reklama

Od konopí až po slámu

Zájem žít zdravě vede k návratu a stále častějšímu používání přírodních stavebních materiálů. Není divu, člověk žil v souladu s přírodou odjakživa a v moderním světě si dokáže její krásu a  lehkost o to víc vychutnat.

i (Zdroj: archiv redakce)
Od konopí až po slámu

A pochopitelně toho využít. Materiály rostlinného původu nejsou na stavbách žádnou novinkou, spíše naopak. Dokonce lze říci, že v minulosti bylo použití přírodních surovin mnohem častější, neboť byly snadno dostupné. Moderní stavebnictví v tomto smyslu prožívá renesanci. Projektanti a hlavně investoři dokáží ocenit jednoduchou výrobu, nezávadnost a recyklovatelnost a v nejednom případě i cenu těchto materiálů. Rostoucí stavební náklady navíc vyvolávají poptávku po levnějších technologiích i způsobech montáže.

Dotyky přírody

Snahou je tudíž vyrobit univerzální stavební materiály při zachování přesnosti i kvality provedení a s dokonalými tepelně izolačními vlastnostmi. Ke kameni, dřevu a jeho mnoha podobám, k textiliím a dalším finálním produktům se přiřadily panely a izolace z ovčí vlny, ze lnu nebo bavlny, z rákosu či popínavých rostlin, ze sena nebo třeba z vláken obilné slámy. Roli zde totiž sehrává ještě jeden ukazatel. Je prokázáno, že vlastnosti uvedených materiálů působí na lidskou psychiku. Následující řádky by se možná hodily spíš do učebnice odívání, ale vztahují se i na stavebnictví. Určitě se ptáte, jak mohou třeba seno nebo sláma ovlivňovat člověka? Nabízí se hned několik konkrétních příkladů. Především neodebírají (stejně jako v případě tkanin k výrobě oblečení) teplo a naopak velmi účinně izolují. Dokonce mají svoji charakteristickou vůni, která blahodárně působí na vnitřní naladění. Dále velmi dobře regulují poměr relativní vlhkosti okolního vzduchu a většina těchto surovin kvůli své poréznosti disponuje i vynikajícími akustickými vlastnostmi. Psychologové dokonce uvádějí, že pouhý dotyk ruky dokáže člověka pozitivně naladit.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Od konopí až po slámu
Od konopí až po slámu (Zdroj: )
Od konopí až po slámu
Od konopí až po slámu (Zdroj: )
Od konopí až po slámu
Od konopí až po slámu (Zdroj: )
Od konopí až po slámu
Od konopí až po slámu (Zdroj: )
Od konopí až po slámu
Od konopí až po slámu (Zdroj: )
Od konopí až po slámu
Od konopí až po slámu (Zdroj: )
Stoprocentní využití

Myšlení lidí (alespoň některých) silně ovlivňuje ekologie a snaha o zachování pokud možno co nejčistšího přírodního prostředí. Chtělo by se říct – pozdě, ale přece! I proto je jedním z důležitých parametrů přírodních materiálů jejich téměř stoprocentní recyklovatelnost. Vezmeme-li kupříkladu slámu (vyrábějí se z ní třeba ekopanely, o nichž už jsme informovali), z minulosti si pamatujeme došky či půdu plnou vymlácených snopů. Ty sloužily nejen jako krmivo a stelivo na zimu, ale také jako tepelná izolace stavení.  Pomocí slámy se utěsňovaly spáry mezi trámy, slaměná drť se hnětla s hlínou do nepálených vepřovic a přidávala se i do omítek. Nespornou předností této suroviny jsou hlavně pevná a trvanlivá dutá stébla, která velmi dobře tepelně izolují. Ve světě (např. v USA nebo v sousedním Rakousku) se dokonce experimentuje se stavbami z balíků slámy. Obavy z nízké požární odolnosti se ukazují jako neopodstatněné,  stěny omítnuté oboustranně jílovou omítkou dosahují hodnoty F 90 (odolnost 90 minut).

 

Nad hlavou i pod nohama

Rákos se ve stavebnictví využíval odnepaměti. Od došků až po rohože pod omítky nebo prkna stropního záklopu. Rákosové desky svázané drátem se prodávají i dnes. Ryze přírodním materiálem je také konopí. Zdůrazňujeme „technické konopí“, která nemá žádný negativní vliv na člověka a proto je povoleno (při dodržení určitých předpisů) pěstovat. Mimo tepelně izolačních vlastností (izolační desky nebo konopná vlna) surovina disponuje odolností vůči většině běžných škůdců. Vlna (pazdeří) se před použitím načechrá a poté pěchuje do instalačních míst v hustotě asi 50 kg/m3. Používá se do nosných stěn a příček, do dutin nebo stropů a pod střechy, v podobě filce jako akustická izolace podlah nebo jako provaz k utěsnění výplní okenních otvorů.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 30. 10. 2006, Autor: