Přívrženci spojených interiérů koupelny a toalety versus zastánci odděleného WC. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného a v podstatě si lze zvyknout na oba dva způsoby řešení. Východisko této problematiky však není podmíněno jen naším vkusem. Záleží především na individuální situaci a počtu členů domácnosti. Kromě toho je nutné dodržovat hygienická pravidla a prostorové dispozice bytu, či domu.
Které místo bude to pravé?
Co na to legislativa
Byt, v němž žijí více než dva lidé, by podle normy měl mít samostatnou koupelnu a samostatné WC. I když je v bytě nebo domě více záchodových mís, měl by být alespoň jeden záchod oddělený. Umístění záchodu v koupelně je povoleno jen v garsonkách a jednopokojových a dvoupokojových bytech.
Velká inspirativní fotogalerie toalet
ANO-propojení toalety a koupelny
-Spojením koupelny a toalety získáte prostornější a vzdušnější místnost. Vzhledem k intimitě celé záležitosti se přesto doporučuje toaletu oddělit lehkým paravánem nebo příčkou.
-Ubudou jedny dveře v předsíni, což oceníte při procházení i zařizování stísněných předsíní.
-Hezké vestavěné WC v setu se stejným umyvadlem a vanou navíc vypadá esteticky velice dobře a často je takové řešení vidět v nejrůznějších katalozích i na fotografiích moderních interiérů.
ANO-oddělenému WC
-Není vůbec příjemné, pokud se koupeme a celá rodina k nám odbíhá na záchod.
– Je třeba si totiž uvědomit, že rodina provádí hygienu téměř ve stejný čas. Při používání toalety se nevyhneme zápachu, který se mnohým v navoněné koupelně příčí. Většina z nás vyžaduje v koupelně soukromí, o které takto přijdete, neřeší to ani částečné předělení.
– Pokud se jen trochu zamyslíte nad fungováním WC, musí vám být jasné, co se stane při spláchnutí. Všechny bakterie začnou vířit vzduchem a usazovat se na všem okolo. Tedy i na ručnících, zubních kartáčcích. A kdo by si chtěl čistit zuby pastou s příměsí fekálních bakterií? Nechutné? Ano, ale prostě je to tak.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
S kompromisem a elegantně
Zajímavým nápadem, jak společný prostor řešit, je oddělení WC v rámci koupelny skleněnou posuvnou stěnou z mléčného skla. Tak získáte požadované soukromí, přitom se v podstatě nacházíte ve společné koupelně. Pokud není třeba, může stěna zůstávat otevřená, a v tu chvíli vnímáme prostor jako jeden celek. Transparentnost materiálu navíc dovoluje průnik světla, a tak si v některých případech můžete dopřát i věc hodně nezvyklou, kdy až na WC proniká denní svit. Zcela hladká stěna skla beze spár je také snadná na údržbu.
Místo posuvné skleněné stěny, která však stále zůstává nejvíce elegantním řešením, můžeme zvolit i jiný typ posuvných, skládacích nebo harmonikových dveří. Výhodou tohoto typu otvírání je maximální úspora místa. Při výběru ale hledejme typy se spolehlivým posunem, včetně úplného a snadného dovření. Důležitou roli hraje také provedení – čím členitější plochy budou mít, tím musíme počítat s náročnější údržbou.
Jak se k tomuto řešení staví stavební úřady? Záleží na zpracování projektové dokumentace, do které projektant musí promítnout požadavky prováděcích předpisů. Stavební úřad potom posoudí, zda je možné požadované řešení povolit. Důležité proto je, se již v době přípravy projektové dokumentace rekonstrukce informovat, zda vaše navrhované úpravy budou z pohledu stavebního úřadu reálné.
„Separovat toaletu do samostatné místnosti, nebo WC propojit s koupelnou? “ V podstatě je více méně otázkou osobních zvyků nebo nátury. Proto jste-li zastáncem oddělených místností, mějte je oddělené i na úkor jejich prostornosti či reprezentativnosti.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: diytrade.com, shopdpoblog.com, infolink.com.au, , diy-bathroom-remodel.com, ganesbuilder.biz
Publikováno: 18. 10. 2010, Autor: