reklama

Jarní údržba, čili „archeologie“

Nebude dlouho trvat a zimě definitivně odzvoní, respektive, už se stalo . S příchodem jara je nezbytně nutné podrobit dům důkladné prohlídce, naplánovat a zorganizovat odstranění všech technických závad.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jarní údržba, čili „archeologie“

Začněte s vnější obhlídkou stavení a pečlivě zkoumejte, zda se na fasádě neobjevily trhliny a nebo někde dokonce neopadala omítka. Pokud se tak stalo těsně nad úrovní základových pasů nebo základové desky, pravděpodobnou příčinou je poškození izolace. Tudy pak vlhkost vzlínala do svislých stavebních konstrukcí, zmrzla a roztrhala omítku na fasádě obvodových zdí. Opravu lze poměrně snadno zajistit aplikací sanační omítky. Specializované firmy dokonce na základě odebraných vzorků zdiva určí, jaký druh materiálu je pro opravu nejvhodnější. V případě většího množství vlhkosti je třeba zvolit jiný způsob sanace, například injektáž, tzv. „podříznutí“ domu nebo elektroosmózu.

Jako savá houba

Příčinou opadané omítky může být rovněž zvýšená nasákavost staré fasády. Do omítky prolíná dešťová voda, která se odráží od terénu a smáčí zeď. Poraďte se s odborníkem, ale ve většině případů postačuje takto promáčenou zeď ve slunných dnech řádně vysušit a odvětrat. Vyschlá omítka se pak opraví, napenetruje speciálními přípravky a poté natře silikátovou voduodpudivou barvou. Nátěr poměrně úspěšně spojí původní omítku s nánosem nové a pak už jen stačí plášť domu natřít fasádní barvou. Z hlediska průniku vlhkosti do stavby je pravděpodobně nekritičtějším místem střecha a její krytina. Druhým kontrolovaným místem by tedy měla být právě střecha a celá její konstrukce.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“ (Zdroj: )
Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“ (Zdroj: )
Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“ (Zdroj: )

Odvrácená strana střechy

Zaměřte se hlavně na místa kolem oplechování, kupříkladu u komína, střešních oken a dalších prostupů střešním pláštěm nebo blízko okapových svodů. Jednotlivé materiály – malta, plech, izolace apod. –  totiž mají různou tepelnou roztažnost, což má vliv na soudržnost a vede k praskání a následnému zatékání. Voda v těchto místech proniká až ke zdivu nebo přímo do střešní konstrukce a působí zde rozsáhlé škody. Vznikají zde plísně a dřevokazné houby, vůbec největší nebezpečí pro konstrukci krovu. Proto nestačí pouze kontrola střechy z exteriéru, ale také z interiéru. Vzniklé škvíry a spáry je rozhodně třeba co nejdříve a hlavně kvalitně utěsnit. K tomuto účelu lze použít třeba butylenový tmel, který se vytlačuje z tuby speciální pistolí. Tmel je prakticky stále pružný a může se nanášet dokonce i na vlhký podklad. S většími závadami se ale vždy obraťte na odborníky a hlavně – nikdy neodkládejte nutné opravy na dobu příznivějšího počasí, na dovolenou, zkrátka na potom. Jde přece o váš majetek.


Komín jako periskop

S končící topnou sezónou věnujte pozornost také revizi topení, celého systému a nezapomeňte přitom na komín. Ten se s jarem zdánlivě stává nepotřebnou součástí domu, ale pozor! Voda v komíně svědčí o špatném napojení komína na střechu. Jinou závadou může být přímo zatékání do komínového tělesa. Na vnitřních stěnách komína také voda často kondenzuje a na vrchní části komína se objeví hnědé skvrny. Tyto „pihy“ představují jednak vadu na kráse domu, ale především dokazují, že něco není v pořádku. Vlhkost přímo ohrožuje stabilitu celého komína. Důvod? Voda s kouřovými zplodinami vytváří kyselinu, která doslova rozežírá cihly a maltu ve spárách. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Plátno bez rámu není obrazem

Takovýmto rámem domu jsou především žlaby a svody. Ty je zapotřebí řádně vyčistit, čímž zabráníte zadržování nežádoucí vlhkosti a dešťové vody. Máte-li žlaby a svody s nekorodujících materiálů (plast, měď) nemusíte řešit následné nátěry. I tak je ale dobré zkontrolovat místa všech spojů, které mohly být narušeny mrznoucím sněhem a také váhou ledových rampouchů. Proti náletům a napadání listí či úlomků větviček existují ochranné mřížky, s jejichž výběrem a případnou montáží vám dozajista poradí ve specializovaných prodejnách.
Pavel Hluchý
Foto archiv firem a autora

Publikováno: 19. 3. 2007, Autor: