reklama

Máte malý dům? Může být ještě menší!?

Jak (moc) malý může být dům určený pro bydlení? A co kdyby stál na muřích nohách a ještě k tomu v (divoké) vegetaci. Máte rádi pobyt v přírodě? Izolace, klid a všude kolem zelené ticho. Pokud by vás něco takového přitahovalo, pak pojďte na návštěvu do The Banyan Treehouse, který je dílem Rockefeller Partners Architects. Třeba pak také oslovíte nějakého architekta, ať vám nějakou takovou „buňku“ schopnou poskytnout veškerý komfort postaví.

Rockefeller Partners Architects nemají nic společného s významným americkým průmyslníkem John D. Rockefellerem, byť jsou to také Američané, konkrétně z Los Angeles. Jejich The Banyan Treehouse je uvažován jako pracovna a obydlí pro jednoho člověka. Architekti tento malý dům pojali v podstatě jako svého druhu „poustevnu“.

K domku vede betonové schodiště, které ale není jeho bezpodmínečnou součásti. Dům se svou koncepcí a posláním začíná v podstatě až na své terase. Je umístěn na ocelových tyčových pilotech, které ho dovolují postavit v postatě kamkoliv a to i na nerovný nebo nepevný povrch a nebo třeba do svahu. Vytápění je řešeno spalováním tuhých paliv. Jako inspirace pro malometrážní bydlení je ale důležitější jeho interiérová dispozice.

Malý dům uvnitř velký

Všimněte si, jak sou části nosné konstrukce současně využité jako „ozdoby“ nebo lépe řečeno, jak je jim vlastně vyměřena i estetická role. Aby bylo vůbec možné se po domě či domku pohybovat, je pochopitelně nutné použít zcela atypický nábytek, jenž je vyrobený na míru. Příkladná je v tomto smyslu pracovní deska stolu, skrze ní vede jeden s pilotů držících celou stavbu takříkajíc na nohou.

Podobně je tomu i s gaučem, jenž slouží nejen jako místo k sezení a nebo relaxaci, ale také jako lůžko určené ke spánku. Má úložný prostor, který rovněž šetří místo, kterého zde není nazbyt.

TIP nejen pro malý dům: věnujte pozornost skutečnosti, že podlaha, stěny, ale i strop jsou z jednoho materiálu a jsou dřevěné. Důležité je, že mají stejnou barvu. U malometrážního interiéru je možné použít tento způsob řešení a vytvořit tak pocit zvláštně intenzivní, ale nikoliv nepříjemné intimity. Pokud vás něco takového napadne udělat také u vás doma, pak pamatujte, že je lépe používat „lehké“ materiály jako např. světlé dřevo. Rozhodně není dobré použít tmavé barvy. V opačném případě by jste se mohli začít cítit jako uzavřeni v krabičce od sirek.

Další inspirace nikoliv pro malý dům ve článku Exkluzivní byt v Paříži. Pojďte na návštěvu

Red.
foto contemporist.com

Publikováno: 31. 3. 2010, Autor: