reklama

Budete na zahradě grilovat?

Nepokažte si tyto lákavé představy tím, že byste na poslední chvíli koupili první gril, který objevíte v obchodě. Pečlivě si rozmyslete, jak často a jakým způsobem budete maso připravovat. Gril může stát tři stovky nebo také několik tisíc.

V hobbymarketech je velký výběr litinových grilů, které se obvykle prodávají pod značkou Lucifer. Můžete zvolit různé velikosti – nejmenší připomíná miniaturní bubínková kamínka a je celolitinový, největší má délku kolem jednoho metru a má pochromovaný rošt. Ceny se pohybují od 300 do 1 200 Kč.

Nevýhodou těchto grilů ve tvaru žlabu je fakt, že se poněkud obtížněji zapalují, protože dřevěné uhlí nebo brikety neleží na provětrávaném roštu, takže ohniště nemá tak dobrý tah. Kdo se však naučí zapalovat uhlí pomocí pevných či tekutých podpalovačů, může počítat s tím, že za půl hodiny bude mít ohniště připravené ke grilování. Velmi nízké ceně odpovídá taky konstrukce grilů – nahrubo do litiny vyřezané závity drží tenké nožky z poplastovaných trubek. Grilu proto nesvědčí časté rozebírání a opětné skládání.

Podobné grily se prodávají i s plechovým ohništěm, jsou však určené ke grilování jen několikrát za rok. Plech totiž hůře snáší teplotu dřevěného uhlí v porovnání s litinou nemá takovou životnost.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Budete na zahradě grilovat?
Budete na zahradě grilovat? (Zdroj: )
Budete na zahradě grilovat?
Budete na zahradě grilovat? (Zdroj: )
Budete na zahradě grilovat?
Budete na zahradě grilovat? (Zdroj: )
Budete na zahradě grilovat?
Budete na zahradě grilovat? (Zdroj: )
Budete na zahradě grilovat?
Budete na zahradě grilovat? (Zdroj: )
Budete na zahradě grilovat?
Budete na zahradě grilovat? (Zdroj: )

Potřebný vzduch

Pokud vám mimo praktický užitek půjde i o design, můžete zvolit například z řady grilů BARBECOOK. Elegantnímu válcovému tělu z nerezové oceli zajišťuje stabilitu kruhový podstavec, horní část tvoří násypka na dřevěné uhlí a kvalitní rošt (uhlí tedy neleží na plechové konstrukci. Na válcové noze, která zároveň tvoří jakýsi komín, najdete uzavíratelné otvory, pomocí kterých se reguluje tah pod vrstvou rozžhaveného uhlí. Díky tomu by měl gril zajistit pracovní teplotu do 15 minut po zapálení. Na výběr jsou modely stojací, ale i pojízdné s kolečky, případně s odkládacím stolkem.

Samostatnou kapitolu tvoří kulové grily značky WEBER. Tyto přístroje se vyrábějí v několika velikostech a provedeních. Uhlí se sype na palivový rošt, uhořelé části z něho propadávají dolů a prach se jednoduše vymetá do hliníkového popelníku.

A co plyn

Podle odborníků se grilování na dřevěném uhlí hodí spíše pro toho, kdo chce samotný proces považovat za jakýsi obřad spojený s roztápěním uhlí (kolik zaručených historek a zaručených návodů o tomto procesu koluje)! Kdo si grilovaná jídla během sezony připravuje několikrát týdně, případně si nechce dělat starosti s věčným uklízením popele, měl by se poohlédnout po plynovém grilu.

Ten pracuje tak, že plynový hořák rozpálí lávové kameny, od nichž se ohřívá jídlo na roštu. Výhodou je to, že rozpálení je velmi rychlé – za čtvrt hodiny je gril připravený. Většina grilů má navíc dva na sobě nezávislé hořáky. Pokud pořádáte grilovací odpoledne, nemusíte pracně po dobu několika hodin udržovat oheň, abyste postupně uctili příchozí, ale rošt rozpálíte vždy jen v okamžiku, kdy uslyšíte vrznout branku u domu. Po ukončení grilování kameny vyčistíte tak, že necháte na 15 minut běžet gril na plný výkon, a tím je celá údržba hotová.

Nevýhodou je nutnost za jeden až dva roky koupit nové kameny, také plechový hořák obvykle nevydrží o mnoho déle než dvě sezony. Dražší modely se prodávají s litinovým hořákem, o jeho životnost si starosti dělat nemusíte.

Radek Starý

Foto: Campingaz, La Vecchia Bottega, Rösler, Tefal, Weber a archiv autora

Publikováno: 22. 6. 2006, Autor: