Sklo patří mezi nejkřehčí materiály s nimiž se můžeme v oblasti interiérového designu a bydlení obecně, setkat. Bohužel se mnohdy zdráháme tento čirý materiálový prvek zařadit do našeho zařízení, vybavení, interiérových doplňků, či do nábytku, a to kvůli jeho snadnému poškození, po němž zůstávají velmi nebezpečné střepy. Ale divili byste se, jak krásné a praktické je sklo v interiéru koupelny…
O variabilitě skla, jakožto materiálu určeného pro potřeby bydlení není pochyb. V poslední době proniká tento „vzor čistoty a křehkosti“ do nových sfér v možnosti použití. Už dávno se interiérový design neomezuje jen na skleněné vanové zástěny, či zákryty sprchových koutů. Sklo se v koupelnách objevuje i jako základní materiálový prvek, z něhož jsou vyhotoveny celé sestavy sanitárního zařízení.
Například u úložných koupelnových skříněk, kde jsme byli zvyklí vídat sklo pouze jako výplň drobných vitráží, najdeme teď tento materiál na dominantní pozici – skříňky jsou celé ze skla! Podobný vývoj lze zaznamenat u polic, dveří, držáků na koupelnový textil a svítidel. Nejaktuálněji se můžete setkat i s velmi moderní formou obkladů, či s trendy dlažbou – pochopitelně v obou případech se jedná o skleněné koupelnové prvky.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
Mnoho tváří skla
V případě skleněných zástěn u sprchových koutů je velmi důležité zvolit sklo s takovou povrchovou úpravou, která bude nenáročná na údržbu a čištění. Můžete si také pořídit matné, neprůhledné sklo s efektem mokrých (lesklých) kapek – to nevyžaduje každodenní čištění. Vzhledem k tomu, že se v případě sprchových koutů počítá až se stoprocentní vlhkostí při užívání, je nasnadě zvolit rovněž sklo, jehož povrchový charakter odpuzuje vodu, vodní kámen a nečistoty v podobě plísní či usazenin.
Koupelnový nábytek ze skla působí subtilním dojmem, proto je velmi vhodný do malých koupelen, které opticky zvětší a prosvětlí. Skleněný koupelnový nábytek dokonale splňuje i podmínky snadné údržby a vysoké odolnosti vůči vlhkosti.
Máte rádi designové „vychytávky“? Pořiďte si skleněné umyvadlo – na jeho výrobu je použito sklo o tloušťce 15 – 19 mm se speciální úpravou proti poškrábání. Spolehlivě si budete moci vybrat, zda budete chtít skleněné umyvadlo průhledné, celistvé, barevné, mléčné, pískované, nebo se necháte „strhnout“ posledním trendem v podobě „ledového“ umyvadla. Jedná se o středně průhledné sklo s nádechem chladivé modré barvy, jež vytváří dojem, že je umyvadlo vyhotoveno z ledu. Neméně atraktivní jsou topná tělesa, rovněž celá ze skla.
Obklady ze skla nabývají na popularitě především díky své vysoké kvalitě a naprosto úchvatnému vzhledu. Moderní trh nabízí širokou paletu barev, vzorování a brusných motivů s trojrozměrným efektem, z nichž lze obklady vybírat. Hra barev vytvářená přechodem světla přes sklo pod různými úhly je opravdu velmi působivá. Skleněné „obkladačky“ se často kombinují i s mozaikou. Nejlepšího barevného efektu v koupelně dosáhneme vhodným nasvícením a sladěním sanity s doplňky. K barevným skleněným obkladům se nejlépe hodí keramika nebo čiré sklo a nerez.
Bidet disponující mísou ze skla, záchodová mísa, jejíž příklop je vyroben z pevného a tvrzeného skla, celá toaleta či skleněná vana. Spojuje je vysoká cena, kvalitní provedení a často i důmyslné tvary. Díky náročnosti na údržbu si však například zmíněnou skleněnou vanu pořídí jen málokdo. Potřebu časté a důkladné péče na druhou stranu vyvažuje efektní provedení – průhledná vana působí velmi smyslně a luxusně.
Čirá voda v kombinaci se sklem vytváří působivý efekt. Sklo se díky své chemické odolnosti a dalším vlastnostem do vlhkého prostředí koupelny zkrátka hodí. Pakliže nemáte hyperaktivní ratolesti, váš příjem se dá směle označit za nadprůměrný a nevadí vám horečné uklízení, pak směle do toho – vrhněte se do rekonstrukce koupelny a udělejte si z ní „křišťálové království“, jemuž vládne čistota křehkého skla.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: homespunforte.com, okbnetwork.com, designideasforyourbathroom.com., archiexpo.com, aboutdesigninterior.com
Publikováno: 17. 1. 2011, Autor: