reklama

Z čeho postavit dům – levně a kvalitně?

Tvárnice, cihly, dřevo, ale třeba i sláma může být materiál použitelný ke stavbě domu. Jaký z nich je ale finančně nejvýhodnější, nebo naopak účelově nejvhodnější?

i (Zdroj: archiv redakce)
Z čeho postavit dům – levně a kvalitně?

Hit současnosti – tvárnice

Možností, z čeho stavět, je stále více. Současným hitem jsou tvárnice, ze kterých se dá stavět stejně snadno jako se stavebnicí a navíc dům, který z nich postavíte, rozhodně něco vydrží.

Oranžové keramické tvárnice mají uvnitř dutiny, které tepelně izolují. Jsou proto lehké, ale hodně křehké, takže se snadno rozbijí a nejsou vhodné k dalšímu řezání – to oslabuje jejich izolační vlastnosti. Naopak uvnitř bílých či šedých pórobetonových tvárnic jsou vzduchové bubliny, které je dělají ještě lehčí než keramické, zároveň jsou však podstatně pevnější a lépe se s nimi pracuje. Nevýhodu ale přeci mají. Pokud u nich dojde ke styku, musí podstatně déle vysychat. Kvůli splnění norem je však třeba tvárnice obkládat poměrně silnou vrstvou izolace. U nás asi nejoblíbenější jsou pak tenkostěnné betonové tvárnice, které jsou lehké a duté, takže stavba nepůsobí bytelně. A samozřejmě k tomu přispívá i fakt, že jsou dost levné. Naopak zatím poměrně unikátní jsou tvárnic ez lehkého keramického betonu tvořené pórovitými kuličkami z pálené hlíny. Narozdíl od betonu jsou teplejší a nemusí se dodatečně izolovat, co se ale týče finanční stránky, patří k těm nejdražším materiálům. Stále populárnější jsou pak dřevocementové tvárnice s polystyrenovou izolací uvnitř. Zdi jsou při jejich použití sestavené za pár dní, následně se ale ještě tvárnice vyplňují betonem, což znamená dobrou izolaci, ale vysokou spotřebu betonu.

Podobným „rychlíkem“ je také stavba z polystyrenových tvárnic. Jsou velmi lehké a skládají se podobně jako stavebnice lego, dva amatéři zvládnou zbudovat celé poschodí za víkend. Co se týče konkrétních cen, tvárnice koupíte keramické od 650 Kč/m2, pórobetonové od 480 Kč/m2, tenkostěnné betonové od 300 Kč/m2 ,z lehkého keramického betonu od 750 Kč/m2, dřevocementové od 450 Kč/m2, polystyrenové od 650 Kč/m2, samozřejmě ale záleží i na výrobci a kvalitě materiálu.

Dřevostavby

Jeden z nejstarších a tradičních materiálů je samozřejmě dřevo. Ačkoliv však patří mezi jedny z nejstarších, dřevěným domům ještě zdaleka neodzvonilo – není proč. Životnost dřevěného domu je podobná jako u zděných, a je navíc většinou levnější a rychleji postavený. Srovnatelné je i riziko vzniku požáru, rozdíl je jen v potenciálně vzniklých škodách. Náročnější je však údržba materiálu, což je možná důvod, proč se u nás používá spíše na chatách a chalupách. Zahraniční sousedé však tohoto přírodního materiálu užívají na svých domech velmi hojně. Zatímco u nás máme jen 1% dřevěných domů, v sousedním Rakousku je to hned 7%, ve Skandinávii přes 60 %, a v USA a Kanadě dokonce 80 %.

Montované domy

Pokud je vaší prioritou bydlet rychle a levně, poohlédněte se po montovaném domě. Je to jakási stavebnice vyrobená v továrně, kterou vám následně na místě smontuje (během několika málo týdnů) odborná firma. Takové domy mají tepelnou izolaci zpravidla uvnitř stěn, které jsou proto dost tenké.

Nejčastěji jde o dřevostavby s konstrukcí z masivního dřeva a stěnami ze sendvičových panelů, které tvoří dřevoštěpkové desky, polystyren a sádrokarton. U těchto domů je třeba klást důraz na kvalitní střechu, protože jakmile dřevostavba promokne, začne hnít a oprava vás přijde velmi draho. Ceny začínají na milionu korun.

Odolnější proti vodě a zároveň i bytelnější jsou domy z betonových panelů. Staví se buď z panelů podobných těm ze sídlišť, anebo z lehkého keramického betonu.

I ze slámy se dá stavět, věřte nebo ne

Tradiční stavební materiály sice při stavbě domů dominují, stále více se ale prosazují i neobvyklé výrobní postupy – například domy ze slámy. Výhody takovéto stavby jsou nesporné – vynikající tepelně izolační vlastnosti, dům se postaví neobvykle rychle (bez problémů i za dva měsíce), a především – metr čtvereční takovéhoto domu postavíte o několik tisíc korun levněji než tradiční obydlí z cihel či tvárnic. Například cena rodinného domu na klíč 4+kk o rozloze 125 m2 zastavěné plochy vyjde na 1 990 000 Kč bez DPH.

autor: Lucie Lukačíková
foto: Bartos.cz

Publikováno: 28. 7. 2008, Autor: