Plánujete nějakou změnu obývacího pokoje a zároveň se Vám nechce utrácet v podstatě žádné peníze? Máte chuť zahýbat s nábytkem, trochu všechno změnit tak, abyste se mohli cítit jako v novém? Zkuste si koupit třeba jenom nějaký „špek“. A Co je to „špek“ ?
Špek je když….., špek je něco mastného…, po čem to suché klouže. Ano. A to suché, to je třeba právě vaše stará pohovka, křeslo a nebo závěsy. A tím špekem může být nějaká relativní drobnost, která na sebe ale upoutá pozornost a obohatí vnímání obytného pokoje. Bude to hlavně vaše pozornost, která se na špek chytí. V obývacím pokoji se nejčastěji takovým drobným předmětem např. konferenční stolek. Jeho pořizovací cena na rozdíl od vytvořeného efektu nemusí být vysoká. Stojí za to ale zvážit způsob jeho užívání. Zdali tedy bude jen na ozdobu, nebo jestli se na něj budou někdy servírovat drobné pochutiny atd. Jak tedy vybírat?
Pokud nebudeme vnímat konferenční stolek jako čistě jen vizuální doplněk sedací soupravy, či obecně vybavení nejčastěji asi obývacího pokoje, měl by takový kus nábytku splňovat jednu základní podmínku. Tou bude v prvé řadě pohodlí, respektive jeho pohodlná obslužnost. Zní to jako banalita, ale pravdou zůstává, že právě tento kus nábytku bývá velmi často dimenzován způsobem, který ono pohodlí víceméně vylučuje. V tuto chvíli máme na mysli zejména výšku desky takového stolu, přičemž s tímto parametrem úzce souvis také hloubka sezení – potažmo tedy sklon sedáku případného křesla či sedací soupravy.
Velká inspirativní galerie stolů
Design, trendy a polystylové koktejly
Od třicátých let dnes již minulého dvacátého století je nedílným nástrojem designérů kov a sklo. Tyto dva materiály nabízejí zcela suverénní, a i na dnešní poměry a díky současným technologickým možnostem stále netradiční způsoby zpracování. Na rozdíl od této doby, je ta dnešní ve svém výrazu mnohem více nejednotná, vyrábí se a prodává vše, od replik opravdu historického nábytku, přes nábytek různě inspirované retro styly až k neustálému připomínání a citování slavného funkcionalistického období. Vedle toho se o své slovo již více než čtyřicet let a různých vlnách hlásí minimalistické tvarosloví, které pak zahušťují kotel plný toho, čemu říkáme současná nabídka.
Co je tedy soudobé a moderní? Moderní je všechno, kov, sklo, dřevo, umakart, nebo kůže. V určitém slova smyslu se dá hovořit o tzv. kýčovitosti rustikálního nábytku, o nudě historizmu, ale na druhou stranu, důležité je, aby právě ten či onen konferenční stolek byl v nějakém „harmonickém“ vztahu se svým okolím, tedy nejčastěji sedací soupravou. V jakém slova smyslu budeme onu harmonii vnímat, zdali bude libozvučná a nebo zcela kontrastní, to už záleží na uživateli. V každém případě by si měl zákazník uvědomit jednu základní skutečnost. Pokud nevybírá konferenční stolek jako čistě solitérní artefakt, který nebude brát ohled na nic a na nikoho, pak je dobré vzít si sebou do prodejny či interiérového studia např. kus potahové látky stávající sedačky, případně vzorek podlahové krytiny nebo i nějaký zbytek materiálu závěsů. Jinými slovy, je dobré mít u sebe jakýkoliv „kus“ místnosti, do které hodláme stolek umístit. Pak už je jen na fantazii jeho uživatele, co si vybere a na úvahy typu: co se nosí a co je moderní atp. může zapomenout.
Foto firem Gervasoni, Zeus, Meritalia, Laloggia.
Publikováno: 20. 6. 2006, Autor: