reklama

V „bitvě“ s chladným nepřítelem

Zimní sněhové nadělení způsobuje majitelům rodinných domů, chat a chalup nemalé starosti. Bílá nadílka v určitém, především nadměrném množství, se stává nebezpečnou a je pak jedno, zda ve skupenství pevném či kapalném.

Nejvíce ohroženými místy jsou střechy, okapy, cesty, venkovní dlažby a také vodovodní potrubí. Průměrná sněhová pokrývka v našich končinách činí na horách asi 5 metrů, ve městech téměř 75 centimetrů. Toto množství vody při náhlé oblevě, nebo naopak při hodnotách pod nulou, představuje reálné a vysoké nebezpečí. K základním zimním povinnostem obyvatel RD, chat a chalup proto patří odklízení sněhu v okolí nemovitosti.

S ledovým královstvím do pohádek
Pokud sníh na střeše vydrží co nejdéle, značí to dobře tepelně izolovaný objekt. Na druhé straně je třeba doplnit, že navzdory slušivé bílé čepici čeká majitele domu při oblevě starost s odklízením sněhu a s vodou, která v okolí domu vsakuje do podloží a hlavně do základů stavení. Sklon a orientaci střechy by měl řešit už projekt. Pokud to jde, střecha by měla být co nejvíce vystavena účinku slunce i větru. Volba střešní krytiny by měla jistit sklouznutí obrovského množství sněhové masy přes žlaby. Dokonce se doporučuje v zimě tyto konstrukční prvky demontovat. Sníh a led pak volně sjíždí po střeše a netrhá ani žlaby, ani okapy. Nezabráníte-li (nebo to zkrátka nejde) sesuvu sněhu ze střechy, je třeba bránit samotnou stavbu důmyslným systémem drenáží a odvodnění. Tak, aby množství sněhu a ledu neleželo v bezprostřední blízkosti svislých stavebních konstrukcí a nemělo možnost při tání prosakovat do základových pasů nebo základové desky. K účinným opatřením lze počítat například systém drenáží a k samozřejmostem patří dokonalá izolace vůči vlhkosti.

Aktivní ochrana i obrana
Sesuvu sněhu a ledu lze poměrně úspěšně bránit už na střeše. K tomu slouží speciální střešní doplňky. Jejich množství a rozmístění závisí na sklonu střechy, typu a druhu střešní krytiny a určitě i na předpokládaném sněhovém zatížení. Existují tzv. protisněhové tašky, šablony a háky, bránící posuvu sněhové masy po ploše střechy. Chrání tím nejen střechu jako takovou, ale rovněž střešní konstrukci (krov), okapní hrany, úžlabí, a další konstrukční prvky, okolí domu, jeho fasádu, okna a mnoho dalšího. Sněholamy a zábrany (tyčové, z kulatiny a jiných profilových prvků) mají rozrazit, nebo zachytit padající kusy sněhu či ledu, jež se tvoří v některých místech střechy (nejčastěji u odvětrávacího potrubí, kolem komína a dalších prostupů). Sněholamy a zábrany je nezbytně nutné kombinovat s ostatními prvky. Taškami, háky apod., jinak jsou málo účinné a mohou dokonce způsobit potíže.

Elektřinou proti ledu
Chcete-li na chatu nebo chalupu jezdit i v zimě, musíte některé části konstrukce udržovat nad bodem mrazu. Problém představuje především sníh a led. Zejména v úžlabích, žlabech a svodech střechy, ale také na zemi. Na schodištích, u vjezdů do garáží, u vstupu do domu, na terasách a na mnoha jiných místech. Námraza představuje nebezpečí pro chodce i automobily, brání odtoku vody při náhlé oblevě, těžké rampouchy ohrožují okolí. Na nechráněných venkovních plochách (chodnících apod.) je nutno odhrnovat, sypat, zametat). Ačkoli…
Účinnou prevenci proti namrzání představují elektrické topné kabely, instalované v okapech, žlabech, pod dlažbou, na střechách, schodištích, v pojezdech vratových systémů, zkrátka na všech nechráněných plochách. Jsou zapojeny na běžnou rozvodnou síť a jejich činnost je řízena automaticky, podle signálů tepelných a vlhkostních čidel.

Watty, normy, lopaty
Topné kabely se úspěšně používají i k nahřívání vodovodního potrubí nebo k udržení požadované teploty provozních kapalin v dalších domovních rozvodech. K potrubí se velmi snadno přichytí speciální hliníkovou páskou a následně se obalí vrstvou tepelné izolace.
Normové zatížení střechy sněhem určuje (v závislosti na místě výstavby a podle mapy sněhových oblastí), která je přílohou ČSN 73 00 35 (Zatížení stavebních konstrukcí) a ČSN 73 1901 (Navrhování střech). Naše území je v mapě rozděleno do pěti oblastí. Přes 90 % plochy patří do první až čtvrté oblasti, kde normové zatížení sněhem činí od 50 do 150 kg sněhu/m2 střechy. V páté, nejvyšší oblast,i určuje zatížení sněhem příslušný hydrometeorologický ústav. Na internetové adrese www.snihnastrese.cz si můžete samostatně a snadno spočítat, zda na tom právě vaše střecha je. Například pokud se nacházíte ve 2. sněhové oblasti s předpokladem, že v místě napadne až 20 cm mokrého sněhu, bude zatížení vaší střechy činit až 60 kg/m2. Podle odpovídající normy by však právě v této oblasti měla střecha vydržet přibližně 70 kg/m2. V případě, že vrstva sněhu je vyšší, než odpovídá normovému zatížení, je třeba plivnout do dlaní, anebo se obrátit na specializovanou firmu a dohodnout způsob řešení.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 22. 12. 2006, Autor: