reklama

Vytápění, teplo a topivo

Kalendářně vládne nejchladnější období roku, pravé zimní počasí si ale stále dává na čas. Co ale není může být. A pak nastanou starosti nejen s odklízením sběhu a ledu, ale především se zajištěním kýženého tepla. Možná ale budem spíše sázet citrusy.

Větší teplo, vyšší náklady

Zvýšené tržby, stejně jako v loňském roce, očekávají zejména prodejci uhlí a palivového dříví. Dodavatelé elektřiny a zemního plynu totiž už několik měsíců avizují zvýšení cen, proto se jako nejlacinější způsob vytápění jeví právě dřevo. Teprve pak přicházejí ke slovu tepelné čerpadlo, hnědé uhlí a následují dřevěné peletky, brikety a štěpky, a konečně černé uhlí a pak teprve zemní plyn. Mezi vůbec nejdražší paliva se řadí elektřina, koks, propan-butan a lehký topný olej. Přírodní podmínky přeurčily, že v Čechách se více topí uhlím, na Moravě naopak dřevem. Velmi rozšířená je kombinace několika způsobů vytápění, kdy například v přechodném, tedy teplejším období se topí dřevem (včetně doplňkových zdrojů, tedy krbů a krbových kamen) a teprve v sezóně se ke slovu dostane buďto elektřina nebo plyn. Odborníci však zastávají názor, že by to mělo být přesně naopak. Při nízké spotřebě je lepší využívat dražší energie a při vyšší pak lacinější. Příčinou vysokých nákladů na topení však zdaleka není jen cena paliva. Většina starších objektů a rodinných domů je špatně izolovaná (od základů přes svislé obvodové konstrukce až po střechu). Přitom je dokázáno, že kvalitní zateplení přispěje k úsporám mnohem více než přecházejí od jednoho způsobu topení ke druhému.)

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )
Vytápění, teplo a topivo
Vytápění, teplo a topivo (Zdroj: )

Topení – energetické srdce domu
Při rozhodování o tom, jaké vytápění zvolit do novostavby, je bezpodmínečně nutné pečlivě zvážit a propočítat jeho tepelně technické vlastnosti. Většina soudobých staveb (s ohledem na použité materiály a technologie) už splňuje parametry úsporných, nízkoenergetických (NED) nebo dokonce pasivních domů. Především u NED bývají náklady na vytápění a případně i ohřev teplé vody tak malé, že je v podstatě jedno čím topíte. Jako ideální řešení se ukazuje kombinace kotle na dřevo s akumulační nádrží. Pokud však hodláte instalovat plynový kotel, pak volte jedině kondenzační s větší účinností. Naopak krbová kamna, jichž je dnes na trhu velký výběr, slouží většinou jen jako doplňkový zdroj tepla. A tak jako ke každé stavbě patří střecha, každý dům by měl mít i funkční, výkonný, nejlépe univerzální komín. Vyplatí se právě při přechodu z jednoho zdroje vytápění na jiný. Náklady na stavbu nového komína ve starších domech se pohybují mezi třiceti až padesáti tisíci korun podle varianta. Levnější je jednoprůduchový, dvojprůduchový je zhruba dvojnásobně dražší. Při přechodu topení na plyn nebo na tuhá paliva je rovněž zapotřebí pečlivá revize (kontroluje se konstrukce, tah, průřez komína atd. a pokud zařízení splňuje všechny nezbytné technické i bezpečnostní parametry, obdržíte příslušný certifikát) a případné vyvložkování stávajícího komína keramickými nebo nerezovými vložkami. Běžný metr vložky vás přijde na 500 až 800 korun.

 

Nelze topit čímkoli
Zvyšující se ceny paliv sebou nese ještě jeden velmi negativní jev – neekologické spalování domovního a dalšího odpadu. Patrné je to především ve starší zástavbě měst a na některých vesnicích. Mějte proto na paměti, že komínem opravdu nelze „prohnat“ cokoli. Při porovnání investičních a provozních nákladů jednotlivých zdrojů tepla lze poměrně snadno určit, do čeho se vyplatí (a naopak) investovat. Při výběru, nákupu a instalaci nového kotle si však rozhodně nechejte poradit. V opačném případě se vystavujete několikanásobnému nebezpečí. V lepším případě riskujete sankce za nedodržení norem a předpisů, v tom horším pak ohrožení majetku a zdraví obyvatel domu.  Neriskuje jen pokutu za nedodržení předpisů, ale i vlastní zdraví. V posledních letech se klade zvýšený důraz na ekologii. Bohužel – stát v tomto ohledu příliš mnoho nedělá. Zatímco u našich západních sousedů, tedy v Německu, dostávají uživatelé ekologických kotlů dotace podle výkonu (počtu kilowatt) a obecně mohou být užívány pouze výrobky nejvyšší, nejekologičtější třídy (spálí o 30% méně paliva), u nás jsou povoleny tři třídy. Přitom pořízení nového topného kotle vyjde na zhruba 45 až 50 tisíc. Přesto se změna systému vytápění vyplatí, neboť například při přechodu z plynu na dřevo lze ušetřit až 30 tisíc korun. Za instalace kotle a ostatního zařízení na peletky zaplatíte přibližně sto tisíc, avšak na druhé straně zase ušetříte asi 25% ročních nákladů za palivo. Rozhodně se tudíž vyplatí sednout si a počítat…

 

Od projektu po výrobce
Před vlastní instalací nového topného systému, při plánované změně zdroje vytápění nebo jeho rekonstrukci je dobré konzultovat záměr s projektantem a následně s výrobcem. Váš dům totiž nemusí svými parametry vyhovovat vybranému zdroji, se poradit o tom, jestli dům svými dispozicemi vyhovuje zvolené tepelné koncepci a co všechno je zapotřebí udělat a přizpůsobit. Odborníci, nejlépe přímo topenáři, jsou obeznámeni se současnými trendy a dozajista pomohou.

Orientační topné náklady v tis. Kč/rok:

– palivové dřevo                                                                        7,5 tis.
– tepelné čerpadlo                                                                 asi 12 tis.
– hnědé uhlí                                                                             17,5tis.
– dřevěné pelety                                                                      19,5 tis.
– dřevěné brikety                                                                     24,5 tis.
– štěpky                                                                                        25 tis.
– černé uhlí                                                                             asi 28 tis.
– zemní plyn                                                                           asi 28 tis.
– elektřina (akumulace)                                                                 34 tis.
– koks                                                                                          34,5 tis.
– elektřina (přímotop)                                                                  38 tis.
– propan                                                                                     4 3,5 tis.
– topný olej                                                                                 56,5 tis.

Pavel Hluchý

Foto: archiv autora

Publikováno: 26. 1. 2007, Autor: