reklama

Moderní trendy v zahradním nábytku

Léto je období, kdy se snažíme většinu našich domácích aktivit přesunout ven, do zahrady, případně na chatu či na chalupu. I když v přírodě můžeme samozřejmě se značnou mírou elegance poobědvat i ve trávě, pohodlné lenošení na terase či v zákoutí pod pergolou nebo u ohniště se neobejde bez zahradního nábytku.

Naše požadavky na zahradní nábytek jsou jednoznačné. V prvé řadě přichází praktické hledisko. Nábytek bude na zahradě vystaven slunci a dešti, případně přes zimu dalším povětrnostním vlivům. K tomu je nutno připočítat možné škůdce či plísně. Na druhé straně máme obvykle značné nároky estetické. Zahradní nábytek by měl vyjadřovat určitý styl, vytváří totiž na zahradě další pokoj, který by měl harmonicky ladit s vnitřním zařízením domu. I když tolik oblíbený plastový nábytek možná splňuje první, praktické kritérium, před našimi estetickými požadavky neobstojí. Proč tedy dělat kompromisy, když si můžeme pořídit skutečně kvalitní nábytek, jehož konstrukční materiál a vlastnosti jej pro použití ve venkovním prostředí předurčují.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Moderní trendy v zahradním nábytku
Moderní trendy v zahradním nábytku (Zdroj: )
Moderní trendy v zahradním nábytku
Moderní trendy v zahradním nábytku (Zdroj: )
Moderní trendy v zahradním nábytku
Moderní trendy v zahradním nábytku (Zdroj: )
Moderní trendy v zahradním nábytku
Moderní trendy v zahradním nábytku (Zdroj: )
Moderní trendy v zahradním nábytku
Moderní trendy v zahradním nábytku (Zdroj: )
Moderní trendy v zahradním nábytku
Moderní trendy v zahradním nábytku (Zdroj: )

Jedním z takovýchto materiálů je teakové dřevo, dřevo ze stromu Tectona grandis. Největší výhodou teakového nábytku je, že ho můžeme nechat venku i přes zimu. Vyznačuje se totiž mimořádnou odolností proti povětrnostním vlivům, plísním a houbám, nevadí mu ani sníh a mráz. Teakové dřevo má velmi jemnou strukturu, pro výrobu kvalitního nábytku se používá pouze dřevo bez suků, které by mohly způsobit trhliny nebo dokonce vypadnout a zanechat po sobě otvor.

Na trhu se můžeme setkat také s nábytkem z nábytek z eco teaku. Ten se rovněž vyrábí ze dřeva stromů Tectona grandis, ve srovnání s běžným teakem je ale méně robustní. Od teakového nábytku se liší pouze většími rozdíly v zabarvení dřeva, barevné rozdíly lze ale snadno odstranit pomocí teakového oleje. Vlivem povětrnostních vlivů eco teak stárne stejně jako teak, takže časem mají oba stejně přirozenou stříbrnou patinu. Bezpochyby největší předností nábytku z eco teaku je jeho cena, která je až o polovinu nižší než u běžného teakového nábytku, při stejných kvalitativních vlastnostech obou materiálů.

Pokud vystavujeme zahradní nábytek z teakového dřeva drsným povětrnostním podmínkám, měli bychom mu také věnovat odpovídající péči. Většina výrobců nenechává nic náhodě a nabízí zákazníkům celou řadu ochranných přípravků, většinou se jedná o ochranný a vrchní nátěr, odstraňovač původní barvy a další. Pomocí těchto přípravků můžeme teakový nábytek také chránit před přirozenou stříbrnou patinou, která se někomu nelíbí, ale jinému může připadat velice atraktivní.

Ochranné přípravky pro teakový nábytek doporučujeme aplikovat minimálně jednou do roka, nejlépe na jaře, před začátkem každé sezóny. Chceme-li zmírnit vysoušení a drobné praskání dřeva vlivem slunce a deště, je vhodné ošetřit nábytek teakovým olejem. Povrch dřeva musí být před nátěrem vždy suchý a čistý. Vyčistit jej lze teplou vodou a vhodným mycím prostředkem (například mýdlovou vodou), případně speciálními přípravky. Natíráme vždy celý povrch dřeva.

Podobné vlastnosti jako teakové dřevo má i netradiční materiál s názvem Hularo. Jedná se vlastně o umělé polyetylenové vlákno, protlačovaný polyetylén obsahující pigment, které má přírodní, ratanové zabarvení. Nábytek z tohoto vlákna je ručně vyplétán, je odolný vůči vodě, znečištění a je imunní vůči UV záření. Snese i velké teplotní rozdíly, proto ho můžeme na zahradě nechat prakticky po celý rok, aniž by ztrácel barvu nebo tvar. Navíc jsou výrobky z tohoto materiálu také velice pohodlné a elegantní, navíc nevyžadují žádnou náročnou údržbu. Tento materiál je velice podobný ratanu, zejména svou barevností a také proto, že tento nábytek je ručně vyplétán. Na rozdíl od nábytku z ratanu je nábytek z tohoto materiálu určen především pro venkovní použití.

Na trhu se dá běžně koupit celá řada velice kvalitních modelů zahradního nábytku z různých materiálů. Takže je vlastně jedno, jestli se rozhodneme pro zahradní nábytek vyrobený výhradně ze dřeva, dáváme přednost kombinaci dřeva a hliníku či kovu, či některému z umělých vláken. Co všechno za nábytek si tedy můžeme pořídit? Základem našich letních obědů v zahradě je velký stůl a dostatečný počet židlí, k delší straně stolu můžeme umístit i lavici. Dále by nám nemělo chybět lehátko či lenoška, kam se můžeme rozložit s pěknou knížkou. Můžeme si pořídit buď pevný model zahradního lehátka, nebo lehátko rozkládací, které se nám bude případně lépe skladovat mimo sezónu. Vítaným nápadem pro rozlehlejší zahrady je také lavička pro odpočinek ve stínu oblíbeného zákoutí. Širokou nabídku základního nábytku obohacuje celá řada doplňků: dřevěné slunečníky, pojízdné servírovací stolky, podnosy, rohožky, schůdky, zahradní osvětlení. U většiny prodejců si můžeme pořídit buď ucelené soupravy několika kusů nábytku, nebo zkombinovat jednotlivé stoly, židle či křesla podle vlastního přání.

Aby se nám na zahradním nábytku lenošilo opravdu pohodlně, doporučujeme pořídit si k němu také podušky a polštářky. Pozornost bychom měli věnovat nejen potahům, ale i výplním, které jsou zárukou našeho pohodlí. Současným trendem v potahových materiálech je materiál Dralon, který se vyznačuje vysokou odolností, stálostí barev i při vystavení přímému slunci a dá se prát.
Bližší informace o zahradním nábytku naleznete na adrese www.furniture.cz.

Publikováno: 22. 7. 2002, Autor: