reklama

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

i (Zdroj: archiv redakce)
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Jestliže ještě před pár lety se do dřevěných domů stěhovali spíše „dobrodruhové“ a romantici, dnes masivní dřevostavby přece jen tvoří určité procento realizovaných novostaveb. V tomto segmentu však stále upřednostňujeme spíše sendvičové projekty montované na klíč.

Od chatek až po vilu

Nejvíce se realizují stavby srubové a hrázděné, jednoznačně ovšem vedou stavby panelové s dřevěným rámem, realizované dvěma základními způsoby. Americkým – výstavba z dílčích prvků přímo na staveništi a evropským – předvýroba v továrně a rychlá montáž na základové desce. První styl je bezesporu operativnější k nejrůznějším změnám oproti původnímu projektu, nevýhodou je ovšem silná závislost na povětrnostních podmínkách. Moderní stavebnictví se tedy soustředí na tzv. prefabrikaci. Většina výrobních závodů dnes rozšiřuje nabídku také o kompletní vnitřní vybavení včetně schodišť, podlah či dokonce nábytku. Jak jinak, rovněž ze dřeva. Montáž dřevodomů je velmi rychlá, k určitým nevýhodám systému ale patří příliš sešněrovaný sortiment. Nabídka se omezuje na typové projekty, neboť individuální výstavba pro takový závod představuje složité přednastavení výrobních linek nebo shánění exotických dřevin a dalších materiálů. Zatoužíte-li po malém zahradním domečku nebo středně velké rekreační chatě či dvoupodlažním rodinném domě, není problém. Na stavebníkovi většinou zůstává jen starost se sehnáním vhodného pozemku, připojením objektu na sítě a zpravidla také výstavba základových pasů a desky.

Sruby v kanadském stylu

Mimo lehčí sendvičové stavby existuje nabídka na mnohem robustnější objekty – stavebnice z kvalitního přírodního masivu. Ponejvíce z kulatiny, nebo z tvarově opracovaných trámů. Jako stavební materiál se nejčastěji používá borovice, s níž mají staleté zkušenosti především v Kanadě a v severských zemích Evropy. Odsud se také surovina dováží, což se v důsledku může projevit v ceně stavby. Každého stavebníka – mimo estetický vzhled domu a několika dalších aspektů – asi nejvíce zajímají tepelně izolační vlastnosti dřevěné stavby. Se stoupajícími cenami energií se pak hledá nejoptimálnější varianta a způsob vytápění objektu. Zde je třeba říci, že dřevostavba se stěnou silnou 20-30 centimetrů vykazuje hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,6 – 0,7 W/m2K a to není vůbec špatné. Přesto je vhodné srubové dřevostavby izolovat, nejlépe z vnitřní strany. Totéž se samozřejmě týká podlah, podkroví, střešního pláště a všelijakých nástaveb nebo přístaveb.

Chalupáři dobře znají

Přestože dřevo novostaveb bývá už z výroby nebo na staveništi povrchově ošetřeno, majitelům těchto objektů dřív či později hrozí, že budou muset na žebřík. Nejspolehlivější ochranu dřeva před výkyvy počasí, povětrnostními vlivy a samozřejmě také před nejrůznějšími škůdci spolehlivě zajišťují moderní, vodou ředitelné lazurovací nátěry s difúzní vrstvou odpuzující vodu a UV záření.  Jinak je třeba říci, že v interiérech dřevostaveb – zvlášť ve srubových stavbách – člověk vnímá velmi příjemné mikroklima. Je to způsobeno hlavně vlhkostí, které i dobře vysušené dřevo uvolňuje do ovzduší. Děje se tak i opačně, je-li v místnosti vyšší koncentrace vlhkosti, dřevo ji naopak absorbuje. K výhodám dřevostaveb můžete připočíst i relativně jednoduchou a hlavně suchou cestu výstavby. To znamená, že délku a kvalitu stavby neovlivňuje ani mráz, ani vyšší teploty. Dílo probíhá velmi kontinuálně a dobře vyškolení i zapracovaní řemeslníci potřebují spíše manažera, než stavbyvedoucího. Jde totiž spíše o koordinaci přísunu materiálu a jednotlivých stavebních prvků tak, aby zbytečně nevznikaly žádné delší prostoje.

Jednoznačné přednosti

Už jsme naznačili, že dřevostavby jsou ekologické (jde o přírodní a prakticky stoprocentně recyklovatelnou surovinu). Jsou však zároveň energeticky úsporné (pro své tepelně izolační vlastnosti) a dále ekonomické. Jakkoli by se mohlo zdá, že stavební materiál (surovina) je poměrně drahá, celkovou cenu stavby vyrovnají rychlejší a finančně nižší montážní a stavební práce. A konečně, dřevostavby působí svým přírodním vzhledem velmi originálně, zapadají do okolní přírody (je třeba vhodně vybírat krajinný ráz a zvažovat okolní zástavbu) a jsou estetické.

Pavel Hluchý
Foto: archiv

Publikováno: 30. 7. 2007, Autor: