reklama

Praktická hlediska při výběru stolů

Stůl jako kus nábytku patří neodmyslitelně do našich domovů. Obvykle je zastoupen ve formě jídelního stolu, konrefenčního stolku (případně jiné formy odkládacího stolku u pohovky v obývacím pokoji) či pracovního stolu. My se budeme věnovat především jídelním a konferenčním stolkům, protože pracovní stoly již spadají do oblasti kancelářského nábytku.

Jídelní stůl

Dnes už naštěstí pomalu odeznívá doba, kdy byl pro jídlo vymezen malý stolek v kuchyni. Posezení u stolu se snažíme přesunout blíže ke společenskému centru domácnosti. Tento posun stravování do společenských prostor bytu se odráží i ve změně funkce kuchyně, která dříve plnila tuto klasickou funkci. Ve většině případů se dnes v našich bytech setkáváme s kuchyní ve formátu spíše kuchyňských koutů.
To klade nové požadavky na výběr stolu, který již neslouží k rychlé konzumaci jídla, ale i k posezení a setkávání rodiny.

Jak tedy vybrat ten správný stůl? V odpovědi na tuto otázku se budeme zabývat zejména praktickými záležitostmi, na které při výběru stolu narazíme. O tom, že jídelní stůl a zařízení jídelního koutu by mělo designově ladit celému pojetí bytu, se snad není třeba ani zmiňovat. U stolu nás nejvíce zajímají jeho rozměry, které jsou do velké míry limitujícím faktorem při jeho výběru. Ty jsou odvozeny od předpokládaného počtu strávníků. Přičemž platí, že každá osoba u stolu by měla mít k dispozici pruh o šíři minimálně 45 cm, v optimálním případě i 60 cm. Hloubku stolu pak volíme tak, aby bylo možné se pohodlně natáhnout do středu stolu. K pohodlnému stolování obvykle stačí hloubka 80cm.
Deska stolu může mít samozřejmě různý tvar, nejčastější je čtverec (80 x 80 cm), obdélník (120 x 80 cm) či kruh (průměr 100 cm).
Pokud nemáte mnoho místa, nebo počítáte s nárazově vyšším počtem strávníků, na trhu si jistě vyberete z velkého počtu stolů se skládacími nebo sklopnými konstrukcemi. V tomto případě je vždy nutné počítat s vyšší cenou a mohutnějším provedením.

Velká inspirativní galerie stolů

Praktická hlediska při výběru stolů
Praktická hlediska při výběru stolů (Zdroj: )
Praktická hlediska při výběru stolů
Praktická hlediska při výběru stolů (Zdroj: )
Praktická hlediska při výběru stolů
Praktická hlediska při výběru stolů (Zdroj: )

Při plánování rozměru desky stolu musíme vzít v potaz i budoucí umístění stolu v prostoru. Rozhodování nám ulehčí, když dopředu víme, kde budou u stolu umístěny židle. Za optimální vzdálenost židlí od okolního nábytku se považuje přibližně 70 cm. Tak nebude narušena ani pohoda stolovníků, kteří nemusí „lézt přes sebe“, ale vyvarujeme se i otloukání okolního nábytku.
Máte-li změřenou potřebnou plochu stolu, můžeme volit jeho výšku. Ta by měla být okolo 75 cm, resp. cca 30 cm nad sedákem židle. Faktem je, že při výběru již hotových výrobků si zákazník v tomto směru nemůže příliš vybírat (popravdě řečeno ani není proč, k středně vysokému stolu se pohodlně „složí“ i dlouhán).

Další volbou je způsob přichycení nohou stolu. Zde záleží na přesném umístění stolovníků, tak aby nedocházelo k nepřijmnému okopávání o nohy stolu. V opačném případě problém řeší jediná centrální podpora, známá u kruhových stolů.

Materiál stolu volíme v závislosti na okolním nábytku. Dnes již veškeré povrchové materiály na stolní desky bývají z kvalitních materiálů a bezpečně vydrží jak kapky ze skleniček, tak horké talíře. Z materiálů můžeme volit z celé řady provedení ve dřevě, či modní kombinaci kovu, dřeva a skla. Mohutnost provedení volíme vždy s ohledem na prostor, ve kterém bude stůl umístěn.

Konferenční stolek

Tento typ stolku mívá mnoho podob. Jeho základní funkcí je vytvořit odkládací prostor před pohovkou (nebo vedle ní), slouží k odkládání nejrůznějších předmětů.
Výška a provedení stolku do značné míry závisí na typu sedací soupravy. Odkládací stolek by svou výškou neměl překážet v rozhledu, ani při pohybu po místnosti. Na druhé straně by neměl být ani příliš nízký, abychom se nad ním nemuseli nadměrně ohýbyt. Dalo by se říci, že optimální výška odpovídá výšce sedáku pohovky.
Provedení pak opět záleží na celé koncepci nábytku v místnosti. Můžeme si vybrat opět z celodřevěných stolků, stolků se skleněnou deskou, či z kombinace kov a sklo. Vzhledem k tomu, že pod stolek obvykle nedáváme nohy, využívají některé modely konferenčních stolků prostor pod deskou jako další odkládací prostor, např. na noviny a časopisy. To je sice velmi praktické, v kombinaci se skleněnou deskou to však obnáší zvýšené nároky na úklid.

Publikováno: 12. 8. 2002, Autor: