reklama

Chraňte dům před hromobitím

O tom, že do domu může uhodit blesk nikdo moc nepřemýšlí, ale jen do té doby než se neštěstí opravdu stane. Nepodceňovat nebezpečí je rozhodně levnější než likvidovat škodu. Ono je někdy obtížné honit bycha, natožpak blesk.

Statistika požárů způsobených bleskem je neúprosná. V loňském roce vzniklo dvakrát více případů než v roce 2005, což může být varovným signálem pro to, abychom zabránili nejhoršímu – zbytečným ztrátám na majetku i zdraví. Jak známo, přírodní úkaz poručit hromu blesku se nedá, zato nasměrovat ničivou energii tam, kde nikomu neublíží lze docela snadno – instalací hromosvodu.

Co nařizují normy

Chránit rodinný dům, chatu nebo chalupu před zásahem blesku žádné nařízení neřeší, i když norma pro projektování, instalaci, revizi a údržbu hromosvodů existuje. V současné době jsou dokonce v platnosti normy dvě, které jsou závazné pro komerční a podnikatelské subjekty. Až do 1.2.2009 platí souběžně norma ČSN 34 1390 a 34 1395 s novou normou ČSN EN 62305, která vstoupila v platnost v roce 2006. Soukromé osoby si svůj majetek chrání podle svého uvážení. V praxi to znamená buď hromosvod mít nebo nemít. Jestliže je však hromosvodní soustava instalovaná,  pak je naší povinnosti ji udržovat ve funkčním stavu.

Nečekejte až uhodí

Systém ochrany proti poničení nebo požáru způsobeným bleskem se dělí na vnější a vnitřní. Do vnější ochrany se zahrnují všechna instalovaná zařízení, která vně (a částečně i uvnitř) chráněného objektu slouží k zachycení a odvádění bleskového proudu do hromosvodu, který se skládá ze tří částí: jímacího zařízení, svodů a uzemnění. Celá soustava musí být zhotovena z materiálů, které dobře odolávají korozním vlivům okolního prostředí, proto se nejčastěji používají prvky pozinkované, měděné nebo slitin hliníku, hořčíku a křemíku. Drahým, zato trvanlivým materiálem je nerez, který má tu výhodu, že se může kombinovat s jakýmkoliv materiálem na rozdíl od pozinkovaného železa a mědi. Prvky vyrobené z měděného materiálu se smí kombinovat jen s nerezovými prvky, pozink s nerezem nebo slitinami. Tato omezení jsou nutná z důvodu bezpečnosti, aby nedocházelo ke vzniku elektročlánku.
Úkolem hromosvodu je odvést energii blesku do zemniče jednak ze všech kovových částí objektu (okapů, antén) a jednak ze všech částí budovy, které přečnívají nad střechu, což jsou komíny, světlíky a větrací systémy. Anténní a datové kabely musí být též připojeny k ochraně před bleskem, a to buď uzemněním vnějšího stínění –  nebo podle potřeby –  pomocí dalších stínicích prvků.
Chrání-li vnější ochrana před bleskem především před požárem, úloha vnitřní ochrany spočívá v omezení následků bleskového proudu a jeho elektromagnetických polí na osoby, elektrické spotřebiče a elektronické přístroje. Řešením proti pulsnímu přepětí  je takzvaná přepěťová ochrana, která chrání nejen proti výbojům blesku, ale obecně proti jakýmkoliv prudkým výkyvům napětí v elektrické síti. Svodiče bleskových proudů a svodiče přepětí svedou přepěťový impuls bezpečně do země nebo do takového místa, kde nezpůsobí škodu.

Na co si dát pozor

Pro instalaci hromosvodních systémů platí jasná pravidla, která se vyplatí respektovat. Montáž hromosvodů může provádět pouze firma, která má vystaven certifikát k montáži, opravám, revizím a zkouškám hromosvodů  Pravidelná revize hromosvodu má být provedena po pěti letech atestovaným technikem, který posoudí funkčnost a mechanickou pevnost sytému. Kromě obvyklých revizních termínů budeme novou zprávu potřebovat po dokončení rekonstrukce objektu, kdy je nutné hromosvodní soustavu znovu uvést do funkčního stavu.

Výhodné pojištění? Zapomeňte!

Mít „instalovaný“ hromosvod jen tak podomácku se nemusí vyplatit v případě, že chcete mít pojištěný dům proti zásahu bleskem. Všeobecné podmínky pojišťovny totiž klientovi předkládají jasná pravidla, v nichž je uvedeno, že klient je povinen škodě zabránit. Ano, těžko je nařídit blesku, aby uhodil jinam, ale podle pravidel má klient udělat vše pro to, aby pojistná událost nenastala, což v případě diletantské montáže hromosvodu nelze považovat za korektní jednání. V takovém případě od  pojišťovny nedostanete nic. Jediný spolehlivý argument je profesionálně provedená montáž hromosvodu a platná revizní zpráva. Může však nastat i jiný případ kdy v souvislosti s úderem blesku dojde k poškození nebo zničení elektrických a elektronických přístrojů a spotřebičů přepětím nebo indukcí. Tady dávejte pozor při uzavírání smlouvy – pojistná událost tohoto typu se posuzuje zvlášť a není součástí pojištění nemovitosti proti zásahu bleskem. Nezbývá než si elektrospotřebiče poškozené přepětím připojistit.

Irena Forejtová
Foto firem Langer, Agima

Publikováno: 13. 5. 2008, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Výkopy na svody dešťové vody jsou hotové. Proběhne pokládka svodů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jímka je usazená a začínáme pokládat kanalizaci. Umisťujeme vsakovací boxy na přebytečnou dešťovou vodu. Také se chystáme přípravu na hromosvod? Nebo bleskosvod?