reklama

Schody a schodiště v interiéru

Pokud teď právě stavíte rodinný dům či zařizujete mezonetový byt, určitě jste narazili na problém, co se schody. V následujícím příspěvku stručně mapujeme některé podněty, které byste neměli při řešení schodů ve vašem bytě opomenout. Těmi jsou zejména vhodné umístění schodiště, správná výška a šířka stupňů a nezbytné zábradlí.

Vhodné rozmístění schodiště a návaznosti jednotlivých místností v bytě nám usnadní nadbytečné kroky, zároveň tvoří předpoklad k efektivnímu využívání všech obytných prostor. Uvedu příklad, pokud v rodinném domku umístíme obytný prostor v patře a kuchyň v přízemí, stane se pravděpodobně kuchyň obytnou a prostor v patře bude užíván pouze svátečně. Dalším příkladem je koupelna v patře, vedle ložnice, která by však měla být doplněna i WC v přízemí, u obytných prostor, kde se schází rodina. Vhodné rozdělení pokojů do jednotlivých pater určuje především náš životní styl. Jiné potřeby na soukromí a tedy i na rozmístění místností má rodina s malým miminkem a jiné se studujícím potomkem.

Schodiště – inspirativní fotogalerie

Schody a schodiště v interiéru
Schody a schodiště v interiéru (Zdroj: )
Schody a schodiště v interiéru
Schody a schodiště v interiéru (Zdroj: )
Schody a schodiště v interiéru
Schody a schodiště v interiéru (Zdroj: )

Pokud už máme jasno v tom, jakou funkci budou mít v našem bytě či domku jednotlivé místnosti a kam tudíž umístit schody, otevře se před námi celá řada dalších otázek. Tou první jistě bude, jak postavit schody, aby se nám po nich chodilo příjemně a bezpečně? Příjemná a bezpečná chůze po schodišti je dána jednak sklonem schodišťového ramene a dále i proporcemi jednotlivých stupňů. Přitom samozřejmě platí, že šířka schodů by měla být dostatečná, aby se na něj vešla celá plocha chodidla. Abychom nedělali zbytečně dlouhé či krátké kroky, což je nepřirozené a tudíž nepříjemné, měli bychom se při konstrukci schodů řídit určitými doporučeními. Za ideální výšku schodů se považuje 15-18 cm, čemuž odpovídá šířka stupňů 27-33 cm. Přitom by měly být všechny schody jednoho ramene stejně široké i vysoké. Pokud potřebujeme několika schody vyrovnat nerovnou výšku mezi dvěma místnostmi, měli bychom použít alespoň tři schody za sebou. Jeden nebo dva schody totiž velmi snadno přehlédneme.

Častou situací v interiéru ale je, že pro schody nemáme dostatek prostoru. Pak nezbývá než se přiklonit k některému z méně tradičních, o to však architektonicky originálnějších, řešení. Řešením takovéto situace je prudší sklon schodiště. S prudšími schodišti se můžeme setkat zejména v podkrovních prostorách. Takováto schodiště většinou nemají čelní stranu schodu, která by nám při chůzi překážela, protože potřebujeme chodidlo zasunout pod následující horní schod. Obdobným řešením tohoto problému jsou tzv. mlynářské schody, u kterých se pravidelně střídají rozšířené nášlapné plochy vpravo a vlevo.

Bezpečnou chůzi po schodech nám zajistí zábradlí. Navíc schodiště pouze ze stupňů nám asi stavební úřad jen tak nepovolí. Ať už klasické nebo jiné, zábradlí se může stát velice zajímavým designérským prvkem v interiéru. Netradičním řešením je např. nahradit klasické zábradlí příčkou, která nahoře kopíruje sklon schodiště. Tak získáme další plochu pro umístění nábytku či obrazů i jiných dekoračních předmětů. Další možnosti pro netradičně pojaté zábradlí nám skýtá široká paleta materiálů, které můžeme k tomuto účelu využít. Zábradlí by mělo nejen ladit ke schodišti, ale vycházet i z celkového architektonického pojetí interiéru, jehož nosnou kostru schodiště tvoří. Nevyhneme se ani technickým doporučením, která nám říkají, že madlo zábradlí má být správně umístěno ve výšce 110 cm nad každým stupněm schodiště. Pokud máme malé děti, měli bychom pamatovat na jejich bezpečnost a vyvarovat se zábradlí s vodorovně umístěnými prvky, po kterých se dětem snadno šplhá. Také svislé příčky by měly od sebe být méně než 13 cm, aby jimi malé dítě neprostrčilo hlavičku.

Teď už bychom měli mít povědomí o všech možných praktických a technických nástrahách, se kterými se můžeme setkat, a přichází vhodná chvíle, abychom se zamysleli nad tím, jakou vtiskneme našemu schodišti konkrétní formu. Měli bychom vycházet ze základního faktu, že schodiště vytváří základní kostru v interiéru a dodává mu svůj osobitý ráz. Můžeme se rozhodnout pro splynutí schodiště s dalším vybavením bytu, čímž vytvoříme dojem harmonického celku, nebo můžeme zvolit kontrast, kdy schodiště vyzdvihneme jako samostatný architektonický prvek. Co se týče materiálů, můžeme mít schodiště ze dřeva, kovu či dokonce skla. Zděné schodiště můžeme obložit nejen dřevem, ale i keramikou či kamenem. Konkrétní volba záleží pouze na nás a našem vkusu.

Publikováno: 27. 5. 2002, Autor: