reklama

Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady

Chcete mít doma, teplo a sucho? Pochopitelně, kdo by nechtěl. Podívejme se na sortiment a vlastnosti jednotlivých typů podstřešních fólií, bez nichž se žádná zateplená střecha neobejde.

Až čtvrtina tepla se ztratí v neodizolovaném podkroví, nemluvě o zbytečně vynaložených penězích na vytápění. Obrácený postup by nikoho neměl vyvést z míry. Šetřit na konstrukci střechy se zkrátka nevyplatí. Podstřešní fólie a membrány díky svým vlastnostem zajistí vodotěsnost střechy, a to jak během doby montáže střešní krytiny, tak i jako pojistná hydroizolační vrstva střešní krytiny po dobu její životnosti. A většina fólií funguje coby tepelná izolace.

Dobrá volba hodně ušetří

Podstřešní fólie jsou v zásadě dvojího druhu: parotěsné zábrany a difúzní (pojistné) hydroizolace, obojí v hořlavém nebo nehořlavém provedení. Parotěsná fólie se pokládá mezi tepelnou izolaci a vnitřní obklad. Jejím posláním je zabránit průniku vodních par vzniklých při vaření či sprchování do tepelné izolace. Tady je potřeba se zmínit o perfektním provedení, kdy drobná chybička v montáži či ledabylost zapříčiní pozdější rozčarování, že parotěsnost nefunguje. Nejvíce problémových míst vzniká v místech s elektroinstalací, napojení vodovodu, kanalizace a u ostění okna. Správné řešení je pouze napojení parozábrany páskou přímo na rám okna. Další vrstvou ve skladbě podstřešního pláště je pojistná hydroizolační fólie, která chrání tepelnou izolaci střechy před promáčením tím, že v maximální míře propouští vodní páry proudící z interiéru přes vrstvu tepelné izolace.U hydroizolací opět rozlišujeme dva druhy: Kontaktní fólie je sice podstatně dražší, má však vysokou míru propustnosti pro vodní páry a může ležet přímo na tepelné izolaci. Kvalitou horší fólie nekontaktní, je zároveň levnější, musí však být od tepelné izolace oddělena provětrávanou vzduchovou mezerou o mocnosti nejméně 30-40 mm, což je v praxi poměrně obtížné dodržet.

Velká fotogalerie střech

Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady
Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady (Zdroj: )
Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady
Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady (Zdroj: )
Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady
Ideální střecha, sucho, teplo a nízké náklady (Zdroj: )
A jaké jsou druhy fólií?

Podívejme se na vlastnosti jednotlivých typů podstřešních fólií. Pro větrané šikmé střešní systémy jsou určenynapříklad vícevrstvé polyolefinové fólie Jutafol D a Jutacon,  zpevněné perlinkovou či plnou tkaninou. Používají se jako pojistná podstřešní fólie k ochraně podkrovních prostor  a půdních vestaveb před sazemi, prachem a vlhkostí. U fólie Jutafol D je zabezpečen průnik vodních par mikroperforací, u antikondenzační fólie Jutacon základní funkci zabezpečuje speciální absorbční textilie. Speciální hydroizolační ochranu spojenou s paropropustností splňuje fólie na provětrávané bednění Jutafol DTB. Jejím úkolem je chránit podstřešní prostor před vlhkostí a zároveň zajistit odvětrávání vodních par z vnitřního prostoru objektu. Aplikuje se na podbití nebo jiný podklad, který zakrývá tepelnou izolaci. Ke komplexní ochraně podstřešních konstrukcí a tepelných izolací před vlhkostí, prachem, sazemi a před nepříznivými účinky větru slouží difúzní membrány.  Naprostou „jedničkou“ v sortimentu podstřešních membrán je materiál Jutadren. Tato vysocedifúzní drenážní membrána je vodotěsná a současně vysoce paropropustná, což umožňuje prostup vodních par nad pojistnou hydroizolaci. Tak nedochází ke korozi střešní krytiny, a mimojiné, drenážní vrstva tlumí hluk z ulice. Největší výhodou této novinky je skutečnost, že ji lze použit v podstatě v jakékoliv skladbě šikmé střechy. Ještě lepších vlastností dosahuje vysoceparopropustná podstřešní membrána Jutadach Master. Je velmi pevná (výrobce udává hodnotu 380/300 N/5cm), vodotěsná až do 3000 mm vodního sloupce a odolná extrémním větrům. Shrnuto a podtrženo: do horských oblastí a pro téměř rovné střechy je Jutadach Master téměř ideální hydroizolace. A dokonce finančně únosná, protože cenově se od ostatních „obyčejných“ membrán výrazně neliší.

 

Irena Forejtová
Foto archiv firem

Publikováno: 28. 6. 2007, Autor: