reklama

Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend?

Přírodní pryskyřice je známa již z dob Antiky v podobě jantaru nebo kopálu. Čerstvá pryskyřice svou vůní láká všechen hmyz, ale nalepí na sebe i listy nebo trus. Během věků se tyto organické prvky v pryskyřici zakonzervují, a jakmile jsou po dlouhé době nalezeny, stanou se zdrojem výzkumů a vědeckého bádání. Dnes se pryskyřice objevuje i ve stavebnictví.

Dělíme je na dvousložkové a třínožkové. Pokrok nastal s průmyslovým vývojem a důsledkem nejrůznějších chemických postupů vznikly různé druhy umělých pryskyřic.

Pryskyřice se dají nanášet na nejrůznější druhy povrchů, například na cement, omítku, asfalt, PVC, keramiku, dřevo, kameninu. Z hygienického hlediska není třeba se něčeho obávat, neboť nevyvolávají žádné kontaktní reakce, nevylučují škodliviny a jsou celkově netoxické a navíc neobsahují ani vonné látky, které by způsobovaly potíže například alergikům.

Vývoj umělých pryskyřic dospěl tak daleko, že dnes je možné je využívat v nejrůznějších prostorách a to včetně těch nejluxusnějších designových. S příchodem epoxidových pryskyřic se dostaly na trh netoxické pryskyřice. Z nich vyrobené povrchy jsou skvělé pro vytváření velkých jednolitých ploch bez většího množství spojů.

Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend?
Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend? (Zdroj: )
Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend?
Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend? (Zdroj: )
Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend?
Lité pryskyřičné podlahy – blíží se nový trend? (Zdroj: )

U některých materiálů dochází ke smršťování při vysychání, u pryskyřic tomu tak není, neboť neobsahují vodu a tudíž nezmenšují svůj objem. Právě díky tenké vrstvě, ve které se tento pryskyřičný povlak nanáší, je možné jej aplikovat na takřka jakýkoli podkladový materiál, ovšem pokud je bez vlhkosti. Jistý stupeň vlhkosti totiž vyvolává v podkladové vrstvě nežádoucí barevné změny nebo skvrny.

Pryskyřičné povrchy mohou mít podobu matnou, lesklou, meze se nakladou ani nejrůznějším odstínům jako například jemným pastelovým, absolutní bílé anebo hluboké černé. Možné jsou samozřejmě i nejrůznější barevné kombinace v široké škále úprav. Podobat se mohou jak štuku, tak kamení, nebo například nejrůznějším dekorativním úpravám stěn.

Výjimečnou a skvělou pryskyřičnou podlahovou technologii je možné využít i při zakomponování osvětlovací techniky například v podobě optických vláken a technologie LED. Vzniknout tak mohou průzračné nebo světélkující podlahy, a to vše v nepřeberné škále barev a textur, což z každého interiéru rázem vytvoří neopakovatelný originál.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sds-me.com, architonic.com, pardoseli-rasini-epoxidice.f0.ro, addagrip.co.uk, re-designblog.com, resinflooringcompany.com, houzz.com, fratellitoschetti.it

Publikováno: 11. 4. 2014, Autor: