reklama

Nový gauč nebo pohovka?

Zkuste být trochu odvážnější při výběru svého nového sedacího nábytku. Nejde přeci jenom o to, aby byl praktický, ale může se stát i velmi charakteristickým prvkem ve vašem interiéru. A pro toho, komu je blízký svět umění a chtěl by mít doma také nějaký „originál“, jsou v nabídce autorské kusy pocházející od předních, a dnes již klasických designérů 20.století.

i (Zdroj: archiv redakce)
Nový gauč nebo pohovka?

Konstrukce gauče a nebo jiného kusu sedacího nábytku, by měla splňovat několik základních norem, jejichž dodržování je dnes do značné míry možné chápat jako něco automatického, ale i tak stojí za to každý kus nábytku vyzkoušet ještě dřív, něž se budeme těšit z jeho vzhledu. Je potřeba připomenout, že posadit se v obchodě do své nové pohovky na 30 vteřin nestačí.

Pár rad k výběru vhodné sedačky

PRVNÍ: zkuste se posadit co nejvzpřímeněji, vydechnout a dát si pak nohu přes nohu. Zkuste to na více stran. Jde o to, aby vám měnění polohy a její nové zaujímání nedělalo problémy a aby bylo příjemné. Musíte se cítit uvolněně. Sedačka by vás k tomu měla doslova stimulovat.

DRUHÁ: přiznejte si, co na sedačce nejčastěji děláte. Ležíte? Sedíte? Díváte se n TV a u toho jíte? Je důležité, co vše ke svému hovění na gauči potřebujete. Pokud chcete na své pohovce jíst, budete určitě potřebovat nějaký odkládací nebo servírovací stolek, a k němu se budete muset buďto naklánět a nebo (pokud bude pohovka hodně hluboká a stolek nízký) vyloženě vstávat. Jste – li diváci TV a k tomu konzumenti drobných pokrmů a to nejraději v pokojové pohovce, vybírejte raději pohovku umožňující spíše vzpřímenější, než hluboké sezení.

TŘETÍ: vybírejte sedačky s vyměnitelným snímatelným potahem, který pak můžete jednoduše vyprat v pračce. Pokud máte doma alergika, je dobré volit co možná nejméně „chlupatý“ potah, na kterém nebudou ideální podmínky pro život roztočů a uchovávání vrstev prachu.

Nebojte se designu

Uvědomte si, že design není „luxus“, byť je vzhledem k péči, kterou designér výrobku věnoval, logicky dražší, než sériové produkty. Pokud vám design někdo nabízí jako zmíněný luxus, můžete si o něm myslet své, ale pravdou zůstává, že design by měl být sloučením funkce (nábytku) a jeho „hezkosti“. Zůstává-li  nábytek pouze „hezký“, patří do galerie a ne do domácnosti. Nenechte se ošálit atraktivním obalem. Ptejte se „proč“ je tento kus drahý a co je na něm (kromě ceny) výjimečného.

Karel Holý
Foto: madeindesign.co.uk

Publikováno: 23. 1. 2008, Autor: