Teplo do koupelny rozhodně patří, o tom není pochyb. Vždyť co může být horší než po blahodárné koupeli vylézt z vany do studené koupelny? Moderní koupelna je plná čerstvého vzduchu, příjemných barev a vkusných doplňků. Při řešení vytápění koupelny si můžete vybrat z různých systémů – ať už s radiátory nebo bez. Záleží jen na vaší chuti. Možností existuje hned několik…
Nejtradičnějším druhem koupelnového vytápění zůstávají panelové radiátory se samostatnou regulací, jejichž teplonosným médiem je vzduch nebo voda. Plocha radiátorů, která postačí na vyhřátí koupelny, je závislá na jejich výkonu a velikosti prostoru koupelny. Podobně je tomu i v případě trubkových topných těles tzv. žebřících či žebřinách, která v poslední době posílila na své oblibě. Jejich výhodou je nejen zajímavý design a barevná povrchová úprava. Některé typy těchto těles se dají doplnit madlem a elektrickou topnou tyčí, čímž vznikne těleso s kombinovaným vytápěním.
Navíc, pohodlně si na něm usušíme i použité vlhké osušky. Dalším typem topení je topení podlahové. To může být napojeno na systém ústředního topení, tehdy jej tvoří plastové nebo měděné topné trubky uloženy v betonovém potěru nebo mezi sádrokartonovými deskami, což se často využívá zejména při přestavbě koupelen. I topné těleso by mělo ladit se zbytkem zařizovacích předmětů koupelny. Topné těleso umístěte pod okno, aby byl chladný vzduch, vnikající do koupelny netěsností oken, okamžitě ohříván.
Radiátor nebo žebřiny
Nejčastěji se k vytápění koupelen používají článková topná tělesa, která jistě znáte pod názvem radiátory. Topidla desková pak nazýváme konektory. Radiátory se vyrábějí z ocelového plechu, šedé litiny a hliníku. V koupelně můžete použít topná tělesa ze všech uvedených materiálů. Můžete rovněž použít dvě různá topná tělesa — pod okno radiátor a doprostřed koupelny trubkové topné těleso. Těm říkáme koupelnové žebřiny. Jejich konstrukci tvoří řady trubek, které plní dva účely. Předávají teplo do místnosti a můžete na nich sušit ručníky nebo vlhké prádlo.
Výšku, šířku, počet trubek pod sebou, tvar a barvu koupelnového žebříku si můžete vybrat podle toho, co se vám nejvíce líbí a co se do vaší koupelny hodí. Často jsou trubková topná tělesa řešena v kombinaci se zrcadlem nebo odkládacími plochami apod. Tepelný výkon koupelnových žebřin napojených na teplovodní vytápěcí soustavu se pohybuje v rozmezí 300–1 000 W. Elektrické koupelnové žebřiny mají tepelný výkon ještě vyšší.
Květy a ornamenty
Dá se hovořit dokonce o jakýchsi artefaktech: nejprogresivnější tvary topných těles se nebojí futuristických podob, takže mohou vypadat jako pruty „kosmické“ rostliny či naopak jako téměř orientální ornamenty. Na jejich návrzích pochopitelně pracují renomovaní tvůrci, což se nemůže neprojevit ve výsledné pořizovací ceně. Mezi estetické skvosty radiátorů patří desková elektrická sálavá tělesa – pracují na principu infravytápění.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
Jde o tenké panely, které mohou být umístěny kdekoli, kde je přístup k elektrické zástrčce. Ideální je, pokud je umístíte oproti nejmasivnější a nejvíce ochlazované stěně. V panelu prochází nekovovým, velmi tenkým karbonovým vláknem zalisovaným do přírodního akumulačního jádra elektrický proud. Toto sálavé vytápění neohřívá vzduch, ale pevné předměty, podobně jako sluneční záření nebo kachlovápec. Infračervené topné panely šetří podle odborníků jak energii, tak peníze i přírodu.
Hřejivé zábradlí nebo zrcadlo
Tělesa lze většinou instalovat nejen na výšku, ale i na šířku – zajímavé jsou i radiátory například v podobě zábradlí, takže plní hned trojí funkci: jsou zdrojem tepla i funkční a estetickou součástí interiéru. Podobně jsou na tom také topná tělesa, která návrháři učinili součástí rámů zrcadel.
Stolek či lavice
Lavičkové konvektory jsou poměrně oblíbeným typem topných těles, možná proto, že při menších rozměrech dovedou zajistit vysoký tepelný výkon. Jejich tvary lze opět přizpůsobit tvaru místnosti a není ani neobvyklé, že jsou výrobci na zakázku schopni nabídnout speciální podobu kopírující například oblouk či jiné zakřivení prostoru nebo vytvarovat do rohu. Jde o ideální řešení pro místnosti s velkoplošným zasklením, například panoramatickými okny, uplatní se i v zimních zahradách. Díky malé výšce je lze instalovat i přímo před prosklené plochy, aniž by ohrozily výhled.
V podlaze i ve stěnách
Tento vhodný způsob vytápění koupelen, pro jeho přednosti, projektanti v současné době navrhují nejčastěji. Vytápění nezabírá užitečný prostor místnosti a teplo předávané plochou podlahy se dobře šíří do celého prostoru místnosti. Výškové rozložení teploty vzduchu je rovnoměrné a podlaha příjemně hřeje na nohy. Teplo ale může být i ve stěně koupelny, pokud jsou k ní připevněné plastové trubky, kterými protéká teplá voda. Nejčastěji se používají polyetylenové nebo polypropylénové trubky. V trubkách teče voda o teplotě přibližně 30 až 40 °C v závislosti na tepelné ztrátě.
Horkým vzduchem
Teplovzdušná topidla jsou topidla elektrická, opatřená ventilátorem, který umožňuje rychlé proudění teplého vzduchu v koupelně. Jejich velkou výhodou je rychlé vyhřátí koupelny, nízká pořizovací cena a možnost přemístění. Nevýhodou je velká okamžitá spotřeba elektrické energie. Pro vytopení koupelny teplým vzduchem stačí většinou jeden konvektor o tepelném výkonu cca 500 W.
Pusťte do koupelny vítr
Výměna vzduchu se dříve v koupelnách zanedbávala. Nadměrná vlhkost vzduchu v koupelně působí příznivě pro vznik plísní a na korozi ocelové konstrukce bytového jádra. Velké množství vlhkosti v koupelnách vzniká zejména odpařováním z teplé vody. Vzduch v místnosti nestačí nadměrnou vlhkost absorbovat a vznikají kapky vody.
Naše tipy:
1) Topné těleso umístěte pokud možno pod okno nebo v jeho blízkosti.
2) Pro vytápění nově budovaných koupelen je vhodné podlahové vytápění. Nezabere užitečný prostor a příjemně vyhřeje podlahu.
3) Vzniku plísní v koupelně zabráníte výměnou vzduchu ihned po koupání. Otevřete dveře koupelny a zapněte ventilátor.
4) Do koupelen s výškou stropu minimálně 2,3 metru lze instalovat speciální multifunkční těleso, které v sobě zahrnuje topení, odsávání par a světlo. Funkce se dají ovládat jednotlivě, přičemž lze zvolit intenzitu vyhřívání i počet světel (2 nebo 4 lampy). Odsávání je praktické a účinné.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: electricheaters.artadhoc.co.uk, appliances4.me, modern-decors.com, heatinfrared.co.uk, jewellelectrical.co.uk, eliteheatingservices.net, prestigebuilding.co.uk, archiexpo.com, radiant-floor-heating.com
Publikováno: 7. 12. 2010, Autor: