Ne vždy a ne pro každého je čistička řešením, překážkou může být například povolení úřadu. Pokud ale máte možnost volby, je dost možné, že díky výhodám domácí čističky ušetříte peníze i námahu.
Nízké provozní náklady ČOVky
Zateplení fasády či výměna oken za plastová něco stojí, ale pokud by vám mělo unikat draze zaplacené teplo, investice se vyplatí. Domácí čistírna odpadních vod neboli ČOVka může být úplně stejný případ.
Její pořízení není levná záležitost, i levnější domácí ČOVky vyjdou zpravidla dráž než betonové jímky. Ušetříte ale na provozu. Vývoz jímky může vyjít i na desítky tisíc korun ročně. U čističky platíte víceméně pouze za elektřinu, roční provoz pro pět osob vyjde na necelé dva tisíce korun.
Ušetřete výměnou žumpy za domácí ČOV, radí ENVI-PUR
V rámci údržby se musíte připravit i na další příležitostné výdaje, ty ale objektivně bývají velmi nízké. Do několika let – možná už do roka – by se vám měla vyšší počáteční investice vrátit.
Možnost využití vody z ČOVky
Některé moderní domácí membránové čističky vyčistí vodu tak dokonale, že je podobně čistá jako voda dešťová. Můžete ji proto využít při zalévání zahrady. Majitelé kvalitních domácích čistíren mají dobré zkušenosti také s použitím profiltrované vody jako zálivky plodin určených k pozdější konzumaci.
Ušetřete na vodném a stočném s domácí ČOV od ENVI-PUR
Navíc můžete vodu využít dokonce i v domě – ke splachování. To už není úplně jednoduché a odborníci doporučují dočišťovat vodu například chlórem či pomocí UV záření, případně svádět zároveň i dešťovou vodu, abyste jí měli dostatek. Každopádně to je reálná a používaná metoda, jak se vody zbavit, a můžete díky ní ušetřit na vodném a stočném – každý kubík něco stojí.
Snadná údržba domácí čističky
Nebudeme samozřejmě předstírat, že údržba jímky je nějak extrémně náročná záležitost, ale musíte obsah pravidelně kontrolovat a neustálé obstarávání vývozů zabere čas.
Údržba domácí čistírny odpadních vod je velmi jednoduchá. Kromě drobných kontrol, jako je zběžné obhlédnutí vnějšku, občasná kontrola pH, či doplnění bakterií a enzymů prostým spláchnutím směsi do odpadu, vás příliš mnoho práce nečeká.
Jednou za čas je třeba vynést odpadní koš, do kterého čistička filtruje pevné nerozložitelné části, a jednou až dvakrát za rok musíte provést takzvané odkalení. Protože kalu není mnoho, můžete ho dokonce odstranit v domácích podmínkách, specializované firmy ale nejsou nijak drahé.
//
/* */
// ]]>//
Publikováno: 22. 7. 2015, Autor: