reklama

Krb v bytě? Proč ne!

Vždycky jste snili o bydlení v rodinném domku, ale musíte se spokojit s bytem? Zkuste si tedy do bytu kousek atmosféry rodinného bydlení nechat vejít pomocí krbu! Že je ta představa šílená? Nebojte se experimentů a zkuste si bydlení zpříjemnit.

i (Zdroj: archiv redakce)
Krb v bytě? Proč ne!

Samozřejmě nemůžete v bytě prorazit komín k sousedům a chodit si do lesa pro dřevo. Existují ale alternativy, které se hodí i pro majitelé bytů chtivé domácího tepla. Elektrické, plynové nebo i nové biokrby si můžete postavit i v panelovém domě. Většinou k nim není třeba komín.

I krby v bytech jsou většinou navrženy tak, aby topily, ne aby byly pouze na okrasu. Teplo, které je schováno za skleněnými dveřmi, přitom dokáže místnost vytopit lépe než krb s otevřeným ohništěm. Kromě toho je jeden krb v obýváku schopen vytopit celý byt.

Krb v bytě na bioalkohol či elektřinu

Pokud se vám zalíbila biopaliva, jděte směle do toho. Biokrby spalují bioalkohol, který je upravený tak, aby se vaším bytem nelinul alkoholový odér. Jeho žlutý plamínek navíc připomíná klasický oheň. I tak je ale třeba myslet na pravidelné větrání.

Elektrické krby jsou úplně nejjednodušší variantou. Akorát je zapojíte do zásuvky. Bohužel se ale nejedná o klasický oheň, jeho iluzi pouze vytvářejí žárovky. Ty tak plní buď funkci estetickou nebo fungují jako přímotopy a místnost vytápějí. Sice nejsou tak výkonné, nicméně i jejich cena je nižší.

Krby – inspirativní fotogalerie

Krb v bytě? Proč ne!
Krb v bytě? Proč ne! (Zdroj: )
Krb v bytě? Proč ne!
Krb v bytě? Proč ne! (Zdroj: )
Krb v bytě? Proč ne!
Krb v bytě? Proč ne! (Zdroj: )
Krb v bytě? Proč ne!
Krb v bytě? Proč ne! (Zdroj: )
Krb v bytě? Proč ne!
Krb v bytě? Proč ne! (Zdroj: )
Krb v bytě? Proč ne!
Krb v bytě? Proč ne! (Zdroj: )

Nevýhody klasického krbu v bytě

Pokud jste ale přesvědčeni, že opravdu nutně potřebujete v bytě krb klasický, zvažte i jeho nevýhody. Předně je třeba něčím topit. Máte-li k dispozici velký sklep a les přímo za domem, máte vyhráno. Kromě dříví ale můžete topit i briketami nebo nejnověji i biopalivy, například peletami. Pro ně je ale třeba i speciální krb.

Cena krbu je mnohdy obrovská, pohybuje se kolem stovek tisíc korun. Pokud však zvolíte spíše krbová kamna, jejichž obrovskou výhodou je, že se můžou pořizovat do již postavených bytů, tudíž odpadá celková rekonstrukce nutná u klasických krbů, nebudete muset platit tolik. Navíc můžete postavit komín vedle domu.

Plynový krb je zajímavou alternativou

Alternativou je i plynový kotel. Ten má ale do klasického krbu daleko. Dřevo v něm nepraská, protože polena jsou keramická, a plamínek je plynový. Cena je příznivá, pohybuje se od desíti tisíc výše. Plynový krb se hodí proto více v případech, kdy chceme krbem opravdu jen topit a nehodláme se jím nikterak kochat.

Plynový krb je zároveň i ekonomický. Hodina provozu stojí zhruba deset korun, přičemž jeden krb je schopný vytopit i třípokojový byt. Přesto by měl ale zůstat jen alternativou, rozhodně se nevzdávejte klasického topení.
Další isnpirace pro krb a teplo vašeho bydlení Plánujete krb? Moderní krb?

Martina Tlachová
Foto: nobo.cz, daviddarling.info, krby.com, biokrby.inf

Publikováno: 14. 1. 2010, Autor: