reklama

Domácí sauna

V dnešní uspěchané době stále častěji vyhledáváme možnosti relaxace a odpočinku. Proto není divu, že sauna, kterou zná lidstvo již z dávné historie, zažívá velkou renesanci. To má svou příčinu především v jejích vynikajících relaxačních vlastnostech. Ale nejen to, jedná se o zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, a především výborný preventivní účinek.

Pokud propadnete kouzlu saunování a zatoužíte mít doma vlastní saunu, můžete si vybrat z různých variant – klasická finská (suchá horkovzdušná koupel, s relativní vlhkostí vzduchu do 5%), infra sauna (pomocí infrazářiče, nižší teplota) či hydromasážní parní kabina (viz. starší článek vše o hydromasáži). A zdaleka již neplatí, že sauna je prostorově a technicky náročná. Moderní provedení umožňuje umístění sauny i do interiéru vaší domácnosti a to ať domu nebo i bytu (zde se lépe hodí výše zmiňované infra sauny pro svou menší prostorovou náročnost).

Jak funguje sauna?

Princip saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a následném prudkém ochlazení. Přitom teploty u saunovaní jsou okolo 90° u klasické sauny, u infra okolo 50°. Optimální doba strávená v prohřívárně je cca 10 až 15 minut, po té následuje ochlazení a odpočinutí. Při prvním pocitu chladu se cyklus opakuje návratem do sauny.
Celkový počet cyklů, stejně tak optimální teplota závisí pouze na vás.

Chtěli byste doma saunu? Inspirativní fotogalerie

Domácí sauna
Domácí sauna (Zdroj: )
Domácí sauna
Domácí sauna (Zdroj: )
Domácí sauna
Domácí sauna (Zdroj: )

Volba vhodného umístění

Při stavbě sauny je samozřejmě nejdůležitější vhodné umístění. Je třeba myslet zejména na některé faktory:

  • sauna by měla být provázána s ostatními relaxačními zařízeními, koupelnou bazénem ap.
  • pokud to situace umožnuje, je dobré mít přímý přístup ven, na zahradu, venkovních bazénů či přírodních zdrojů vody (jen si představte, jak vám budou sousedi závidět, až se budete v zimě koupat v potoce či nedalekém rybníce).
  • místo, kde saunu stavíme, může být náchylné na tvorbu plísní. Proto by mělo být před montáží absolutně suché a okolí by mělo počítat se zvýšenou vlhkostí za provozu.

Stavba sauny

Pokud se rozhodnete pro stavbu sauny v domácích podmínkách, můžete se buď obrátit na některou z firem, které dodávají stavby defacto „na klíč“, či se vrhnout do stavby své pomocí.

V tom případě dbejte hlavně na kvalitu materiálu, protože sauna není jen „dřevěná budka s kamnama a kbelíkem“. Použité dřevo musí být kvalitní (menší a zarostlejší suky), odolné vůči vysokým teplotám a s minimálním obsahem pryskyřice. Pro stavbu se používá zásadně dřevo, a to pro své optimální teplotní a užitné vlastnosti – ani při vysokých teplotách se o něj nespálíte.

Jako obklady se používají hlavně severské jehličnany, skandinávksý smrk, kanadská borovice ap. Pro vybavení interiéru, lehátka a lavice, se naopak doporučují měkčí dřeviny jako je např. africká vrba ABACHI či některé domácí dřeviny (lípa, olše, ap.), většinou však ve speciálních tepelných úpravách (např. Termoosika).
Dřevo musí být vždy důkladně povrchově opracováno, ovšem vždy bez použití nátěrů.
Pro tepelnou izolaci se používá minerální vata, jako parozábrana pak hliníková folie.

Při koupi materiálu se vždy ujistěte, zda je opravdu určen pro saunu. Takový materiál prochází zvláštní úpravou a má i jiné vlastnosti – mimojiné minimalizujete i možnost vzniků plísní.

Důležitým prvkem v saunování je také způsob ochlazování. K tomu vám dobře poslouží klasická sprcha nebo vana. Optimální je vlastní ochlazovací bazének nebo venkovní přírodní zdroj (již zmiňovaný potok či rybník).

Infrasauny

Infrasauna, nebo infrakabina, je blízká příbuzná klasické sauny. Slouží k zrychlenému prohřátí svalstva a kloubů. Je tak vhodná pro sportovce, ale i k obyčejné relaxaci či pomoci při nachlazení nebo hubnutí.
Jedná se o dřevěnou kabinu, ve které jsou umístěny speciální zářiče. Rozměrově bývá menší než klasická sauna. Prohřívání probíhá v sedě, bez klasického polévání kamen. Teplota se v kabině pohybuje okolo 50°, ale pobyt je intenzivnější, protože infračervené záření proniká hlouběji do těla. Proto také odpadá i proces ohřívání a schlazování.
Oproti klasické sauně se prostor rychleji vyhřívá a infrasauna má také nižší energetickou náročnost.

Pro lepší požitek ze saunování ovšem doporučujeme spíše klasickou finskou saunu.

Publikováno: 22. 1. 2003, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Infrasauny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odpočinek a regenerace je v dnešní době velmi důležitá. Pomoci si můžeme například skrze infrasauny. Jak se liší od normálních Finských saun a jak saunování správně provádět?