reklama

Jak nepochybit při koupi pozemku

Se startem nastávající stavební sezóny se mnoho lidí začíná rozhlížet po vhodné parcele, na níž by zrealizovali svůj sen – stavbu vlastního rodinného domku. V daném případě je však vhodné zvážit, jakým způsobem si tento pozemek obstarat. Kupujeme-li samostatně, můžeme se totiž velmi snadno dopustit chyby, za niž následně neseme plnou odpovědnost.

Rodinný dům je dlouhodobou investicí, proto je zapotřebí hledat pozemek v souladu s plánovaným záměrem. Ve vlastním zájmu by se investor měl v každém případě podrobně seznámit s dlouhodobým plánem územního rozvoje v dané lokalitě. Pak jej nemůže překvapit třeba budování průmyslové zóny v bezprostředním sousedství jeho novostavby. Do těchto plánů lze nahlédnout na městských a obecních úřadech. Důležitý je rovněž právní stav daného pozemku, který lze zjistit na příslušném katastrálním úřadu. Známe-li katastrální území a číslo parcely, do evidence katastru nemovitostí můžeme vstoupit přes internet. Zjišťujeme nejen určení pozemku podle hospodářského určení (zajímáme se především o stavební pozemky, kde nic nebrání jejich okamžitému využití), ale také zda v souvislosti s pozemkem neprobíhá nějaké řízení (označen písmene P = plomba). A pochopitelně zjistíme skutečného majitele nemovitosti.

Důležité tepny života

Stavba sama o sobě je během na poměrně dlouhou trať a v tomto maratónu se rozhodně neobejdeme bez inženýrských sítí. Pokud sítě (voda, kanalizace, plyn, elektřina) vedou přímo na stavební parcelu, projeví se to v ceně pozemku. V opačném případě je sice pozemek levnější, ale musíme počítat s nemalými náklady na vybudování přípojek, případně i s dalšími poplatky vlastníkům sítí, kupříkladu obci. Jedině právně naprosto „čistý“ pozemek se následně může stát předmětem dalšího jednání a sepsání kupní smlouvy. K tomuto úkonu je vždy vhodné využít služeb notáře nebo zkušeného právníka. Kupní smlouva vždy musí být písemná, doplněná nezbytnými náležitostmi a přílohami. K nim patří například výpis z katastru nemovitostí (LV = list vlastnictví) ne starší jednoho měsíce, dále třeba snímek katastrální mapy, geometrický plán a znalecký posudek, tedy ocenění pozemku. Podpisy by měly být notářsky ověřeny podle dokladů totožnosti a smlouva by měla obsahovat celkovou sumu se splátkovým kalendářem dle dohody obou stran.

Převod je složitým procesem

Je potřeba mít na paměti, že skutečné vlastnictví kupované nemovitosti přechází na nabyvatele (kupujícího) prakticky až okamžikem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Podle toho se také většinou dělí celková cena nemovitosti na několik samostatných splátek (v praxi většinou dvě). První polovinu kupující platí přímo při podpisu kupní smlouvy, druhá splátka následuje po zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Za nejlepší způsob lze doporučit formu notářské úschovy, tedy uložení peněz u notáře nebo advokáta, který je uvolní až po splnění této povinnosti. Tato služba sice není zadarmo, má však několik nesporných výhod a především skýtá právní záruky a jistoty.

Pokud budete kupovat pozemek od jiného vlastníka, například od obce, dbejte na to, aby byla splněna podmínka veřejné nabídky a prodej byl schválen obecním zastupitelstvem. Pro jistotu si nechejte předložit zápis z jednání a žádejte kopii usnesení, která může tvořit jednu z příloh kupní smlouvy. Bedlivě sledujte, zda prodávající zaplatit povinnou daň z převodu nemovitostí (činí zpravidla 3% z ceny nemovitosti podle znaleckého odhadu), neboť neučiní-li tak, tato povinnost přechází na kupujícího.

Shrnuto: vyvarujte se náhodné koupě pozemku na základě ústní dohody, nikdy neplaťte zálohu natož celkovou částku předem a vyvarujte se nákupu zemědělské půdy, neboť jakákoli manipulace s těmito pozemky je nejen zdlouhavá, ale i právně a finančně náročná. A pamatujte „P“ značí zákaz jakéhokoli nakládání s pozemkem až do rozhodnutí, což u nás může představovat i spoustu let.

Pozemek už máte a teď přemýšlíte o tom, jaký by váš dům měl být? Poradíme vám v článku Projekt k vašemu vysněnému domu

Pavel Hluchý
Foto: archiv autora

 

Publikováno: 4. 10. 2012, Autor: