reklama

Výběr střešní krytiny

Současný široký výběr na trhu střešních krytin je opravdu široký. A zdá se, že kdysi nejrozšířenější střešní krytina – pálená taška, už bývá stále častěji nahrazována jinými materiály. Je tedy z čeho vybírat, a abychom vám tento výběr usnadnili, připravili jsme pro vás tento článek.

Při výběru střešní krytiny pro váš dům je nutné vycházet z několika kritérií. Nejprve vyřaďte typy krytin pro váš dům nevhodné, ať už kvůli tvaru anebo kvůli únosnosti jeho střešní konstrukce. Je jasné, že návrh a výběr střešní krytiny je v první řadě závislý na představě a možnostech investora, ale ani sklon střechy jako rozhodující faktor výběru nelze opominout. Důležité je také to, zda chcete střešní prostory obývat, ať už zvenčí nebo zevnitř. Některé druhy střešních krytin ne zrovna dobře zateplují, a také málo izolují proti hluku.

Typů, ze kterých lze střešní krytinu vybírat, je opravdu mnoho. Střechy mohou být břidlicové, plechové, keramické, betonové, cementovláknité i jiné.

Výběr střešní krytiny
i (Zdroj: archiv redakce)
Výběr střešní krytiny

Doposud byla vždy nejoblíbenější pálená taška, jako střešní krytina, která má možnost i dodatečných povrchových úprav. Lze ji například glazovat, či dobarvovat. Její výhodou je vysoký tepelný odpor, akumulační schopnost na dobré úrovni a příznivé hodnoty součinitele prostupu vodních par. Výrobci u ní obvykle udávají životnost až mezi 80 – 100 lety. Využití nacházejí pálené střešní tašky zvlášť u střech, jejichž sklon je alespoň 22 až 30°.

Velká fotogalerie střech

Výběr střešní krytiny
Výběr střešní krytiny (Zdroj: )
Výběr střešní krytiny
Výběr střešní krytiny (Zdroj: )
Výběr střešní krytiny
Výběr střešní krytiny (Zdroj: )
Výběr střešní krytiny
Výběr střešní krytiny (Zdroj: archiv redakce)

Je možné, že laik na první pohled ani nerozezná pálenou tašku od tašky betonové. Ty betonové se totiž vyrábějí v mnoha barevných variantách. Zejména při náhlých změnách  teplot majitelé střechy z betonových tašek jistě ocení vysokou pevnost. Tyto materiály mají celkově nízkou nasákavost, z čehož vyplývá i vysoká mrazuvzdornost, a tak jejich volba bude vhodná i do náročnějších přírodních podmínek. Své uplatnění najdou betonové tašky u střech se sklonem od 17°. Jejich montáž na sucho (tj. bez cementu) umožňuje efekt takzvané suché střechy, čili střechy větrané.

Další z možností je asfaltový pás opatřený vnitřní nosnou vložkou, správně se nazývá asfaltový šindel. Nemusí se však jednat pouze o pásy, asfaltový šindel může být i ve tvaru střešní tašky. Jsou vhodné všude tam, kde krovy nesnesou velkou zátěž a kde je požadována právě nízká hmotnost střešní krytiny. Své použití asfaltové šindele najdou u střech s minimálním sklonem 7°. Další jejich výhodou je velká přizpůsobivost i složitým tvarům střech. Střešní asfaltové šindele se dále povrchově upravují, k čemuž se používají keramická zrna, drcená břidlice anebo písek, či plast.

Výběr střešní krytiny
i (Zdroj: archiv redakce)
Výběr střešní krytiny

Vláknocementová krytina je vlastně zdravotně nezávadnou náhradou známých eternitových šablon. Jedná se o profilované desky na bázi cementu a umělých vláken. Vhodná je nejen k zastřešení objektů, ale lze ji použít i k obložení fasád a štítů. Stejně jako asfaltové šindele, i vláknocementová krytina je vhodná k pokládce v případech, kdy není  vhodné konstrukci krovu příliš zatěžovat. Zásadní podmínkou pro pokládku vláknocementové střešní krytiny je sklon střechy minimálně 15 – 20°.

Z dalších možností uveďme ještě například vlnité bitumenové desky vyráběné z recyklovaného papíru, buničiny a dalších organických vláken bez obsahu azbestu. Střešní krytinu může představovat také štípaná nebo řezaná přírodní břidlice. Ta je vhodná pro pokládku střech nepravidelných tvarů. Lisované plechové krytiny mají výhodu v nižší hmotnosti a snadné montáži. Střešní krytiny mohou být vyrobené i z plastů. Šablony vylisované z recyklovaných plastů a přísad lze běžně vyrobit v podobě tvarově totožné s tvarem klasických střešních tašek anebo mohou tvarem odpovídat dřevěným šindelům.

Pokud plánujete stavbu domu, která s výběrem střešních krytin úzce souvisí, jistě vás bude zajímat i obsah našeho dalšího článku: „Co musíte vědět, než začnete stavět?“.

Text:  Zuzana Bohdalová
Foto: archiexpo.com, enfieldloftservices.co.uk, wallworkmaintenance.co.uk, enfieldloftservices.co.uk, flat-roof-solutions.co.uk, city-data.com, ebuild.co.uk

Publikováno: 4. 12. 2012, Autor: