reklama

Pro a proti panelového bydlení

Bydlení „v paneláku“ je částí veřejnosti vnímáno jako relativně méně hodnotné. Ve většině případů se ale nejedná o výtky na adresu samotných bytů, ale jako nevyhovující je chápáno zejména prostředí panelových sídlišť. Jaká jsou tedy pro a proti viděno očima realitních makléřů a architektů?

Pořízení vlastního bydlení je pro mnohé zájemce skutečně životním krokem a to zejména v rámci výše pořizovací investice. Financování takového bydlení je pak navíc běžně řešeno pomocí hypotéčního úvěru a je tedy více než vhodné dívat se věc pragmatickýma očima. Zásadní otázka tedy zní, zdali je pořízení bydlení, respektive bytu v panelovém době dobrou investicí, či nikoliv

Dobrá nebo špatná investice

Byty v panelových domech bývají na tuzemském trhu cca o 15-20% levnější, než stejně velké byty v cihlových domech a cca o 30-35 levnější, než v novostavbách. Z dlouhodobého hlediska je pak s ohledem na předpokládaný vývoj cen možné chápat investici do panelového bytu jako dobrou pouze v případě, kde je:

1. Pořizovací cena níže, než je současný standard
2. Stav budovy uspokojivý, což se většinou týká zástavby z osmdesátých a mladších let. Stará sídliště z let šedesátých a sedmdesátých bývají většinou již ve špatném stavu.
3. Přislíbený a smluvně zajištěný přísun financí, např. z evropských fondů na sanaci celé budovy (např. vč. zateplení, které má vliv na snižování nákladů na vytápění).

Skutečnost, že je v bytě rekonstruované jádro, což tedy ve většině případů znamená výměnu jádra umakartového za jádro zděné, sice zhodnocuje investici, ale tento fakt by neměl být rozhodující. S velmi hrubým odhadem je možné říct, že adaptace jádra je investice cca 100 000Kč, což je opět velmi zhruba něco kolem 5 % celkové ceny průměrně velkého panelového bytu.

Pro a proti panelového bydlení
i (Zdroj: archiv redakce)
Pro a proti panelového bydlení

Hodnotu investice pak zvyšuje také

1. kvalitní občanská vybavenost
2. kulturní prostředí – bezprostřední okolí domu a v neposlední řadě také např. kvalita pohledu z okna. Např. některé panelové domy stojící na severním okraji Prahy (Kobylisy, Bohnice), mají z vyšších pater velmi komfortní výhled na celé město přes Holešovice směrem k Hradu. Naopak pohled z okna přes ulici na jiný blok panelového domu příjemný není.

Red.
Foto: thestar.com, panoramio.com, stomix.com, cgarchitect.com, baumit.cz, stavba.tzb-info.cz

Publikováno: 7. 8. 2013, Autor: