Balkony, lodžie a terasy jsou neodmyslitelnou součástí městského i venkovského bydlení. Všechna tato místa jsou však trvale vystavena střídání teplot, dešti, sněhu i slunci, a proto je třeba věnovat jejich návrhu i provedení mimořádnou pozornost. Bezpochyby nejvhodnějším materiálem pro venkovní prostory napojené na interiér je keramika.
Nabídka venkovních dlažeb je velmi rozmanitá. Aby však sloužila co nejdéle, je nutno vybírat zásadně dlažbu mrazuvzdornou, otěruvzdornou a rozhodně i protiskluznou. Finanční prostředky tak investujete do materiálu odolného rozmarům počasí, který zároveň zvyšuje estetický vzhled příbytku, pohodu a bezpečí. Dávno neplatí, že „dobré je jen to, co je zvenčí“. Tento mýtus již čeští výrobci dávno překonali. Nakupovat dovážené zboží je často naopak rizikovější, neboť leckdy neexistuje možnost reklamace nebo dokoupení dalšího zboží stejných parametrů – což platí zejména při nákupu keramiky v propagačních a reklamních „akcích“ hypermarketů. Z tohoto pohledu je nákup obkladů tuzemské provenience jistotou, na níž se vyplatí vsadit
Nepřehlédněte! Velká galerie venkovní inspirace
Zatímco například rozměry a další parametry můžete v prodejně laicky posoudit pouhým okem nebo měřením, nasákavost a mrazuvzdornost takto zkontrolovat nedokážete. Venkovní mrazuvzdorné dlažby proto nakupujte jen od výrobců, kteří tyto vlastnosti garantují a řídí se normami. Mrazuvzdorná dlažba by měla odpovídat normě ČSN EN 14411, což renomovaní výrobci obkladů a dlažeb deklarují ve svých katalozích. Důležitým parametrem dlažeb určených do exteriéru je otěruvzdornost v kategorii označené PEI minimálně na stupni 4. Otěruvzdornost zároveň pomáhá odhadnout životnost dlažby při odhadované frekvenci pohybu osob, které po ní šlapou. Nejde jen o množství lidí, ale také o okolní terén – písek, drobné kamínky apod. Platí, že čím je stupeň PEI vyšší (stupně 1-5), tím je dlažba odolnější. Posledním významným měřítkem z hlediska funkčnosti jsou protiskluzné vlastnosti. Dlažby glazované speciálními protiskluznými glazurami a reliéfy zajistí bezpečí na vlhkých venkovních terasách nebo třeba v zádveří. Protiskluznost na místech, kde chodíte obuti, se člení do skupin R9 až R13, přičemž hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost a R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu. Na terasy a jiné venkovní prostory vybírejte dlažbu z kategorie R9 nebo R10. V katalozích hledejte piktogram boty na šikmé ploše s označením příslušné kategorie.
Doporučeným materiálem pro venkovní prostory jsou tedy mrazuvzdorné vysoce slinuté glazované dlaždice s nasákavostí do 0,1%. S těmito výrobky se na trhu setkáte zejména pod značkou RAKO (zárukou prověřené kvality je více než stodvacetiletá tradice výroby). Vybírat můžete z různých formátů i designu. Aktuálním trendem je design blízký přírodnímu kameni nebo imitace klasické cihelné dlažby. Ke vzhledu přírodního kamene se jednoznačně hlásí například dlažba Venezia – pohledově připomínající a vlastnostmi předčící přírodní kámen. Představuje dlaždice formátu 33,3 x 33,3 cm v přirozených barvách kamene, doplněné sokly, schodovými a dekoračními lištami. Ještě lepšími funkčními vlastnostmi disponuje dlažba Zircon, deklarující otěruvzdornost nejvyššího stupně, (40 x 40 cm) s výrazným a přirozeným kolísáním odstínů a reliéfů. Efekt přirozeného přírodního kamene je dokonalý. Ale pozor! U bytové keramiky s přirozeným kolísáním odstínu neberte jen z jednoho kartonu zakoupeného materiálu. Vždy rovnoměrně používejte kusy z 5 kartonů určených pro daný prostor. Aktuálnímu trendu jsou přizpůsobeny rovněž dlažby Cotto (z italštiny „pálený“) příbuzné s cihlami. Jedná se o dlažbu s „patinou“, evokující dojem podlahy z pálených cihel poznamenané věkem a historií. Dlažba je nabízena ve formátu 30 x 30 cm, doplněná o dva typy podlahové bordury, schodové lišty a sokly. S pomocí těchto doplňků vyřešíte například i venkovní schody a zaoblené přechody.
Text: Alena Nováková
Publikováno: 21. 8. 2013, Autor: