reklama

Mobilní dům

Jedním z úkolů architekta je tvořit a navrhovat takové stavby či projekty, které odpovídají potřebám doby. Proto je logicky jedním ze současných požadavků kladení důrazu na ekologii a používání snadno obnovitelných zdrojů. A protože se v současnosti lidé často stěhují a ještě častěji se stěhují za prací, a neboť ubytovací kapacita velkoměst a jejich aglomerací nestačí rychle reagovat, tak se architekti zabývají myšlenkou snadno „mobilního domova“.

IRO Prefab  je název projektu kanadského architekta jménem Mira Yung. Jednoduchá konstrukce využívá tvaru šestihranu, jenž dodává buňce snadno zajistitelnou pevnost a tvarovou stálost. Stejně tak je pak buňka snadno manipulovatelná a slučitelná s ostatními buňkami do větších celků. Buňky tedy mohou stát samostatně a nebo vytvářet těsné či vzdálené sousedství a nebo celé kolonie připomínající rozlehlé plástve včelích kolonií.

Mobilní dům, přesněji řečeno dům, který je snadno demontovatelný a lehce se dá přesunout z jednoho místa na druhé, je odpovědí na současný stav věcí. Lidé se jednak často stěhují za prací a současně obecně platí, že bydlení je neustále obtížně dosažitelné nejen pro zmiňované nomády pracovních příležitostí, ale i pro běžné, usedle žijící, zejména pal mladé lidi.

Mobilní dům také dokáže rozšířit ubytovací kapacitu v místech, kde už není možné zahájit žádnou stavební činnost.

Komfort jako ve zděném domě

Pojem „mobilní dům“ si většina z nás spojuje s pojmy jako „karavan“ či „obytný přívěs“. Logicky se tím vyvolává představa kempingového bydlení a tedy bydlení čistě sezónního, letního a rozhodně tedy nikterak stabilního. Od kempingového bydlení nikdo nevyžaduje takový komfort, jako od bydlení celoročního a díky teplému letnímu počasí a atmosféře prázdnin a dovolených jsme kempingovému bydlení ochotni ledacos odpustit.

Mobilní dům IRO Prefab je ale stejně jako celá řada podobných projektů koncipována jako regulérní náhrada za „normální“ bydlení. Předpokládá napojení na sítě, tedy na kanalizaci, vodu či elektřinu. Zároveň jsou stěny IRO Prefab připraveny sloužit jako nosiče solárních kolektorů, čímž buňka získává dnes tolik potřebný a akcentovaný ekologický rozměr.

Dispozice „domu“ může být stejná, jako u mezonetové „garsoniéry“ a stejně tak se přidáváním dalších modulů může IRO Prefab rozrůst do pohodlného a víceúrovňového, několika pokojového bytu.

Další zajímavosti ze světa architektury ve článku Bydlení jako ze snu a domy jako umělé sopky

Red.
Foto mirayung.com

Publikováno: 27. 1. 2010, Autor: