reklama

Solární kolektory – investice, která se vyplatí?

Manželé Drškovi se po renovaci topného systému rozhodli, že se s námi podělí o své zkušenosti a poodhalí fakt, že s novým topným zařízením ušetří každoročně mnoho peněz.

Dům Drškových není ničím neobvyklý. Jde o klasický starší rodinný dům, kde k ohřevu vody dříve používali elektrickou energii, ale i při využívání nočního proudu platili za elektřinu neúnosně vysoké částky. To se změnilo poté, co začali používat kondenzační kotel se solárním systémem pro ohřev vody. Situace je tak nyní o poznání lepší: „Protože u nás nedávno probíhal odečet energií, máme představu, kolik s novým systémem ušetříme. Většinu energie dříve spotřebovával starý boiler. Po jeho odstavení klesla spotřeba elektřiny o více než polovinu.“

Drškovi chápou využívání moderních technologií jako o investici do budoucna. Při stále rostoucích cenách elektřinyplynu se vyplatí investovat do co nejmenší energetické závislosti. Chytrým řešením je úsporný kondenzační kotel v kombinaci se solárními kolektory. Moderní technologie nemusejí být nutně cenově nedostupné.  Počáteční investice se pak díky nízkým účtům za energie rychle vrací. Energie ze slunce je navíc trvale bezplatná, což se bohužel nedá říci například o plynuelektřině, jejichž stále rostoucí ceny přidělávají vrásky mnoha lidem.

Solární kolektory – investice, která se vyplatí?
i (Zdroj: archiv redakce)
Solární kolektory – investice, která se vyplatí?

Solární kolektory pracují i v zimě
Drškovi si také uvědomují, že instalace moderních zařízení na vytápění zvýšila hodnotu jejich domu a také podstatně snížila náklady na ohřev vody. Pokud svítí slunce, je účinnost solárních kolektorů tak vysoká, že ohřejí vodu v celém zásobníku již během dopoledne. Proto uvažují, že celý systém rozšíří a solární kolektory využijí i na ohřev vody v bazénu. A co víc, solární kolektory jsou účinné i v zimě.

Solární kolektory – investice, která se vyplatí?
i (Zdroj: archiv redakce)
Solární kolektory – investice, která se vyplatí?

Jak potvrzují Drškovi: „I v zimě, při jasném slunečném počasí a teplotě kolem bodu mrazu, byl solární systém schopen ohřívat vodu v zásobníku na 45°C.“ Pokud nesvítí slunce, ohřev vody se automaticky přepne na kondenzační plynový kotel. Pokud jsou ale solární kolektory schopny dodávat energii, mají v systému přednost, jsou tedy maximálně využívány a to i v zimním období. Povrch solárních kolektorů je tvořen tvrzeným sklem, takže na nich v zimě nezůstává sníh. Manželé proto odhadují, že minimálně půl roku tak mají teplou vody v podstatě zdarma, čímž se jim podařilo významně snížit jejich energetickou závislost.

Inteligentní technologie využívá sluneční energii na maximum
Efektivita solárních setů se nejlépe ukazuje na číslech: Samotný kondenzační kotel, uspoří až 25% nákladů oproti „klasickým“ kotlům. Se solárními systémy lze ročně ušetřit až 60 % energie na přípravu teplé vody a až 30 % energie na vytápění.

Dlouhodobým výzkumem se nám podařilo dotáhnout propojení solárních systémůkondenzačních kotlů k dokonalosti. Jednoduše jsme spolu naučili oba topné prvky komunikovat,“ vysvětluje Martin Palata, odborník, zabývající se solárními systémy. Patentovaný systém  ukládá data o sluneční aktivitě v konkrétním místě instalace.

Solární kolektory – investice, která se vyplatí?
i (Zdroj: archiv redakce)
Solární kolektory – investice, která se vyplatí?

Získané hodnoty potom porovnává s údaji uloženými v paměti a průběžně vypočítává očekávaný solární zisk. Díky tomu je možné regulovat spotřebu plynu s předstihem, a tak ještě více ušetřit. Využití sluneční energie nebylo nikdy efektivnější. K průměrné 60% roční úspoře při solární přípravě teplé vody můžete ušetřit až dalších 15 % spotřeby plynu při přípravě teplé vody a až 5 % spotřeby plynu pro vytápění. Již první jarní sluníčko dokáže snížit náklady na ohřev vody prakticky na nulu.

A co vy si myslíte o solární energii?

Čtěte také:

Vizitka před dveřmi domu – poštovní schránka

Jak připravit dům na jaro?

Budete stavět dům? Jaké vybrat lešení?

Zdroj & foto: Junkers

Publikováno: 17. 4. 2011, Autor: