reklama

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Dřevo jako každý přírodní materiál absorbuje vlhkost nebo vysychá, což u zahradního nábytku výrazně ovlivní vzhled i životnost. Při změnách vlhkosti a teploty může docházet k drobným tvarovým změnám, kterým je možné ve značné míře předejít.

Ošetřování dřevěného zahradního nábytku dělíme do několika fází. Nový, ještě nepoužívaný nábytek, se doporučuje hloubkově ošetřit proti plísním, dřevokaznému hmyzu a jeho povrch napustit přípravkem, který omezuje povětrnostním vlivům. V druhém případě je třeba se starat i o starší nábytek – obnovovat impregnaci a povrchový ochranný film a před sezónou jej zbavit špíny.

Není dřevo jako dřevo

Zahradní nábytek z exotických dřev, jako je  teak, meranti nebo durian, mívá sklon k barevným změnám. Čím je nábytek starší a více vystaven venkovnímu prostředí, tím se původní barevný odstín výrazně mění. Některý materiál je odolnější, jiný méně. Například nábytek z bangkirai má životnost dvacet až třicet let a během této doby se nemusí chemicky ošetřovat. Dřevo je až neuvěřitelně odolné proti hnilobě, dřevokazným houbám i škůdcům. Neutrpí ani po vzhledové stránce, hnědá barva se postupně změní na stříbrošedou, což nábytku dodá patinu. Srovnatelný, s tímto nejodolnějším dřevem do exteriéru,  je nábytek vyrobený z teaku – který rovněž zůstane-li neošetřen – získá stříbrošedou patinu. Tomu lze zabránit napuštěním nábytku teakovým olejem nebo fermeží smíchané s terpentýnovým olejem.
Jiná situace nastává u nábytku již delší dobu používaného. Ochránit desku stolu proti mastným skvrnám od piknikového hodování nebo ukápnutého vína lze například přípravkem Teak Protector, který zaplňuje póry, a tím se dřevo stává méně náchylné k vytváření skvrn. Jestliže potřebujete zašlý vzhled zahradního nábytku obnovit, je na trhu pro renovaci exotického dřeva prostředek na bázi pryskyřice a přírodních olejů, který obnovuje původní teple hnědou barvu zešedlého teakového nábytku. Teak Renewer chrání dřevo proti povětrnostním vlivům, UV paprskům a plísni a umožňuje snáze odstranit běžné znečištění povrchu. Přípravek navíc zahraňuje vytvořeni šedé patiny

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?
Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek? (Zdroj: )
Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?
Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek? (Zdroj: )
Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?
Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek? (Zdroj: )

S měkkým dřevem se u zahradního nábytku setkáme nejčastěji u výrobků z akátu, modřínu, borovice či smrku. Ačkoli někteří výrobci tvrdí, že dřevo zahradního nábytku je velmi odolné vůči venkovním vlivům, nespoléhejte se, že vydrží jako nábytek z exotických dřev, i když je tlakově ošetřeno nebo impregnováno. Původní impregnace (přinejlepším) vydrží jednu sezónu a pak je vždy třeba nábytek ošetřit ochranným nátěrem, nejlépe s obsahem fungicidních složek proti plísním a dřevokaznému hmyzu.  Ochranné nátěry a lazury jsou  na trhu v dostatečném výběru i nejrůznějších odstínech.

Aplikace přípravků má svá pravidla

Jaké přípravky a techniku zvolit záleží na tvrdosti dřeva a umístění nábytku v exteriéru. Pro trvale umístěný nábytek venku a zvláště z exotických dřev je vhodnější olejování, které zabraňuje úplnému nežádoucímu vyschnutí dřeva. Četnost opakování nátěrů teakovým olejem závisí na místě, intenzitě a způsobu používání nábytku. Obecně platí, že nátěr nábytku teakovým olejem je třeba aplikovat ve chvíli, kdy povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu nábytku jako kapky a začne se vpíjet do dřeva. Hlavní zásadou při olejování je nanášení oleje na očištěný a dostatečně vyschlý povrch. Dbejte vždy na to, aby byl olej rovnoměrně nanášen v tenké vrstvě a ve směru dřevěných vláken. Olej se nanáší štětcem z přírodních vláken, která nezanechávají viditelné tahy po štětci.. Doba schnutí je závislá na teplotě a vzdušné vlhkosti a mezi jednotlivými nátěry je třeba, nejlépe přes noc, nechat předchozí  vrstvu důkladně vsáknout. Pro běžnou údržbu zahradního nábytku stačí ročně dvě aplikace olejovou impregnací, aby nábytek zůstal vzhledově pěkný a udržel si dlouhou životnost. Teakový olej zasychá rychleji než lněná fermež a na povrchu vytváří trvanlivější vrstvu, ale proto ji není na místě zatracovat. Lněná fermež je vhodnější k obnovení vzhledu staršího opotřebovaného dřevěného nábytku, který je vystaven povětrnostním vlivům.

Včelí vosk

Aplikace včelího vosku je záležitostí spíš pro nábytek umístěný na kryté terase. Voskováním získá dřevo sametově hladký vzhled. Nanáší se nikoliv štětcem, ale měkkým hadříkem jemnými kruhovými pohyby mezi vlákna, v rovnoměrně rozložené vrstvě. Podélnými pohyby se pak vosková vrstva vyhladí. Před druhým nátěrem se nechá povrch asi čtvrt hodiny zaschnout a pak se vosk nanáší pomocí jemné ocelové vlny. Pro důkladné ošetření stačí čtyři až pět vrstev. Důležité je pracovat po směru vláken, na práci nespěchat a každou další vrstvu nechat minimálně přes noc zaschnout. Při voskování platí stejné zásady jako při olejování nábytku – vosk se aplikuje na čistý a suchý povrch.

Autor: Irena Forejtová
Foto: Zahradní nábytek, Kettler

Publikováno: 24. 6. 2008, Autor: