reklama

Chladící boxy na uskladnění vína

Správné uskladňování vína je podmínkou zachování jeho kvality. Nízká či vysoká vlhkost, stejně jako špatná teplota, mohou mít za následek jeho znehodnocení. Domácí chladící boxy na víno, označované často přímo jako vinotéky, mohou problém s uskladňováním vína jednou pro vždy vyřešit. Na trhu existuje pestrá nabídka těchto výrobků. Postačí se orientovat v jejich základních technických parametrech, zvážit výši zamýšlené investice a  pak si pohodlně vybrat.

Základní představení

Chladící boxy nabízejí odpovídající uskladnění vína a často i jeho vychlazení na konzumační teplotu. Jejich provoz odpovídá stejně jako u jiných elektrospotřebičů celé řadě stále přísnějších norem. Veškeré produkty tohoto typu nabízejí osvědčení výrobci bíle techniky a tak není třeba uvažovat nad případnými problémy ve spojení se záručním či pozáručním servisem. Vinotéky jsou určeny pro milovníky a častější konzumenty vína, zejména pak pro ty, kteří nemají jinou odpovídající možnost jeho skladování. Pro uživatele, kteří tento nápoj požívají pouze při výjimečných příležitostech, nemá taková investice dosahující v průmětu dvou desítek tisíc korun smysl. Nejlevnější přístroje se pohybují okolo 7 000 Kč, nejdražší pak dosahují hranice 60 000 Kč a více. Profesionálním chladícím boxům se zde věnovat nebudeme. I domácí vinotéky patří mezi přístroje, které umí pracovat v energetické třídě A. Chladicí boxy nejsou vhodné do místností, kde teplota převyšuje 22°C a nebo je naopak nižší než 10°C.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Chladící boxy na uskladnění vína
Chladící boxy na uskladnění vína (Zdroj: )
Chladící boxy na uskladnění vína
Chladící boxy na uskladnění vína (Zdroj: )
Chladící boxy na uskladnění vína
Chladící boxy na uskladnění vína (Zdroj: )
Chladící boxy na uskladnění vína
Chladící boxy na uskladnění vína (Zdroj: )
Chladící boxy na uskladnění vína
Chladící boxy na uskladnění vína (Zdroj: )
Chladící boxy na uskladnění vína
Chladící boxy na uskladnění vína (Zdroj: )
Základní parametry – kritéria výběru

Prvním a základním parametrem, který by měl zákazníka zajímat, je objem přístroje, respektive množství uskladnitelných lahví. Většina výrobců udává tento počet ve velkých litrových lahvích, tedy nikoliv v tzv. sedmičkách (0,75 l, případě 0,7 l). Nejlevnější modely, pohybující se okolo částky 7 000 Kč, nabízí uskladnění pro méně než 20 lahví (tedy např. Baumatik BW18 v ceně 7 000Kč pojme 18 litrových lahví). Se vzrůstající cenou roste, nikoliv však v přímé úměrnosti, objem vinotéky. (např. Baumatik BWE40 v ceně 10 400 Kč již pojme 40 lahví). Objem však není jediným parametrem, který by měl poutat pozornost. Rozhodující je také interval teplot, který chladicí box umí poskytnout. Běžně vinotéky nabízí rozpětí 10 – 16 °C, čímž sice bez problému ošetří víno v rámci jeho uskladnění, ale už např. některá bílá vína či šampaňské nedokáží vychladit na konzumační teplotu. Problematické je tedy dosažení, respektive regulace nízkých teplot. Kvalitní přístroje v ceně okolo 20 000 Kč již poskytují interval regulovatelných teplot cca od 4/6 – 16/ 18°C.

Standardní výbavou chladících boxů je automatické odmrazování, nadstandardem např. možnost přikoupení a výměny kovových či plastových polic za police kovové, případně indikace nedovření dvířek či jejich bezpečné uzamčení. Všechny vinotéky poskytují odpovídající vlhkost pro uskladnění vína.

Nadstandardy, energetická spotřeba a ostatní vlastnosti

Do kategorie nadstandardu patří, stejně jako v případě jiných elektrospotřebičů, příslušnost k vyšší energetické třídě. Běžně se boxy vyrábějí ve třídě B a spotřeba se pak pohybuje okolo 0,53 kWh/den.Nejnižší spotřebu, tedy třídu A, nabízí např. vinotéka Electrolux ERC 3711 WS (0,49 kWh/ den) za cenu dle prodejce okolo 40 000 Kč, která pojme okolo 100 lahví, nebo Siemens KF 18W461 za cenu velmi podobnou a se srovnatelným objemem. V rámci uspořádání prostoru, kde bude vinotéka umístěna, je také důležité, zdali je určena k vestavbě, což je případ posledně jmenovaného boxu Siemens, nebo je tzv. volně stojící. Volně stojící vinotéky dominují. Zajímavým údajem je např. také počet poliček, který vlastně zvyšuje přehlednost a možnost rozvržení vín v boxu.

Foto Siemens, Elektrolux, Coolex , Bosh, Liebherr, Baumatic

Petr Haas

Publikováno: 17. 1. 2006, Autor: