem proudový chránič ničím novým, ale pro většinu uživatelů elektrické sítě je stále něčím neznámým.
Je to zařízení ve tvaru jističe v rozvodnici, které je schopné bezpečně zabránit úrazu el. proudem při průniku napětí na kostru spotřebiče. Někdo namítne, že spotřebiče jsou chráněny takzvanou ochranou nulováním, nebo podle novějších státních norem ochranou samočinným vypnutím. Ale v tom je ten háček.

Většina elektrických rozvodů je v sítích 380/220v, prováděných v posledních třiceti letech, vedena dvěma vodiči – vodičem fázovým a tkzv. nulovacím – odborné označení PEN. Jak název napovídá, tento vodič slouží současně jako ochranný vodič PE, tak i jako pracovní vodič N. Pokud se na přívodu tento vodič přeruší, nastává – a to je potvrzeno stovkami úrazů – nebezpečí průniku napětí na kostru chráněného spotřebiče a následný úraz, který v prostorách zahrady či prádelny většinou končí smrtí zasažené osoby.

Tomuto jevu se snaží nové normy zabránit třívodičovým rozvodem, ve kterém je zmíněný vodič PEN rozdělen na dva samostatné, vodič PE – ochranný a vodič N – pracovní. Zásuvky i kovová svítidla jsou napojována tedy třívodičově a popsané nebezpečí se minimalizuje.
Ale i tento způsob ochrany před úrazem el. proudem je vylepšován, a proto pro zásuvky v koupelnách a na zahradě jsou podle těchto nových norem předepsány proudové chrániče. Tato malá zařízení jsou označena tkzv. vybavovacím proudem, který je pro zásuvky 0,03A a ve velmi krátkém čase přeruší přívod proudu, pokud při poruše této hodnoty dosáhne.

Instalace chráničů je velmi jednoduchá, pro svůj provoz potřebují tři vodiče – tedy fázový L1, pracovní N a ochranný vodič PE.
Co s tím ve dvouvodičových instalacích? Před instalovaným chráničem rozdělíme společný ochranný PEN používaný ve dvouvodičové soustavě na dvě svorkovnice, zelenou a modrou. Přívodní ochranný vodič připojíme na zelenožlutou svorkovnici (rozuměj barvy izolace na svorkovnici napojených vodičů) a z této odbočíme na svorkovnici s modrými vodiči N. Dále pak pokračuje třívodičové vedení černého fázového vodiče L1, modrého pracovního vodiče N a zelenožlutého ochranného vodiče PE. Na přívodní svorky chrániče se připojí vodič fázový (černý nebo hnědý) a pracovní – modrý N. Ochranný zelenožlutý PE vodič nesmí být na svorky chrániče připojen, tedy chránič obchází a u zásuvky je napojen na uzemňovací kolík zásuvky. Při pohledu zpředu je tedy vlevo černý či hnědý fázový vodič, napravo modrý pracovní a na kolíku zelenožlutý ochranný. Spotřebič napojený na tuto zásuvku je kromě ochrany nulováním tedy chráněn zvýšenou ochranou proudovým chráničem.

V současné době jsou v prodeji zásuvky s vestavěným chráničem (viz obrázek). Aby bylo zařízení napojené za proudovým chráničem spolehlivé z hlediska funkce chrániče, je nutné provádět pravidelné revize, při kterých se měří povolené dotykové napětí, doba vypnutí chrániče a hodnoty vybavovacího proudu, při kterém chránič vypne. Pokud není použit chránič kombinovaný s jističem, je nutné před chránič jistič vždy přeřadit. U zásuvkových obvodů je to 16A jistič. Na jeden proudový chránič můžeme napojit několik spotřebičů, při poruše budou vypnuty všechny. Nedoporučuje se instalace jednoho proudového chrániče pro celý rodinný domek, ale není to v rozporu s platnými předpisy. Pouze musíme v tom případě použít chránič s vybavovacím proudem 0,3A a vyšší jmenovité hodnoty, např. 40A. Pokud používáme trojfázový proudový chránič (viz obrázek na začátku článku) , zapojujeme do přívodních svorek fázové vodiče a vodič modrý – pracovní N.

Dlouhodobé zkušenosti s proudovými chrániči dokazují jejich užitečnost a i přes jejich cenu cca 1500Kč se jedná o účelnou investici, která vám může zachránit život.

 

Autor se aktivně zabývá tématy týkající se zahrady a pěstování kiwi.
Pro bližší informace navštivte domovskou stránku:

Publikováno: 13. 9. 2004, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Prima chranič na prsty z pet lahve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vytvořit chránič na prsty při krájení z pet lahve jednoduše a rychle