reklama

Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou

Líbí se vám dřevěná podlaha, ale váháte, zda si ji pořídit? Nejste si jisti, co pořízení takové podlahy může obnášet? Jaká existují „pro“ a jaká „proti“? Pokud vás napadají podobné dotazy, jste tu správně!

Požadavky na podklad

Plocha pro dřevěnou podlahu musí splnit poměrně přísné požadavky. Není to jako u lina, koberce či plovoucí podlahy. Tyto podlahy leccos schovají, ale masivní podlaha ne, protože se lepí přímo na podklad a prkna se těžko ohýbají. Dřevěná podlaha, která dokáže spolehlivě sloužit po generace, by měla mít rovný podklad s maximální nerovností 5 mm na 2 běžné metry. Ideální variantou je, pokud má plocha nerovnosti kolem cca 2 mm. Rovnost podlahy jednoduše zjistíte přiložením například 2 metrové garnýže či jakékoliv jiné stejně dlouhé tyče nebo prkna. Dále musí být podklad dostatečně suchý. Vlhkost stěrky i místnosti se udává v % a pro pokládku dřevěné podlahy by se měly obě hodnoty pohybovat v rozmezí 45 – 60 %. Stejně tak je důležité si pohlídat, aby byla před pokládkou dostatečně suchá i samotná prkna!

Volba dřeva, velikosti prken a povrchové úpravy

Pro podlahu se obecně doporučuje zvolit dřevo tvrdé (často dub). Měkké dřevo je výrazně levnější (například smrk), ale je na něm vše znát. Pokud vám nevadí viditelná stopa po každém přesunu nábytku, škrábance po drápkách domácích mazlíčku apod., i podlaha z měkkého dřeva má něco do sebe a určitě ušetříte.  Dále je nutné vybrat velikost prken, kdy záleží na celkové ploše. Menší prkna vypadají hezky v malém i velkém prostoru. Naopak větší prkna vypadají dobře jen na větší ploše. Každý druh dřevěné podlahy se dá ještě upravit tzv. kartáčováním.

Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou
Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou (Zdroj: )
Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou
Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou (Zdroj: )
Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou
Radosti a starosti s masivní dřevěnou podlahou (Zdroj: )

Kartáčování působí rustikálně a schová případné budoucí nerovnosti. Aby toho nebylo málo, je nutné zvolit ještě povrchovou úpravu. Můžete si vybrat mezi olejováním, voskováním či lakováním. Lakováním dosáhneme nejjednodušeji udržovatelného povrchu, ale zároveň se tím vzdalujeme od původního přírodního materiálu a to je určitě škoda. V případě zvolení olejované či voskované podlahy počítejte s pravidelnou údržbou. Obecně se doporučuje údržba v ročním intervalu, ale samozřejmě záleží na vytížení a aktuálním stavu. Kvalitní prkenné podlahy mají ještě další výhodu – stejně jako parkety je možné je přebrousit.

Upozornění na závěr

Masivní dřevěná podlaha bude ve většině případů o dost vyšší než ostatní podlahy. Může se stát, že rozdíl bude až 35 mm. V takovém případě už bývá obtížné sehnat a upevnit přechodovou lištu. Jednou z možností je práh, ale s prahem vznikají problémy pro vysavač (nejen robotický) apod. Inspirovat se můžete i v galerii článku, přinášíme vám ozkoušené řešení, jak nežádoucí schod snížit. Na závěr stačí doladit pouze standardní přechodovou lištou. Investice do dřevěné podlahy se pohybují kolem 2 až klidně 3 tisíc korun za metr čtvereční. V případech hodně nerovného podkladu v kombinaci s dubovými kartáčovanými prkny dokonce ještě více, ale podlahu si pak můžete užívat každý den po desítky let. Protože dřevo je dřevo…

Text: Gabriela Šedivcová
Foto: Gabriela Šedivcová, homedesignlover.com, pinterest.com

 

Publikováno: 14. 4. 2015, Autor: