reklama

Proměny panelového bytu – pár tipů

Není třeba zatracovat bydlení v panelových bytech. Stačí pár úprav a panelákový byt se může stát stejně atraktivním, jako kterýkoliv jiný. Je to vlastně velmi snadné a tenké sádrokartonové či klasické „papundeklové“ příčky používané ve starších panelových domech adaptaci bytu velmi usnadňují.

Dispozičně špatně vyřešený byt nabízí mnohem méně komfortní bydlení, než byt sice menší, zato účelně a pohodlně uspořádaný. Starší panelové byty byly projektovány podle několika málo modelových příkladů a o individuálním přístupu k uspokojení potřeb jeho obyvatel se velmi často nedá ani hovořit. Přitom leckdy stačí např. jen pohnout s příčkou, vyměnit interiérové dveře nebo přeorganizovat koupelnu a kvalita bytu se doslova zvedne o 100%.

A jaké jsou nejčastější nedostatky a jak je řešit?

Akademický architekt Pavel Blatný má s panelovými byty bohaté zkušenosti. Jeho doporučení se dají shrnout do několika málo bodů.

1. základním úskalím je používání normativů na dimenzování jednotlivých místností. Jinak řečeno, panelové byty jsou často velmi nevynalézavě dispozičně řešené. Týká se to v prvé řadě kuchyně a navazujícího obývacího pokoje. Obě místnosti bývají malé, přičemž jejich spojením by mohla vzniknou komfortní velká místnost.

TIP:
zkuste probourat (nikoliv celou vybourat, to by byla ve většině případů již zmena dispozice a tu by bylo nutné tzv. ohlásit) příčku mezi obývákem a kuchyní. Nejedná-li se o nosnou stěnu, kdy by bylo nutné posouzení statika, pak stačí oslovit řemeslníka, který vyřízne do „papundeklové“ stěny (tato materiálová skladba příčky vám dává najevo, že stěna – příčka není nosná) otvor cca 2m široký, olištuje jej, přidá práh a na vás je už jen přeskupit nábytek.

DOPORUČENÍ:
kupte si pak silnější digestoř, ať vám mastné páry nejdou do pokoje.

2. takřka „slavným“ problémem panelových domů jsou jejich umakartová jádra. Pokud ale nejsou shnilá, není nutné je měnit nebo vyzdívat. Umakart není sám o sobě nikterak škodlivý. Pokud se přeci rozhodnete pro jeho výměnu v článku Jak na umakartové jádro naleznete inspiraci a v článku Advokát radí: Jak postupovat před rekonstrukcí umakratového jádra se dozvíte, jaká potřebujete povolení.

3. při případné adaptaci koupelny se raději vyvarujte umisťování toalety do koupelny. Není to ideální řešení, toaleta potřebuje soukromí a nepříjemné zápachy nemusí být cítit po celé místnosti.

4. v panelových bytech bývá často „všechno slyšet“ a to jak v rámci jednoho bytu, tak i mezi sousedy. Zkuste si k problematické stěně dát knihovnu plnou knih. To je velmi silná zvuková izolace, stejně jako šatní skříně.

5. nedělejte si úložné prostory snížením podhledů (tedy na stropě). Ušetříte sice podlahovou plochu, ale pokud máte klasický panelový byt, čili byt s výškou stropu 2.5 m, pak si koledujte o pocity, které zažívá klaustrofobik. Není příjemné mít hlavu těsně u stropu.

Karel Holý

Foto: Moderní kuchyně.cz, Sýkora s.r.o., Sanitec, thestar.com, panoramio.com, stomix.com, cgarchitect.com, baumit.cz, jurecka.org, rbreality.cz, rekonstrukce-stavby.cz, stavbycentrum.cz, designatak.cz, earch.cz, domovnamiru.cz, tercom.cz, tercom.cz

Publikováno: 28. 8. 2013, Autor: