reklama

Jak topit v krbu

Ač se to nezdá, v krbu, resp. krbové vložce je nutno „umět topit“. V článku si vysvětlíme, jakým dřevem v krbové vložce topit, jak krbovou vložku správně roztopit a také jak krbovou vložku udržovat a čistit.

Krbová vložka potřebuje pro své ideální hoření dosáhnout určité minimální teploty v topeništi, aby byl proces spalování efektivní a účinný a neměla zakouřené sklo a špinavou výstelku topeniště (litinu, šamot nebo ideálně akumulační žárobeton). Tato minimální teplota se liší model od modelu, obvykle je to 450°C a pro její dosažení je třeba krbovou vložku min. 1 až 1,5 hodiny tzv. roztápět.

Zejména při roztápění topeniště a rozehřívání komínu je potřeba, aby teplota v topeništi postupně během 1 až 1,5 hodiny vzrostla nad 400°C. Růst teploty je omezován zejména přikládáním, kdy při každém otevření dvířek dochází k podstatnému ochlazení prostoru topeniště díky přístupu „chladného“ vzduchu z místnosti, která má teplotu pouze cca 20-25°C.

Ideální je roztopit krbovou vložku co nejrychleji přiměřeným množstvím měkkého dřeva a zároveň tak, aby se co nejméně přikládalo, resp. co nejméně se otevírala dvířka krbu. Ideální je co nejvíce otevřít přívod vzduchu do topeniště, aby se dřevo rychle rozhořelo a začalo tvořit teplo.

Jakým dřevem topit?

Pro zatápění v krbu je vhodné použít dřevo spíše měkké, které snadněji hoří. K běžnému topení je vhodné dřevo tvrdé, z listnatých stromů jako dub, habr nebo buk pro stabilní a dlouhotrvající žár.

Jakmile se krbová vložka a především její výstelka (litina, šamot nebo žárobeton) a komín dostatečně nahřejí, stačí do krbové vložky jen přikládat a udržovat teplotu. Veškeré nečistoty se vypálí a sklo i výstelka topeniště budou krásně čisté.

Dřevo používané pro spalování v krbové vložce nesmí být čerstvé nebo mající vysoký obsah pryskyřic, dřevo výhradně suché o maximální vlhkosti do 20%, nejlépe bez povrchové vlhkosti (ponechané při pokojové teplotě alespoň den před topením). Čerstvé dřevo je nutné nechat vysušit pod dobře větraným přístřeškem po dobu alespoň dvou let, čímž ztratí cca 80% vlhkosti.

Přetápění krbu je riziko

Kromě správného topení v krbové vložce je třeba se o ni správně starat. To znamená dvě věci. Za prvé krbovou vložku tzv. nepřetápět a za druhé správně čistit jak krbovou vložku, tak spalinové cesty.

Přetopením krbové vložky se rozumí rozpálení krbové vložky na vyšší teplotu, než na jakou je konstruována. Přetopení je způsobeno naložením nadměrného množství paliva oproti výrobcem předepsané hodnotě do krbové vložky a tím způsobená příliš vysoká teplota v krbové vložce. Příliš vysoká teplota způsobuje nefunkčnost jejích jednotlivých částí nebo dokonce její deformace.

Přetopení krbové vložky je relativně častý případ a obvykle tehdy přestává platit záruka výrobce. Přetopení krbové vložky se mimo jiné pozná podle toho, že přestane fungovat nebo začne váznout otevírání či pojezd krbové vložky, a také podle toho, že jednotlivé exponované plechové části krbové vložky nabydou namodralého zbarvení. Přetopení krbové vložky je často nevratný jev a jediným řešením je výměna poškozených dílů krbové vložky za nové nebo dokonce výměna celé krbové vložky.

Čištění a údržba krbové vložky

Čištění krbové vložky a všech spalinových cest včetně komína se nesmí zanedbávat. Jeho frekvence záleží na frekvenci topení v krbové vložce. Čím častěji se v krbové vložce topí, tím častěji je potřeba ji a spalinové cesty čistit.

Obecně platí, že teplovzdušné krbové vložky je třeba čistit alespoň jednou ročně. Teplovodní krbové vložky je třeba čistit častěji, a to minimálně dvakrát do roka jak samotnou krbovou vložku, tak kouřovody vedoucí do komína i komín samotný.

U teplovodních krbových vložek je nutné kromě samotné krbové vložky a komínu čistit také teplovodní výměník. Ve výměníku dochází k předávání tepla mezi horkými spalinami (kouřem) a chladnou vodou. Na vodou zevnitř ochlazovanou ocelovou stěnu teplovodního výměníku ulpívají částice spalin, což způsobuje tzv. dehtování.

Dehtování je proces, během kterého vzniká dehet na povrchu teplovodního výměníku. Vrstva tohoto dehtu postupně narůstá, izoluje a redukuje spalinovou cestu, čímž snižuje efektivitu předávání tepla na povrchu výměníku. Při intenzivním provozu je ideální čistit teplovodní výměník alespoň jednou za měsíc. Tím se zajistí ideální přenos tepla mezi spalinami a ohřívanou vodou a tedy vysoká účinnost teplovodní krbové vložky.

Publikováno: 16. 12. 2014, Autor: