reklama

Co musíte vědět, než začnete stavět?

Chystáte se stavět? Obáváte se papírování, které vás před samotným začátkem stavby čeká? Pravda, není ho málo, ale docela jistě jej zvládnete. Pojďte se spolu s námi podívat na to, co vás čeká…

Pokud teprve plánujete koupit pro stavbu pozemek, pak se vždy ujistěte, že je v územním plánu veden jako stavební. Ideálně se zastavte na místním stavebním úřadě a zjistěte si, jaké jsou plány i s okolní krajinou, abyste nebyli nemile překvapeni výstavbou městského okruhu nebo industriální zóny plné továren.

Na úřad budete muset vyrazit i před započetím samotné stavby. Tam musíte zažádat o povolení stavby. Stavební úřad po předložení projektové dokumentace rozhodne, zda je nutné vydávat stavební povolení nebo postačí ohlášení. Ohlášení je možné u staveb určených pro bydlení a rekreaci do 150m2 zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3m a nejvýše se dvěma nadzemními podlažími. Podstatné je také, že dům nesmí mít požadavky na novou infrastrukturu a musí stát v zastavěném území. Před tím, než vám úřad ohlášení odsouhlasí, musíte doložit písemný souhlas od sousedů, že s výstavbou souhlasí a také platnou projektovou dokumentaci včetně energetické náročnosti budovy. Předložit budete muset také výpis z katastru nemovitostí, který dokládá, že jste vlastníky pozemku, na němž hodláte stavět. Dále celou řadu souhlasů od orgánů státní správy, správců místních sítí, jako jsou vodohospodáři či kanalizace a elektřina. U některých staveb je nutné předkládat také souhlas památkového úřadu.

Co musíte vědět, než začnete stavět?
i (Zdroj: archiv redakce)
Co musíte vědět, než začnete stavět?

Ohlášení stavby

by vás nemělo stát vůbec nic a úřad má na vyřízení ze zákona lhůtu čtyřiceti dnů. Stavbu můžete provádět svépomocí, ovšem s odborným stavebním dozorem, jehož kvalifikaci budete muset doložit, nebo si můžete nechat stavbu realizovat stavební firmou, což je, pravda, poněkud dražší, ale stavební firma za vás vyřídí všechny potřebné formality a navíc mívají zdarma v ceně stavby i projektovou dokumentaci, která vás jinak vyjde od třiceti do šedesáti tisíc korun. Po skončení stavby je nutné ohlášení stavebnímu úřadu.

Ohlášení vám postačí také u staveb do 25m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3m, ale také u větrných elektráren do výšky deseti metrů nebo podzemních staveb pro nebytové účely. Pokud byste se snad rozhodli ohlášení neprovést, pak vězte, že vám hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun.

Co musíte vědět, než začnete stavět?
i (Zdroj: archiv redakce)
Co musíte vědět, než začnete stavět?

U ostatních staveb, které tyto požadavky nesplňují, budete potřebovat vyřídit stavební povolení. Stanete se tak účastníky územního řízení a z něho pak budete muset získat územní rozhodnutí. Spolu s vámi se účastníky řízení stávají také sousedé a místně příslušný stavební úřad. Kromě projektové dokumentace včetně energetické náročnosti budovy budete muset předložit ještě celou řadu povolení v závislosti na místě, kde žijete. Administrativa, která je se stavebním povolením spojená je velmi zdlouhavá a samotný stavební úřad má na jeho vydání po předložení všech požadovaných povolení a souhlasů celých šedesát dní. U staveb, které vyžadují stavební povolení, mějte na paměti, že je lze realizovat pouze stavební firmou a při stavbě bez něj se připravte na pokutu až jeden milion korun. Stavební povolení budete potřebovat například při kompletní rekonstrukci domu, kde budete provádět výměnu oken, rozvodů elektřiny i vody, posuny příček apod. Stavební povolení budete potřebovat u nástavby nebo přístavby k domu, nebo u půdní vestavby, při níž dochází k zásahu do nosných částí. Poplatek za jeho vydání je tři sta korun.

Petra Martišková
Foto: north-cyprus-properties.com, shorttermmissiontrips.wordpress.com, epicdolls.com, blog.porterdavis.com.au, telegraph.co.uk, thejoyfulorganizer.com

Publikováno: 11. 6. 2012, Autor: