reklama

Maximum komfortu?

Koupelna je prostředí velmi úzce spojené s intimitou svého uživatele a platí to zejména o intimitě tělesné. V malometrážních bytech je těžké vyčlenit tolik potřebné čtvereční metry užitné plochy pro rozšíření koupelny tak, aby bylo možné vybudovat maximálně komfortní a tedy do jisté míry v prvé řadě velkou koupelnu, ale v rodinných domech už bývá více místa. Pak se nabízí jedno elegantní řešení a tím je umístění vany přímo do prostoru. Uvažovali jste někdy nad tím? A co je k tomu potřeba?

Podle čeho se posuzuje komfortnost a pohodlnost domova? Která místnost je tou, jíž se věnuje primární péče tak, abychom se doma opravdu cítili dobře? Na první pohled je odpověď na takovou otázku vlastně velmi jednoduchá, ale při bližším ohledání už tomu tak není. Obývací pokoj je prostor reprezentativní a v ložnici se spí. A koupelna? Tu dnes člověk používá nejen k vykonávání rutinní hygieny, ale stále více času v ní tráví jako v prostředí zasvěceném relaxaci a uvolnění. A nebo ne?

Vana v prostoru

Takové řešení je pochopitelně prostorově náročné, což v důsledku znamená, že je to řešení nákladné a to i ve smyslu finančním. Aby bylo vůbec možné koupelnu do prostoru umístit, je potřeba počítat s plochou, kterou zabere nejen samotná vana, ale také s prostorem pochozím, s prostorem komunikačním, který umožní volný pohyb po koupelně. V opačném případě bude vana působit jako nezvaný host, kterému je lidově řečeno koupelna malá a vy svou vanu v prostoru budete krkolomně obcházet a na místo komfortu si dopřejete přemíru stresových situací.

Maximum komfortu?
Maximum komfortu? (Zdroj: )
Maximum komfortu?
Maximum komfortu? (Zdroj: )
Maximum komfortu?
Maximum komfortu? (Zdroj: )

Kolik místa?

Velmi zhruba s použitím zaokrouhlování směrem nahoru, je možné uvažovat vanu jako předmět zabírající 2×1 m. Tento rozměr zvětšíme o prostor nutný k umožnění pohybu kolem vany a na každou její stranu tedy přidáme 1 m. Na šířku tím pádem spotřebujeme metry tři a na délku pak na místu dvou metrů čtyři metry, celkem pak 3×4 m. K tou je nutné uvažovat alespoň 2 až 4 m2 prostoru pro umístění umyvadla a toaletních skříněk či jiného nábytku. Celkem je tedy potřeba přibližně 15 m2 plochy, lépe ale více, což je cca trojnásobek běžné koupelny v současných novostavbách.

Red.
Foto: Villeroy and Boch, Ideal Standard, Dornbracht

Publikováno: 6. 4. 2009, Autor: