reklama

Úložný prostor v interiéru

Jak vyřešit ukládání spousty věcí tak, aby byly vždy přehledně po ruce a přitom nám nikde nepřekážely? Řešením je jednoduché, pořídit si šatnu. Šatna spojuje praktické řešení i nejnovější trendy v bydlení. Individuální a variabilní řešení úložného prostoru nám zaručuje trvalé uspokojení našich nároků.

Moderní bydlení klade nové a vyšší nároky na úložný prostor. Současným trendem je šatna, ať již jako samostatná místnost nebo součást ložnice. V bytech, kde není místo pro zřízení šatny, splní její účel stejně dobře vestavěné skříně. Vzhledem k obsáhlosti tématu se budeme v tomto článku zabývat pouze šatnami.

Šatnu tvoří obvykle samostatná místnost nebo prostor se samostatným vchodem, který je většinou vyčleněn v ložnici a oddělen posuvnými nebo skládacími dveřmi. Šatna má celou řadu výhod. Kromě toho, že nám poskytuje v obytných místnostech dostatek volného místa, svou vzdušností také zajišťuje i hygienický úložný prostor. Šatna ale především může plně splňovat naše individuální nároky na ukládání věcí.

Členění šatny by mělo vycházet z našich osobních nároků. Při zakládáním šatny bychom měli zvážit potřeby celé rodiny na ukládání věcí. Prostor šatny se vyznačuje tím, že není napevno členěn bočnicemi, pro upevnění polic a šatních tyčí se zde používají speciální variabilní systémy. Ty umožňují snadno změnit vnitřní uspořádání šatny, tak aby vždy vyhovovalo specifickým potřebám majitele.

Velká inspirativní fotogalerie úložných prostorů

Úložný prostor v interiéru
Úložný prostor v interiéru (Zdroj: )
Úložný prostor v interiéru
Úložný prostor v interiéru (Zdroj: )
Úložný prostor v interiéru
Úložný prostor v interiéru (Zdroj: )

Aby šatna plně uspokojila naše nároky, musí splňovat určitá základní pravidla. Musí být přehledná a všechny věci musí být jednoduše dostupné, ale zároveň v ní musí být využito každé volné místo. Přehlednosti v šatně dosáhneme jednoduše pomocí prosklených čel zásuvek, drátěných programůprůhledných kontejnerů. Průhledné materiály nám usnadní případné hledání. Jednoduchý přístup k uloženým věcem lze řešit zase např. pomocí žebříčků či schůdků a šatních tyčí na ramínka s výsuvným či sklápěcím mechanismem. Samozřejmostí v uspořádání, jak šatny tak vestavěných skříní, je, že nahoru ke stropu a k podlaze ukládáme méně potřebné věci, zatímco více používané věci, které by naopak měly být po ruce, ukládáme do zóny mezi výškou očí a pasu.

Pokud budeme ukládat oděvy na ramínka, musíme pamatovat na to, že potřebujeme minimální hloubku vnitřního prostoru skříně 60 cm, zatímco na zásuvky stačí minimální hloubka 40 cm. V šatně lze ukládání delších kusů oblečení snadno vyřešit stojany na oblečení. Ty bývají často na kolečkách, aby se s nimi dalo snadno manipulovat.

Zásuvky a zásuvkové kontejnery jsou v šatně velmi praktickým a vítaným pomocníkem. Jsou optimálním způsobem, jak co nejvíce využít prostor. Úhledně se v nich schovají nejen drobné kousky osobního prádla, ale třeba i lůžkoviny. Pro větší přehlednost a pořádek můžeme zásuvky ještě rozdělit vnitřními přihrádkami. V ideálním případě lze mít také výšku jednotlivých zásuvek odstupňovanou podle druhu uložených věcí. Na drobné prádlo stačí 10 cm, objemnější věci vyžadují i výšku 30 cm. Velmi praktické jsou u zásuvek tzv. plné výsuvy. Takto vybavenou zásuvku můžeme bez obav vytáhnout na maximum, zatímco jistící zarážky brání jejímu vypadnutí. Zásuvkové kontejnery na kolečkách se snadno přemísťují.

Šatna by měla být také dobře osvětlená. Uplatní se zde především variabilní rampy s bodovými světly nebo zářivky. I při zařizování šatny pamatujme ale, že nic nenahradí denní světlo. Pokud je šatna vytvořena v rámci ložnice, je vhodné oddělit ji posuvnými nebo skládacími dveřmi využívajícími např. mléčného skla, které propouští dostatek denního světla, ale zároveň zaručuje intimitu. Pokud je šatna vytvořena jako samostatná místnost, je vždy výhodou, pokud architektonické řešení zahrnuje i okno.

Publikováno: 1. 11. 2001, Autor: