reklama

Pasivní domy a jejich expozice na ostravském výstavišti

Pod pojmem „pasivní dům“ se ještě stále představuje většina potenciálních stavebníků něco výstředního, bez komfortu a nebo je dotazovaným takový pojen jednoduše cizí. Ekologické chování není obecným trendem nebo módou a lidé tak nemají často ani šanci se dozvědět, že třeba právě pasivní domy jsou tedy nejen ohleduplné k vyčerpatelným přírodním zdrojům, ale mají také ve srovnání několikanásobně nižší provozní náklad a jejich provoz je tedy výrazně levnější. V Areálu MINIUNI na ostravském výstavišti probíhá od 14. 7 do 7.8. výstava o pasivních domech spojená s promítáním filmů a prezentací tohoto fenoménu, který se na rozdíl od ČT stává standardem v okolní Evropě.

Pasivní dům je takový dům, který velmi efektivně nakládá s různými formami energie, zejména s teplem a elektrickou energií a dokáže minimalizovat svou energetickou spotřeba spotřebu až na desetinu původních provozních nákladů. Chová se tedy nejen ekonomicky, ale současně nezatěžuje své okolí a omezené přírodní zdroje.

Pořizovací náklady na takovou ekonomicko ekologickou stavbu jsou ve srovnání se standardem o cca 20 % vyšší. Tento rozdíl ale bude rychle vyrovnán radikálním snížením provozních nákladů. Jinými slovy, uživatel si zvýšenou cenu stavby obydlí (cca do deseti let) a pak už bude plně využívat veškerého komfortu za zlomek běžné ceny. Základní principy fungování pasivních domů, je možné shrnout do několika bodů

Tepelná ochrana

Většina soudobých budov vyzařuje teplo do okolí, pasivní dům si jej chrání. Pilířem pasivního domu je účinná, několik desítek centimetrů tlustá izolace, která takřka likviduje tepelné ztráty. (součinitel prostupu tepla je v takovém případě U 2K))

 

Vzduchotěsnost

Do pasivního domu nikudy „netáhne“ dokonce ani větrání okny není nutné. Výměna vzduchu je řízená a odcházející vzduch při tom předává teplo vzduchu čerstvému. Při montáži stavebních prvků je proto cílem vysoká a maximální vzduchotěsnost celého pláště budovy (celková neprůvzdušnost n50 -1).

Pasivní zisk

Orientace hlavních oken pasivních domů by měla být pokud možno jižní, aby okna, konstruovaná jako solární kolektory, měla co nejvyšší tepelné zisky. Cílem je, aby případné tepelné zisky byly být vyšší než ztráty (součinitel celkové propustnosti slunečního záření  g > 50 %).

Větrání

Jestliže jednou nohou pasivního domu je izolace, druhou je bezpochyby rekuperace. Zatímco při větrání oknem vypouštíme i teplo a s čerstvým vzduchem do místnosti nasáváme prach a pyl, rekuperace vydýchanému vzduchu teplo odebírá a předává ho přefiltrovanému vzduchu čerstvému. To po většinu roku stačí na vytápění celého domu (účinnost rekuperátoru

Energeticky efektivní spotřebiče

Hlavním smyslem pasivního domu je minimalizace spotřeby energie. Užíváním úsporných ledniček, praček či sporáků (energetické třídy A+)lze snížit spotřebu elektřiny až o 50 procent.

Obnovitelné zdroje

Závislost pasivního domu na dodávkách energií, které se proti běžnému domu zredukovaly na pouhých 15 procent, lze ještě snížit využitím obnovitelných zdrojů. Např. solární panely mohou ušetřit až 60 procent tepla potřebného na ohřev teplé vody.
Petr Haas

Zdroj a foto: Centrum pasivního domu, www.pasivnidomy.cz

Publikováno: 12. 7. 2006, Autor: