reklama

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu?

Pozemek je koupen, dům vybrán z katalogu, ale zbývá rozmyslet z čeho stavět, aby budoucí obydlí splnilo vaše očekávání vzhledem, nízkou energetickou náročností a také, aby bylo postaveno brzy a kvalitně. Krátký přehled jakými vlastnostmi se od sebe stavební materiály liší, vám při výběru rozhodování může usnadnit.

Každý stavební materiál, bez ohledu na jeho složení, by měl splňovat jisté technické parametry – tepelněizolační a akumulační vlastnosti, nehořlavost, difúzní odpor – schopnost udržet nebo odčerpat nadbytečnou vlhkost, objemovou stálost, a pokud možno, i tvarovou přesnost. Důležitým faktorem, kterého byste si měli všímat, je tepelný odpor materiálu, neboť při nízkých hodnotách je pak nezbytné použít tepelnou izolaci, což náklady na stavbu zvýší. Navíc, skladba materiálů tepelné izolace a zdicího materiálu musí být navržena tak, aby nedocházelo ke kondenzaci vodních par ve zdivu nebo na jeho povrchu a následnému vlhnutí stěny.

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu: tradiční i netradiční cihla

Stále nejpoužívanějším zdícím materiálem  na hrubou stavbu je pálená cihla – plná, příčně děrovaná a tvarovka.  Kromě děrování, které zvyšuje  tepelný odpor a schopnost cihly akumulovat teplo se výrobci snaží vylepšovat odolnost cihelného materiálu vůči mrazu. K tomu jsou určeny cihly s kapsou nebo tvarovky na pero a drážku, neboť u těchto typů cihel se zdí s menším množstvím malty než je u klasické cihly obvyklé, což eliminuje vznik případných prostupů tepla a tepelných poruch zdiva.

Výhodou cihly je poměrně široký výběr rozměrů. Poloviční, rohové a výplňové tvarovky se dokáží přizpůsobit různým architektonickým požadavkům, ať už v podobě arkýřů, půloblouků, sloupů, případně dalším atypicky členitým prvkům. Při práci  i skladování je však u cihel třeba počítat s vyšší křehkostí materiálu.

Z estetického hlediska je velmi zajímavá lícová cihla, používaná na vnější část obvodového pláště, která již pak nepotřebuje žádnou jinou fasádní úpravu. Ručně vyráběné lícové cihly mají větší nasákavost – okolo 10% a mají nepravidelný, originální povrch. Strojově vyráběné lícové cihly mají nižší nasákavost a hladký, pravidelný povrch. Oba typy jsou specifické svým vzhledem a různým barevným a povrchovým provedením, ale jsou poměrně drahé. Při výběru pak záleží na tom, zda chceme ušetřit na fasádě  a stavbu pouze zateplit nebo zvolit jiný, levnější stavební materiál.

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu: lehké betony – pórobeton

Progresivním materiálem je dnes bezpochyby lehký beton – pórobeton, s vynikajícími tepelněizolačními a tepelněakumulačními vlastnostmi, díky vzduchu uzavřenému v pórech. Jeho výhodou je snadná opracovatelnost, lze ho snadno řezat, brousit, vrtat, je nehořlavý a má slušnou hodnotu difúzního odporu. Pórobeton je však v porovnání s klasickou cihlou křehčí a má horší akustické vlastnosti. Snad jedinou nevýhodou pórobetonu je vysoká náchylnost k absorpci vlhkosti, proto je při stavbě nutné myslet na kvalitní hydroizolaci.

Pórobetonové tvárnice mají nízkou hmotnost, snadno se s nimi manipuluje, jsou rozměrově přesné a díky tomu jsou stěny z pórobetonu dokonale rovné. Navíc, při správné technologii zdění z pórobetonových tvárnic už není potřeba zdivo tepelně izolovat další vrstvou materiálu, kromě oblíbené tepelněizolační omítky.

Typickým zástupcem pórobetonových materiálů je známý Ytong, který od letošního jara připravil pro stavebníky revoluční novinku – tvárnici Ytong Theta, která doplňuje již osvědčenou řadu  tvárnic Lambda. Tisková zpráva o vlastnostech nejlehčí masivní tvárnice s nejlepšími tepelněizolačními parametry nešetří superlativy, ale posuďte sami. Tvárnice Ytong Theta je určena ke zdění obvodových stěn pro energeticky úsporné zdivo bez zateplení o tloušťce 375 mm, kdy je dosaženo stejné tepelné izolace jako u 20 centimetrové vrstvy tepelné izolace z minerální vlny nebo polystyrenu. Podle normy nový typ tvárnice splňuje téměř dvojnásobek požadovaných hodnot tepelného odporu, což výrazně ušetří náklady na zateplení i vytápění domu. Tvárnice se tak uplatní pro stavbu pasivních a nízkoenergetických staveb.

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu: keramický beton

Kerambeton je mezi stavebníky oblíben pro poměrně nízkou hmotnost, je ohnivzdorný, ekologický, má dobré tepelněizolační a zvukověizolační vlastnosti. Z Liaporbetonu se vibrolisováním vyrábějí základní konstrukční prvky pro všechny typy stěn, které tvoří základ kompletní hrubé stavby. Termotvarovky Liatherm a Liapor Sl jsou určeny na zdění obvodového zdiva, kdy pak k zateplení stavby stačí pouze vrstva tepelněizolační omítky. Pro vnitřní nosné zdivo se používají tvarovky Liapor M se zvýšenou zvukověizolační hodnotou, která se liší v závislosti na tloušťce zdiva.

Na závěr

Je těžké jednoznačně doporučit ideální stavební materiál, z hlediska výrazných předností či negativních vlastností, neboť každý materiál je vhodný k určitému typu stavby. Stavět příčky z těžkých lícovek je samozřejmě nesmyslný luxus, ale to samozřejmě žádný rozumný stavebník neudělá. Spíše je důležité se při výběru materiálu na hrubou stavbu vyvarovat později těžko odstranitelných chyb, kdy dochází k tepelným mostům, což stavbu prodraží.
Jediné, co vám s určitostí můžeme poradit, pokud se rozhodnete pro konkrétní typ materiálu, je vyhnout se různorodým kombinacím. Z možností, které se však osvědčily, je maximálně přípustná kombinace vápenopískových a pórobetonových tvárnic.

Další informace ve článku Uvažujete o zateplení domu? Zkuste ovčí vlnu!

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Stavby Beznoska, Liapor, Xella, Pozemstav Bohemia

Publikováno: 26. 4. 2010, Autor: