reklama

Osvěžení čajem

Je známou skutečností, že národy žijící v horkých podmínkách pouští a rovníkového světa nepoužívají k osvěžení a k zahnání žízně sladkou cocacolu s ledem, ale teplé a slané či hořké, tedy neslazené nápoje. Rozhodně mezi ně nepatří káva, která sice organizmus povzbudí, ale dehydruje. Osvědčeným nástrojem je čaj, který je navíc možné tradičním způsobem použít i jako nástroj k vnitřní fysické i duševní harmonizaci.

i (Zdroj: archiv redakce)
Osvěžení čajem

Čaj patří mezi nejstarší nápoje, které se člověk naučil připravovat a jejichž technologii zpracování nějakým způsobem ovládl. O objevu čaje přirozeně koluje celá řada legend, ale pravdou zůstává, že čaj znali v Číně již hluboko před naším letopočtem. Jde jen o to, zdali byl opravdu objeven už za císaře Šen Nunga roku 2700 př.K. a nebo byl li do Číny přivezen z Indie buddhistickým mnichem jménem Gan Lu v době mnohem mladší. Nicméně, základy hlavních náboženských obřadů a meditačních technik byly položeny už ve druhém století před Kristem za vlády dynastie Čou. Evropě se čaj objevil pravděpodobně v prvním desetiletí sedmnáctého století. Např. tedy slavný skladatel Claudio Monteverdi se čaje ve svém dětství pravděpodobně nikdy ani nedotkl.

Nejstarší tištěná zpráva o čaji v Evropě je z roku 1559, kdy benátský spisovatel Giovanni Battista Ramusio ve své knize Cesty a putování uveřejnil popis tohoto zatím neznámého nápoje.
Jméno
Svou mimořádnou pozornost věnoval čaji i klasik čínské klasické filosofie Konfucius. Hovoří se o tom, že okolo roku 510 př.K. to by právě on, kdo čaj nazval čajem, tedy „tchu“ (čti „ťu“), z čehož se několika etymologickými zákrutami vyvinulo slovo „tche“ , které se v různých variacích dodnes používá v celé řadě jazyků (AJ: tea, FJ: thé atp.). Druhý typ názvu, který se usadil i v Českém jazyce, pochází z indického „cha-i“ a je rozšířen také jižní a střední Asii a v Rusku.
Podávání
Shrnout v několika větách problematiku podávání čaje je nemožné. Čajů jsou stovky druhů, čaj má své obdivovatel, obřady, má svou filosofii, bývá vnímán jako předmět k navození meditativních a jiných stavů a toto vše pak ovlivňuje způsob jeho přípravy a podávání.  Pokud chce zájemce strávit u čaje příjemné chvíle a čaj popíjet, chutnat jej, vonět k němu a nechat se jím osvěžit podobně, jako kvalitním vínem, stojí za to navštívit jakoukoliv čajovnu, např. síť čajoven „Dobrá čajovna“ a zakoupit čaj vážený, nikoliv v pytlíku. Personál v těchto podnicích je vyškolený k tomu, aby byl schopen odborné debat na čajové témata a stejně tak aby byl sto vlídně poradit tomu, kdo chce čaj ochutnat a vůbec neví z které strany začít.
K čaji bude potřeba pořídit nějakou konev, sítko a šálky. I takové věci jsou přirozeně je v čajovnách k dostání.
A pro začátek je možné dát si a nebo koupit nějaký čaj z pravděpodobně nejslavnějších čajových svahů a plantáží na světě, tedy z indického DARJEELINGU. A konkrétně tedy DARJEELING SF „HIMALÁJ“, který je čistým vysokohorským černým čajem, ručně sbíraným na jižních svazích Himálaje v Západním Bengálsku a hodí se např. právě k zahnání žízně a k osvěžení. Cena se bude pohybovat okolo 85 Kč /100 g. Dobrou chuť.
Petr Haas
Foto Dobrá čajovna a archiv autora

Publikováno: 28. 7. 2006, Autor: