reklama

Domy z pneumatik a odpadků

K čemu jsou odpadky? Architekt Michael Reynolds je využívá pro stavbu domů a je v tom velmi úspěšný! Jeho stavby jsou levné, protože stavební materiál je takřka zdarma, a po technické stránce plně vyhovují současným standardům. Byli byste ochotni bydlet v domě postaveném z odpadků?

Lidstvo produkuje miliardy tun odpadu ročně. Část jich dokážeme recyklovat, ale většina z nich skončí na smetištích nebo v odpadních jámách. Ale i ty budou jednou plné. Otázkou je, co s nimi dál. Americký architekt Michael Reynolds se rozhodl odpadky v podobě plechovek, lahví či pneumatik využít jako levný stavební materiál. Je to velmi racionální úvaha, jež nemá nic společného s ekologickým radikalizmem nebo s potřebou být výstřední. Stačí se jen zbavit předsudků a přestat na tvorbu Michaela Reynoldse nahlížet jako na páchnoucí smetiště. Jeho účelné domy z materiálu, jenž nic nestojí, jsou populární zejména v USA. Nedávno se ale setkaly také s nadšeným ohlasem na Andamanských ostrovech poničených tsunami, neboť nabídly lidem bez domova rychlé a levné řešení jejich problému. Cena domu je totiž jen cenou práce stavebních dělníků. A pokud si dům postavíte sami, pak ho získáte takřka zdarma.

Domy z odpadků

Michael Reynolds si získal respekt mezi odbornou veřejností již v průběhu konce 90.let minulého století. Jeho stavby splňují totiž veškeré technicko – hospodářské parametry a zároveň nacházejí nové uplatnění pro předměty, které by jinak plnily smetiště. Použitý stavební materiál neovlivňuje výslednou podobu domu. Z odpadků je možné postavit zcela „normální“ domy. Ve většině případů realizací se však estetika staveb přimyká spíše k organickým tvarům, které postrádají pravé úhly a jaké známe od architektů zvučných jmen, např. od Jana Kaplického či Zahy Hadid.

Michael Reynolds není samoukem. Studoval architekturu na University of Cincinnati, kterou dokončil v roce 1969. Kromě své vlastní tvorby se věnuje i teorii architektury a je autorem celkem pěti publikací orientovaných na problematiku udržitelného rozvoje a ekologie v oblasti architektury.  Světovou popularitu mezi laickou veřejností mu zajistil  dokumentární film Angličana  Olivera Hodge nazvaný Architekt odpadu. Snímek měl svou českou premiéru v loňském roce a ukazuje nejen Reynoldsovu práci, ale i jeho často absurdní boj s americkými stavebními úřady.

Red.
Foto: earthfirst.com, petrecycling.cz, taosearthships.com, ica.org, petrecycling.cz, channel4.com, vtm.cz, affr.nl

Publikováno: 16. 6. 2010, Autor: