reklama

Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný?

Bydlení ve vlastním rodinném domě je přirozeně velmi komfortní a to zejména díky soukromí a jistotě typu „můj dům můj hrad“. Onen komfort ale také něco stojí a to nejen v přeneseném slovy smyslu, tedy v rámci samotné pořizovací ceny, ale také i díky cenám energií, které ono pohodlí zajišťují. Variantou k sériové produkci stavebních firem jsou nízkoenergetické či pasivní domy, jejichž provoz je až o 90 % levnější. Bohužel mají přídomek „ekologické“, což v ČR znamená něco jako „extrémní“ či „radikální“. Některé politické špičky k tomu vydatně přispívají.

i (Zdroj: archiv redakce)
Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný?

Pasivní či nízkoenergetické domy nejsou v podstatě ničím jiným, než dobře promyšlenou stavbou, jejíž priority jsou kromě poskytování základních funkcí domu také maximálně minimální náklady na vytápění a energetický provoz vůbec. Takové řešení vyžaduje od architekta erudici a ochotu tvořit a přizpůsobovat dům nejen požadavkům majitele na prostornou místnost pro domácí kino, ale třeba i uvažovat o tom, která strana bude návětrná, která bude vystavena slunci atd.

Nizkoenergetický či pasivní dům není žádným „experimentem“. Např. v sousedním Německu jsou tyto domy zcela běžné. Jedna z největších stavebních firem (ABG Frankfurt Holding GmbH ) patří mezi první mamutí společnosti, které se rozhodli vzít pasivní dům jako standard.. Zatím nejvýraznějším počinem v této oblasti je sídliště Sophienhof ve Frankfurtu které je se 149 byty a užitnou plochou 14.767 metrů čtverečních největším pasivním objektem na světě.

Spotřeba energie a cena

Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. U běžné ho rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních to dělá 1800 kilowatthodin. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních stačí 200 wattů, pro porovnání tepelný výkon člověka v kliduje 80 wattů, výkon stolního počítače 250 wattů.
Pořizovací náklady na nízkoeenergetický či pasivní dům jsou těžko vyčíslitelné a je to stejné, asi jako by se někdo ptal, kolik že stojí „normální“ dům. Existuje celá řada alternativních, tedy ne zděných nízkoenergetických domů, jejichž pořizovací cena je nižší než cena domu zděného, někdy se ke stavbě používá dřevo, jindy kombinace všech různých stavebních materiálů. Nicméně, pro základní a hrubou orientaci je možné říct, že prokomponovaný pasivní dům bude v pořizovacích nákladech cca o 15 % dražší, než standardní „normální dům“.
Kontakty na poradny a konzultace je možné získat ZDE
Jaroslav Zákolanský
Foto a zdroj Centrum pasivního domu

Publikováno: 10. 8. 2007, Autor: