reklama

Je libo saunu, páru nebo infra?

Sychravé podzimní počasí často doprovází psychické vyčerpání z úbytku hřejivých slunečních paprsků a razantní nástup virových onemocnění. Obojímu se lze účinně bránit zvýšenou péčí o imunitní systém. Návštěvu wellnes centra nebo solária stejně dobře nahradí domácí sauna, vlhká či mokrá. Jakou z nich si vybrat?

i (Zdroj: archiv redakce)
Je libo saunu, páru nebo infra?

Saunovat se můžete doma i venku

Klasická finská sauna je venkovní stavba umístěna v blízkosti domu, na zahradě nebo u bazénu. „Domeček“  musí být z kvalitního masivního dřeva odolávajícího vlhku a změnám teplot. Další investicí jsou saunová kamna, která se vyrábí v několika typech, buď na dřevo na elektrická. A jsou schopna vytvářet tzv. parní nárazy, což je polévání vodou pro vytvoření saunového efektu. K saunování patří i závěrečný proces ochlazení, což může zajistit domácí bazén nebo ochlazovací káď. Veškeré vybavení, včetně montáže venkovní sauny nabízí celá řada výrobců a ceny se pohybují podle zadané zakázky a vybraného materiálu.

Levnější řešení nabízí sauny pro domácí použití a vestavbu přímo do bytu. Stavebnicové systémy umožňují saunu instalovat téměř kamkoliv – do prostorné koupelny, chodby, haly či půdního prostoru. Podmínky pro montáž jsou vcelku nenáročné a dají se splnit bez větších finančních nároků. V první řadě musí být prostor kolem sauny v místnosti minimálně o 10 cm větší než je rozměr sauny. V místě montáže se doporučuje rovná podlaha bez výškových rozdílů a bez spádu s keramickou, snadno omyvatelnou dlažbou. Přívod elektrické energie 380 V musí být jištěn odpovídající příkonu instalovaných kamen. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti je potřeba zajistit odvětrání místnosti

Chtěli byste doma saunu? Inspirativní fotogalerie

Je libo saunu, páru nebo infra?
Je libo saunu, páru nebo infra? (Zdroj: )
Je libo saunu, páru nebo infra?
Je libo saunu, páru nebo infra? (Zdroj: )
Je libo saunu, páru nebo infra?
Je libo saunu, páru nebo infra? (Zdroj: )

Parní box, aneb Vše v jednom

Na první pohled se parní box vzhledem od sprchového koutu výrazně neliší. Jsou vlastně kombinací sprchy a vlhké sauny – parní koupele. Srdcem parního boxu je „strojovna“ umístěná v originálně řešeném panelu, který se otevírá zvenčí kabiny. Ovládání je elektronicky řízeno s různými možnosti nastavení a programování a automatickým vyprazdňováním, což je velmi důležité, aby se v kabině nerozmnožovaly choroboplodné zárodky a baktérie. Parní generátor ústí do kabiny tryskami nad podlahou, kam se vkládá dřevěný rošt. V lázni pak usedneme na výškově nastavitelný sklápěcí sedák, s odnímatelným potahem a na displeji nastavíme čas, teplotu a funkci. Můžeme volit sprchování, parní lázeň, skotské střiky či některou z léčebných terapií – solnou mlhu nebo barevnou světelnou terapii. Pobyt v parní lázni si zpříjemníme hudbou z CD přehrávače či „empétrojek“. Parní kabina je nabízena ve třech typech: čtvrtkruh, čtverec nebo obdélník, s možností vybrat si i jiné atypické řešení.

Infrakabina pro mladé i starší, zdravé i nemocné

Čím se infrakabina liší od klasické sauny? Výrazný rozdíl je ve spotřebě elektrické energie a úspoře místa. Infračervenou prohřívací tepelnou kabinu máme k použití připravenou během čtvrt hodiny, zatímco předehřátí tradiční sauny trvá od třiceti až do devadesáti minut. V infrakabině je také příjemnější klima (od 40 do 60 oC, s vlhkostí 30 až 70 %) než v sauně, kterou nemohou využívat kardiaci či astmatici pro nízkou vzdušnou vlhkost. Teplo, které proniká hluboko do tkání, je v infrakabině vyvíjeno pomocí speciálních keramických infrazářičů. Ty fungují na principu soluxu, proto není třeba cyklus prohřátí opakovat ani organismus následně chladit v ledové vodě bazénu, jak je při saunování běžné. Tělo pak není vystaveno velkému šoku, proto je infrakabina určena především těm, kdo „suchou“ saunu nesnášejí. Pobyt v infrakabině je vhodný k relaxaci, otužování, napomáhá vyplavení nahromaděných škodlivin, odstraňuje bolesti, uleví svalům a ztuhlosti kloubů a přispívá k odstranění dalších zdravotních problémů. Vždy je však zásadou konzultovat nákup infrakabiny s lékařem, zda je pro vás léčba vhodná.

Pro infrakabiny hovoří nenáročná  montáž

Na výběr jsou na trhu dva typy: samostojící a vestavěné infrakabiny. Nejvíce zastoupená velikost  kabiny, o rozměrech 1,15 x 1,15 x 1,95 m, se vejde i do bytu v paneláku. Infrakabiny jsou běžně vyráběny z ušlechtilých dřev, například cedru či kanadského smrku, levnější modely jsou z vnější strany laminované. Prostornější infrakabiny a trvanlivější materiály se pochopitelně odrazí v ceně.

Jak už bylo řečeno, v infrakabinách jsou zdrojem tepla infrazářiče, které jsou zabudovány do stěn, případně podlavičkových krycích panelů.  Ve standardní výbavě je obvykle interiérové osvětlení, manuální ovládací panel, kryt zářičů s povrchovou úpravou, saunové ručníky a teploměr. Luxusnější provedení má navíc přehrávač CD a digitální displej s možností možnost obsluhy sauny z interiéru i exteriéru. Vybavení jednotlivých typů se může lišit.

Pro instalaci infrakabiny stačí minimální prostor se zásuvkou na 230 V.  Není potřeba žádat o stavební povolení ani nic bourat. Pouze pro rozměrově větší a výkonnější typy infrakabin se vyrovnává a izoluje stávající podlaha dlažbou.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Sauna Project

Publikováno: 24. 11. 2008, Autor: