reklama

Pasivní domy se musí umět!

Označení pasivní dům nelze používat pro jen tak ledajakou stavbu. Domy, které jsou právem nazývány pasivními musí bezpodmínečně poskytovat úsporné bydlení svým majitelům, kterým tak například ušetří výdaje za energie. Pasivní stavby toho však umí i mnohem víc…

Výběr stavební firmy
Postavit pasivní dům se opravdu musí umět! Občas se stává, že české firmy inzerují stavbu pasivních domů, ale ve skutečnosti se mnohdy jedná pouze o reklamní tah. Ve skutečnosti nabízí jen standardní domy.

Pasivní domy se musí umět!
i (Zdroj: archiv redakce)
Pasivní domy se musí umět!

A jak jednoduše a laicky poznat správný pasivní dům?
Prý podle údaje o spotřebě na energetickém štítku… Ale je to skutečně pravda? „Bohužel energetickým štítkem jsou mnohdy označeny budovy, které pasivní kritéria nesplňují. Pro energetický štítek totiž výpočet hodnoty o spotřebě nepodléhá české normě TNI 730329, která je určena právě pro obytné budovy s velmi nízkou spotřebou tepla na vytápění a navíc spotřeba není to jediné, co dělá pasivní dům opravdu pasivním,“ uvádí Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel společnosti, zabývající se stavbou skutečných pasivních domů.

7 legislativních kritérií pasivních domů

Tato kritéria určují požadavky na vyváženou izolaci konstrukce, přívod čerstvého vzduchu do všech místnostívětrání se získáváním tepla z odvětrávaného vzduchu. A jaká kritéria to tedy konkrétně jsou?

1. Maximální teplota interiéru bez využití chlazení domu
2. Roční potřeba energie pro vytápění včetně přepočítání na spálené uhlí
3. Neprodyšnost obálky domu

Pasivní domy se musí umět!
i (Zdroj: archiv redakce)
Pasivní domy se musí umět!

Třetí jmenovaný požadavek si může laik lehce ověřit kontrolou, že jeho dům dodávající firma prověřila zkouškou tzv. blower door testu, což jednoduše řečeno je nafouknutí celého domu. Při tomto testu se dům „nafoukne“ na požadovaný tlak a měření ukáže, kolik vzduchu za hodinu z něho unikne. Hodnota může dosahovat nanejvýš 40 % z celkového objemu vzduchudomě, jinak se v žádném případě nejedná o pasivní dům,“ popisuje jednu z typických zkoušek pasivity domu Ing. Jokeš.

4. Zajištění tzv. difúzní otevřenosti konstrukcí
5. Každá stavba by měla „dýchat“ celým svým povrchem, aby si poradila s přirozenou vlhkostí ve stěnách, interiéruexteriéru!

Pasivní domy se musí umět!
i (Zdroj: archiv redakce)
Pasivní domy se musí umět!

To dokážou v kombinaci s kvalitní izolací jen některé difúzně otevřené materiály. Pokud tedy skladbu stěny tvoří například polystyren, OSB deska nebo igelitová fólie, buďte v pozoru. „Takové materiály drží vlhkost uvnitř stěn domu a způsobují nemalé potíže, zejména v podobě plísní. Ideální je například kamenná vlna pro zateplení, parobrzdná membrána,“ doplňuje Ing. Jokeš.

6. Skutečné pasivní domy s sebou rozhodně nenesou extrémně vysoké pořizovací náklady.
7.Typizovaná řešení jsou dnes cenově téměř srovnatelná s běžnou výstavbou a v budoucnu budou mít hlavní slovo.

Text: Lucie Sýkorová

Foto: thinkstockphotos.com, bahal.cz

Publikováno: 30. 3. 2011, Autor: