reklama

Projekt k vašemu vysněnému domu

Pořídili jste si pozemek, zjistili vše potřebné a teď přemýšlíte, jaký zvolit dům? K tomu budete potřebovat hromadu času a trpělivosti, protože shodnout se s e všemi členy rodiny bývá leckdy úkol nelehký. Ať už se rozhodnete pro domek typizovaný nebo šitý vám přímo na míru, vždy budete potřebovat vypracovat projektovou dokumentaci. Co všechno to obnáší?

i (Zdroj: archiv redakce)
Projekt k vašemu vysněnému domu

Především si musíte ujasnit, co vlastně chcete. Zda chcete mít dům patrový nebo bungalov, jaké funkce musí splňovat i kolik místností pro celou rodinu považujete za ideální. Nutno podotknout, že vaše plány a představy může projektant zhatit mávnutím ruky. Ne všude totiž může stát bungalov, ne všechny domy lze realizovat na vámi zvoleném pozemku a ne všechny pokoje lze umístit přesně tak, jak si přejete. Proto je potřeba najít vhodného projektanta, se kterým si nejen budete rozumět, ale se kterým budete mít i podobné estetické cítění. Před tím než se pustíte do plánování, zjistěte si, kolik vás projekt bude stát, i zda jsou v ceně zahrnuty i další nezbytně nutné projekty ať už projekt rozvodů vody či topení nebo projekt energetické náročnosti budovy. Leckdy zjistíte, že projektant vás vyjde mnohem dráž, než zvolíte-li typizovaný domek od některé ze stavebních či projekčních firem.

Projekt k vašemu vysněnému domu
i (Zdroj: archiv redakce)
Projekt k vašemu vysněnému domu

Typizované domy mají jednu nevýhodu a to, že si kromě menších úprav nemůžete dovolit pasovat je přímo na míru. Na druhou stranu je jich však na trhu dnes již takové množství a v takových různých alternativách, že si vybere snad i ten nejnáročnější klient. Katalogy lze zakoupit nejen u daných společností, ale také v obchodech se stavebninami. Nespornou výhodou tohoto typu projektů je jejich propracovanost a uznatelnost stavebními odbory. Najdete v nich vše, co potřebujete, tedy průvodní zprávy i výkresy, statický projekt, projekt vytápění, energetický štítek náročnosti budov, projekt sanity, či elektroinstalace. Najdete v ní také seznam doporučených dodavatelů stavebního materiálu, či přímo stavebních firem, které vám jednotlivé činnosti mohou nabídnout. Důležitou součástí je také osazení stavby na pozemek, bez toho by vám na stavebním odboru nevydali povolení ke stavbě. Nedílnou součástí projektu bude muset být také napojení inženýrských sítí na pozemek i přístupové komunikace.

Projekt k vašemu vysněnému domu
i (Zdroj: archiv redakce)
Projekt k vašemu vysněnému domu

Chcete-li se pustit do jednání se stavebním úřadem dříve, než zakoupíte projekt, vyžádejte si tzv. Malý projekt, který sice musíte také zaplatit, ale není to tak vysoká částka a navíc se dozvíte, zda vám vůbec v dané lokalitě vámi vybranou stavbu povolí. I toto je jedna z výhod typových projektů. Další je rozhodně rychlost dodání a v neposlední řadě i možnost volby různého otočení domu podle světových stran, případně zrcadlové převrácení.

Projekt k vašemu vysněnému domu
i (Zdroj: archiv redakce)
Projekt k vašemu vysněnému domu

Pokud hodláte dům stavět ve svažitém terénu, nebo dům, který potřebuje zesílenou nosnou konstrukci, pak vězte, že budete muset najít projektanta sami. Tato varianta je podstatně dražší než typový projekt. Rozhodně si nechte poradit nebo dejte na reference jednotlivých projekčních kanceláří, ať nejste nemile překvapeni.

Pro více rad o stavbě domu si zajděte do sekce Stavba a dům

Petra Martišková
Foto: yournewhousesearch.com, modern-homedesigns.com, transportablehomesspecialist.com.au, officemodular.org, plan-and-build-a-house.com, interior2012.com

Publikováno: 18. 7. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

9. díl: Michal Picek - zámečník - prodloužená verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyučený zámečník rozjel svoje podnikání v pronajaté garáži za 1000 Kč. Dnes se specializuje na originální kovovýrobu a renovaci starých výrobků. Podílel se na rekonstrukci státní opery a plánuje rozšiřovat svojí firmu.